יחימוביץ': פרס טיפח אותי למרות שהיו ביננו מחלוקות

29 בספטמבר, 2016

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שוחחה עם אטילה שומפבלי ומורן אזולאי במשדר המיוחד ב-YNET מרחבת הכנסת. מתוך דבריה:

את מגיעה עכשיו מישיבת סיעת העבודה, ישיבה שבה כל אחד אמר את הפרס שלו וכדומה. לך יש פרס שלך?

האמת שליוויתי אותו רוב חיי בתור עיתונאית, מסוף שנות ה-80, קודם כל בתור כתבת פוליטית, ואחר כך כמראיינת גם ברדיו וגם בטלוויזיה, אני חושבת שיש לי המון המון שעות פרס. ומבחינתי זה קורה עכשיו לכולם, רגע לכתו מאיתנו בשיבה טובה ואחרי חיים מופלאים שכל אחד רוצה לאחל לעצמו זה רגע שבו יש לנו הזדמנות להסתכל על כל התרומה שלו ועל כל המשמעות שלו למדינת ישראל, החלק שבו אנחנו משתחררים מחלק פוליטי כזה או אחר.

אני חייבת לומר  במישור האישי, גם כעיתונאית וגם כפוליטיקאית, תמיד הייתה לי יראת כבוד, כשהייתי נכנסת לחדר שלו, או של רבין, בכל גיל ובכל עשור הייתי מיישרת את החולצה ומתייחסת קצת יותר בכבוד כי היה ברור שהם מנהיגים על זמניים, בטח במונחים הזמניים שלנו, ושהם סוג של מנהיגי על, כשגם כשהם מפסידים וגם כשהם טועים הם נמצאים רובד אחד מעל כולם.

שוחחת עימו כשנבחרת להיות יושבת ראש מפלגת העבודה?

היו לנו הרבה מאוד שיחות, הוא גם ממש שמח בבחירה שלי, הוא ממש טיפח אותי למרות שהיו ביננו לא מעט ויכוחים קודם, הוא היה ממש ג'נטלמן, הוא ממש חיבק אותי אליו.

הוא לא אמר למה לך? שזה שקה ושזאת לא מפלגה מחבקת?

לא, אתם יודעים, יש עכשיו נטייה להגיד "הוא לא היה פוליטיקאי, הוא היה מנהיג", הוא היה פוליטיקאי, וגם כשישב איתי זה היה הדבר הכי מדהים המעבר שלו בין לרקום חזון מפואר, חוצה יבשות וימים, פנטזיות שידע לממש למציאות, ואז בשנייה היה נוקב בשמות של מזכירי סניפים, ואמר "ההוא ככה וההוא ככה". אין צורך לרקום נרטיב שהוא לא תואם את המציאות כי המציאות מספיק

תמיד בשתי תחנות חייך, פרס אחד ואחר נתקלת? או שאותו אדם?

האמת שאותו אדם, לא גיליתי דברים חדשים, אבל כן גיליתי ג'נטלמניות יוצאת דופן, הוא גם אחראי על הפגישה ביני לבין נשיא ארצות הברית ברק אובמה, הוא ארגן אותה ודאג שהיא תתרחש, זה היה ממש חשוב לו, הוא היה נכון תמיד בכל עת להגיש סיוע, בין אם בינלאומי ובין אם פרטני, כמו שאמרתי על מפלגת העבודה, שהוא היה מאוד בקיא בה ומאוד התעניין בה, גם אחרי שהוא עבר לקדימה וגם אחרי שהוא היה נשיא, היה ברור ששם קור מחצבתו הפוליטי.

יש את המילה הגדולה הזאת "מורשת", הציבור הישראלי והמערכת הפוליטית בשלים ליישם את המורשת של פרס?

אני חושבת שפרס בניגוד לאנשים אחרים שהולכים לעולמם והמלה מורשת מושמעת לשווא, הוא מותיר מורשת מאוד ברורה, ואם אני צריכה לבדל ולצמצם אותה. אתם זוכרים שעל שנות טובות, כשהייתם ילדים, היה כתוב "שנת שלום ובטחון", כששלום ובטחון הלכו יחד – כי היה ברור ששלום ובטחון הולכים יחד, אבל איכשהו עם השנים זה הפך לפחות ובפחות ברור, עד שהיום אלו ששואפים לשלום זה איזשהו מתאם לחוסר פטריוטיזם, שזאת איוולת כי הרי לרצות שלום לעם ישראל זה שיא הפטריוטיזם. אצל פרס הנחת התשתית שהניח במו ידיו, גם רעיונית וגם מעשית, עם יכולות אסטרטגיות לא קונבנציונליות, זאת התשתית שממנה צריך לעשות שלום.

 מה את אומרת על השיירה הענקית הזאת של המנהיגים שמגיעים לכאן?

זה מחזה נדיר מאוד מאוד מאוד, וצריך לזכור שפרס היה אישיות מוערצת ומוערכת בקנה מידה נדיר, גם במונחים בינלאומיים, יש מעט מאוד מנהיגים היום בעולם שמגיעים לשיעור הקומה, לרמת המוכרות ולהערצה שרוחשים כלפיו, ובמידה הזאת הוא היה השגריר הטוב ביותר ישראל יכלה לבקש לעצמה אי פעם. במובן הזה אין לו תחליף כרגע למרבה הצער

רק לנו זה לקח זמן איתו

לא לכולם, הוא היה אדם פוליטי, ואנשים פוליטיים כשיש להם עמדה נחרצת אי אפשר שכל העולם יאהב אותם כל הזמן, מי שאדישים אליו אין להם התנגדות אליו.

אבל נדמה שזה היה קיצוני, כשהיה רגש שלילי הוא היה מאוד קיצוני כלפיו

במידה רבה זה היה תוצאה של הסתה נגדו, גם כי הוא היה איום פוליטי, והוא היה מתמודד בבחירות לראשות ממשלה, ולכן גם הייתה דה לגיטימציה כלפיו. זה אבסורדי שהאיש הכל כך ביטחוני הזה קיבל תווית חוסר לגיטימציה בגלל השאיפה שלו לשלום, אבל זה היה חלק מקמפיינים פוילטים. עכשיו, בגלל שאנחנו אחרי הקמפיינים הפוליטים, אנחנו יכולים באמת להסתכל ביושר על הדמות שלו.