יחימוביץ: "זאת לא קלישאה, חייו הפרטיים היו שזורים באופן מוחלט בחיי המדינה"

29 בספטמבר, 2016

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שוחחה במשדר המיוחד של ערוץ 10 מרחבת הכנסת עם אור הלר ומיה זיו-וולף. מתוך דבריה:

מצטרפת אלינו חברת הכנסת שלי יחימוביץ', מה התחושות שלך כשאת עוברת פה מול הארון הבוקר?

הכרתי את פרס מסוף שנות השמונים, כעיתונאית עוד, ככתבת פוליטית צעירה, ישבתי אצלו בתדרוכים, סיקרתי מהפכים פוליטיים, ולאחר מכן כמראיינת ראיינתי אותו אינספור ראיונות, גם ברדיו וגם בטלוויזיה, ולכן מבחינתי זאת סגירת מעגל רחבת יריעה מאוד.

כבר חצינו את הכמה אלפים שמגיעים אל רחבת הכנסת, אבל כמה לדעתך הזיכרונות הקולקטיבי הישראלי קל לו היום יותר עם דמותו של פרס כסבא חביב ופחות עם דרכו הפוליטית?

אני לא חושבת שמישהו מתייחס לפרס כאל סבא חביב, למרות שיש נטיות אנושיות טבעיות להגיד "הסבא", האבא" וכן הלאה, ואני חושבת שדווקא עכשיו, אחרי מותו, אפשר בפרספקטיבה לראות את ההיקף, את רוחב היריעה, את עוצמת העשייה, את העובדה – וזאת לא קלישאה – שחייו הפרטיים היו שזורים באופן מוחלט בחיי המדינה. זה קצת עצוב שהקלישאה הזאת מתרחשת, "אחרי מות קדושים אמור", אבל במקרה של שמעון פרס מדובר באמת לאמיתה, וככה אנחנו זוכים לראות איזושהי פרספקטיבה מקיפה של עוצמת העשייה שלו, שאם צריך לאפיין אותה באיזושהי צורה זה הקשר הישיר והעמוק בין שלום וביטחון, דבר שפעם היה כתוב על השנות הטובות המוזהבות האלה, עד שהגענו לימינו אלה שלרצות שלום זה לכאורה עומד בסתירה לפטריוטיזם, בשעה שאצל שמעון פרס זאת הייתה משמעות הפטריוטיזם. מצד אחד, עוצמה ביטחונית עם יכולות לא קונבנציונליות, והוא היה ביטחוניסט בכל רמ"ח אבריו; בתשתית וכתנאי באמת לצאת ולעשות שלום; ומצד שני האמת הפשוטה הזאת ששלום משמעו ביטחון אמיתי, ואיכשהו התרחקנו מהנקודה הזאת והפרידה ממנו היא הזדמנות לחזור לדבר הכל כך בסיסי הזה שכבר הפך במידה מסוימת להיות לא לגיטימי וקצת הזוי.

עקב כניסת השבת המוקדמת, החליטו לצמצם מאוד את ההלוויה, ובין היתר יושב ראש מפלגת העבודה, יצחק הרצוג, לא ידבר.

אני לא כל כך בקיאה בסידורי הדיבור, אבל נראה לי שגם במידה רבה המשפחה כאן מכריעה מי ידבר ומי לא, ואני בטוחה שכל אחד ימצא את הדרך שלו לחלוק כבוד ולומר את דבריו. קיימנו עכשיו ישיבת סיעה לזכרו, שבה כל הח"כים דיברו, גם הח"כים לשעבר. העניין הוא שיריעת החיים שלו מספיקה עבור כמה אנשים ביחד, ולכן כל הזמן זה מדהים אותי כמה אנשים דיברו איתו, ישבו איתו אינספור שעות, נפגשו איתו אפילו בזמן האחרון, ואיך הוא הצליח להספיק לעשות את כל זה במובן הלא אנושי כמעט.