יחימוביץ': בשביל פרס החתירה לשלום היא הייתה הפטריוטיזם

4 באוקטובר, 2016

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שוחחה עם אושרת קוטלר במשדר המיוחד בערוץ 10 בסיקור הלוויתו של הנשיא לשעבר שמעון פרס. מתוך דבריה:

 

שלום חברת הכנסת שלי יחימוביץ', אני חושבת שמרוב דיבורים קשה להאמין שהאיש הזה מת

את יודעת אושרת, אני נזכרת עכשיו בכתבה שעשית איתו בפריז, לפני הרבה מאוד שנים, וזאת הייתה תקופה שבה הוא היה מאוד מבוזה, מאוד מטרה לביקורת, אחת מהפאזות בחייו הארוכים מלאי העליות והמורדות. ואני זוכרת את זה כי את חזרת נפעמת מהאהבה שהוא קיבל ברחובות, לא רק מהאנשים הפורמלים, אנשים עוצרים אותו, מחבקים אותו ומחלים את פניו. באמת היום אחרי מותו יש לנו הזדמנות נדירה להסתכל על כל המכלול הנהדר, על היריעה הרחבה הזאת שבכלל אי אפשר להעלות אותה על הדעת. היא לא מתכנסת לחיים של בן אדם נורמלי. נורא קשה להימנע מקלישאות, אבל בסוף הם כלי העבודה לתיאור הרגשות, ובאמת אנחנו נפרדים היום ממנהיג בסדר גודל ובשיעור קומה שיש  מעטים כמוהו בישראל אבל גם מעטים כמוהו יש בעולם. מעטים האנשים שמגיעים לרמת המוכרות, האהדה והערצה שהאיש הזה שאנחנו נפרדים ממנו זכה לו.

איך את מסבירה אבל את הפער העצום, תעזבי את הציבור, בואי נתחיל ממפלגת העבודה עצמה שאת חברה בה לא מעט שנים, הרי האיש הזה בתוך המפלגה זכה לקיטונות של דברים איומים ונוראים במשך שנים ארוכות. הפער הזה בין שמעון פרס הפוליטיקאי הקטן, שלא ישכחו לו לעולם את התרגיל המסריח, פתאום הפך להיות אב האומה, איך את מסבירה את הקפיצה הזאת?

התשובה היא שהוא היה גם וגם. יש עכשיו נטייה של "אחרי מות קדושים אמור" להפוך אותו לחצי אל. הואל א היה חצי אל, הוא היה בן אדם, ואפשר גם לתת לו את הכבוד הראוי לו, להעריץ, להוכיר, להודות לו על פועלו, בלי לוותר על המכלול המורכב של האישיות שלו.

יש עכשיו נטייה להגיד שהוא לא היה פוליטיקאי, הוא כן היה פוליטיקאי בעימות בין טראמפ לבין קלינטון היה ויכוח בין שניהם למי יש יותר סטאמינה, במובן של כוח סבל, התמדה, יכולת לחוות כישלונות, לצלוח אותם, להמשיך הלאה ולראות את המטרה. פרס זה סטאמינה, זאת תכונה שכל כך מאפיינת אותו.

זה מזכיר לי, אגב "הפוליטיקאי כמקצוע", באותה כתבה שעשיתי בפריז ראיינתי את ליונל ז'ספין ואת ז'אק שיראק, והם שניהם אמרו לי את הדבר הבא – הוא ההשררה שלנו למודל של האישיות הפוליטית, כלומר הוא היה המנטור הפוליטי שלהם, בחור שהתחיל את הקריירה הפוליטית שלו בצרפת בגיל 29, אז הוא כן היה פוליטיקאי, מאוד.

הוא היה פוליטיקאי שעושה דברים ואומר דברים, לכן הוא גם היה שנוי במחלוקת. הרי אם הוא היה לא כלום והוא היה חסר משמעות אז לא היו לו אויבים, והיו לו אויבים. חלק מהדה-לגיטימציה כלפיו באה מהמחנה השני במערכות בחירות, כשרצו להשחיר את פניו ולהפוך את האיש הזה – שהביטחון זרם בעורקיו - לשמאלן משוקץ, היה ניסיון פעיל שלפעמים הצליח. הדבר שהוא גילם בתוכו באופן העמוק ביותר, דבר שאנחנו מאוד חסרים אותו, זו התפיסה הביטחונית המאוד עמוקה, פטריוטיזם מאוד גדול וגם חתירה בלתי נלאית לשלום. בשבילו החתירה לשלום הייתה הפטריוטיזם, ולא ההיפך מפטריוטיזם כמו שעכשיו תנועות מסוימות מנסות לייצר מצג כזה.

מפלגת העבודה, זה לא סוד, הולכת ומתרסקת. עכשיו גם איבדתם מישהו שהיה כמו האב הרוחני, כמו התודעה האחרונה של ה דבר המפואר הזה שהתגלגל ממפא"י, דרך המערך ועד למפלגת העבודה. נדמה לי שהתחושה בציבור שאחרון הנפילים של המפלגה הזאת הלך. מה יהיה עכשיו?

למען הדיוק ההיסטורי צריך לומר ששמעון פרס עזב את מפלגת העבודה כבר ב-2006, נועבר לקדימה, אם כי באופן ברור הוא היה אחת הדמויות הבולטות, המעצבות, המשמעותיות והדרמטיות בתולדות מפלגת העבודה, זה כשאת מסתכלת על הארומה של זה, ועל התמונה הכללית.

הוא ורבין היו המנהיגים של המפלגה הזאת בארבעת העשורים

את צודקת, וכיוון שליוויתי אותם הרבה מאוד שנים, ככתבת כמוך וכמראיינת כמוך, מסוף שנות ה-80, אני יכולה להגיד שכלפי רבין ופרס, גם אם היה לי את כל הביטחון העצמי שבעולם וגם אם חלקתי עליהם ועל פרס בוודאי פה ושם חלקתי, הכבוד שהם עוררו – אני זוכרת שגם בתור עיתונאית וגם בתור פוליטיקאית, כשהייתי נכנסת לחדר של פרס הייתי מיישרת את החולצה ומרגישה איזשהו סוג של ייראה, דבר שבאמת קשה לחוש עכשיו בדור הנוכחי של המנהיגים, לא רק במפלגה שלי אלא גם במפלגות אחרות. מי יודע? יכול להיות שהגיל והדבקות במטרה והשנים הארוכות שהוא היה איתנו הם שעשו את זה, אבל אצל פרס זה בפירוש לא זה, אצל פרס היו תכונות שהן חריגות באיכות שלהן, ביכולת המדהימה שלו לרקום חזון, להאמין בו, לחתור אליו וגם להיות ביצועיסט שיכול לממש את זה, זה שילוב שמאוד מאוד נדיר בעידן שהכל קמפיינים ואווירה וטרנדים מתחלפים. אצלו מדובר ביריעה היסטורית גדולה ומפוארת.