יחימוביץ' על פרס: "השגריר הטוב ביותר שהיה למדינת ישראל"

29 בספטמבר, 2016

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שוחחה עם יואב לימור וגלית גוטמן בתכית הבוקר של קשת על מותו של הנשיא לשעבר שמעון פרס. מתוך דבריה:

חברת הכנסת שלי יחימוביץ', מה יש בשמעון פרס שאין במדינאים אחרים במדינת ישראל שכל העולם כל כך אוהב אותו וחולק לו כזה כבוד?

קודם כל שמענו את הדברים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואני מניחה שחלק מהאנשים יש להם את הרפלקס הציני, אבל אני מאמינה לו כשהוא אומר את הדברים. תמיד אומרים "אחרי מות קדושים אמור" אבל כאן זה באמת לא הקלישאה הזאת. אני חושבת שהיום כולנו, מכל קצוות הקשת הפוליטית, ואני שייכת למחנה שלו אבל גם לי היו מחלוקות איתו, ברור לכולנו שכנגד המחלוקות וכנגד הביקורות הנוראיות שהוא ספג במהלך שנים רבות בחייו, וכנגד העובדה שהוא היה פוליטיקאי בכל רמ"ח אבריו, עדיין מדובר באדם שהוא גדול מהחיים.

אני חושבת שיש הכרה באמת מקיר לקיר שמדובר במנהיג בסדר גודל שהוא מאוד שונה מזה שאנחנו מכירים. אני הייתי חשופה אליו רוב השנים בתור עיתונאית, ראיינתי אותו אינספור פעמים, והיו לי איתו אינספור אינטרקציות, ואחר כך כראש אופוזיציה וכיושבת ראש מפלגת העבודה, ושם אני חייבת להגיד שהוא גילה כלפיי ג'נטלמניות חסרת תקדים, הוא גם דאג באופן אישי שאפגש אישית עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה במשכן הנשיא, ברוחב לב חסר תקדים, גם כשהתווכחתי איתו בארבע עיניים.

כשאנחנו מסתכלים על כל המכלול של חייו, אנחנו רואים שהוא היה השגריר הטוב ביותר שהיה למדינת ישראל אי פעם בגלל, אם אפשר לאפיין אותו, השילוב של יכולת ביצוע מדהימה ושל חזון עקשני. החל מהרגע שהוא דבק ברעיון השלום ולפני כן אכן הוא היה נץ פוליטי, החזון הזה שתמיד הניע אותו יחד עם יכולת הביצוע היה חסר תקדים.

הוא העיד על עצמו שהוא נץ ביטחוני ויונה מדינית

הוא היה גם נץ פוליטי, בוא לא נשכתב את ההיסטוריה, הוא היה מאבות מפעל ההתנחלויות, והוא עבר תהליך אותנטי ואידיאולוגי של אמונה עמוקה ברעיון השלום יחד עם יכולות חסרות תקדים לייצר את הקשרים האלה עם כל שועי העולם ולנסות לקדם דברים.

אני חייבת הגיד מילה על אוסלו, אני יודעת שאוסלו מותז עכשיו כחצי קללה מפי רבים מאזרחי ישראל, ואכן אוסלו היה אמור להיות איזשהו תהליך ביניים שבסופו היה אמור להיות הסדר של קבע. אבל אם אוסלו היה כל כך גרוע אז ממשלת ישראל לא הייתה ממשיכה לאמץ אותו, אלא מבטלת את שלב הביניים שאנחנו נמצאים מאז ועד היום. ועל כך צריך לתת לו את הקרדיט ולא להעלים את הדבר הזה מההיסטוריה שלו.

אפשר להסתכל על זה כאיזושהי הזדמנות אפילו?

לא הייתי מערבבת עצב בשמחה, הזדמנויות פוליטיות זה הזדמנויות פוליטיות, ואבל על מותו של אדם כל כך משמעותי על גורלה של מדינת ישראל הוא עניין אחר לחלוטין, אם כי תמיד צריך לחפש הזדמנויות.

הרי מדברים בשבועות האחרונים על פגישת נתניהו ואבו מאזן במוסקבה. במידה שאבו מאזן יבוא, ונשיא ארצות הברית יבוא, ואולי נשיא רוסיה יהיה פה, כלומר זה יכול להיות כאן ועכשיו בירושלים.

אמן ואמן, לו יהי שכל הדברים שאתם מציירים עכשיו יתרחשו ואכן יתנקזו לכאן מנהיגים מכל העולם ויישבו יחד ואכן מכאן תצא הבשורה. אנחנו מספידים אדם ששמו השני היה תקווה, אז אני בוודאי לא רוצה לנפץ את התקווה הזאת, אבל לקוות אפשר ויכול להיות שתיווצר כאן הזדמנות יוצאת דופן. כל הדברים שנאמרו כאן, ואנשים מכירים את שמעון פרס מזוויות רבות, סוג המנהיגות שלו הייתה גם של חזון וגם של עשייה. בפוליטיקה יש אנשים שבקמפיין פתאום הם מתעוררים, הם מתמלאים חיים, הם מספרים על עצמם סיפורים, הם מאמינים לעצמם, הם נורא טובים בלרקום נרטיב, הם יודעים לשווק את עצמם, הם מתעוררים לחיים בקמפיין, ובין קמפיין לקמפיין לא היה קורה שום דבר. אצל פרס הכל היה הפוך לחלוטין. בקמפיינים הוא היה כבה, אבל בין קמפיין לקמפיין בעולם האמיתי של העשייה הוא היה קדחני ביכולת שלו ליצור מעשה ומהות. אני לא רוצה להישמע מתרפקת על הבר, אבל הסוג הזה של המנהיגות הוא מאוד חסר. אני רוצה לומר עוד משהו, ראיתם ודאי את העימות בין הילארי קלינטון לדונאלד טראמפ - הם התווכחו למי מהם יש יותר סטאמינה, ואני חושבת שסטאמינה זה פרס. עקביות, כוח סבל, יכולת לשאת בעול, לעבור מול מכשולים וכישלונות ולפעמים בוז, והצלחות והישגים, ואיזשהו חזו סוחב אותו קדימה ולא נותן לו להרפות ולו לרגע אחד, כמעט לא אנושי, זאת עוצמה אנושית שהיא בלתי נתפסת.

במשך שני רבות הוא היה שם נרדף לסיזיפוס

ממש ככה, הוא לא היה בן אדם עונתי, אלא אדם של תמיד, של אדם שמלווה אותך כל חייך ועד יום מותך, וזה מאוד מייחד אותו כמנהיג, במיוחד בתקופה שבה מחליפים אידיאולוגיות בקלות רבה מאוד.

הוזכרה פה קודם ההגדרה של "יתמות לאומית". אני חושב על נתניהו שמחר יצטרך להתייעץ על אירוע הרה גורל. אין כמעט אנשים מהדור של פרס שאתה יכול לקרוא לו, לסגור את הדלת, ולקבל עצה טובה ממישהו עם הרבה ניסיון. בהיבט הזה הלאומי, אישיות מרשימה כמו פרס מאוד תחסר.

יואב, אני מאוד שמחה לאמץ את הדברים שלך בחום, אבל לא נראה לי שראש הממשלה בנימין נתניהו התייעץ עם פרס או ניצל את ניסיונו או בכלל מנצל את ניסיונם של אנשים שהם לא אומרי "הן". אני לא רוצה להישמע לא ממלכתית ביום הזה, אני באמת חושבת שדברי ההספד של נתניהו היו אותנטים.

הידע שלו היה חובק עולם והוא היה מוכן לחלק אותו באדיבות רבה, ואי אפשר היה, גם אם חלקת עליו, ואני חלקתי עליו לא פעם, אי אפשר היה להתעלם מהתבונה הקוסמית שבפרשנות שלו, מהיכולת שנובעת מניסיון אדיר שאין לו תחליף בכלל.