יחימוביץ: "הזחילה לממשלת הימין מונעת מאיתנו לרכוש מחדש את אמון הציבור"

10 באוקטובר, 2016

חברת הכנסת יחימוביץ' התראיינה בתכנית "שישי" בערוץ 10 בהגשת אילה חסון ושוחחה על נושאים מדיניים ועל מצבה הפוליטי של מפלגת העבודה. מתוך דבריה:

 

חברת הכנסת יחימוביץ', ראית את המשט שהתקדם השבוע לעבר עזה, משט הנשים?

את יודעת, לפני קצת יותר משבוע היינו חברי ועדת המשנה של ועדת חוץ וביטחון בליבו של אותו תרגיל צה"לי רב זירתי ומאוד מאוד התרשמנו מכל התרחישים, באמת נבדקו כל האופציות: צה"ל מוכן וערוך, הגיוס של חיילי המילואים היה מושלם, ואני לא הפסקתי לחשוב לעצמי שעם כל האסטרטגיה והמוכנות והמצוינות של צה"ל, כל האסטרטגיה כולה מתרכזת בצבא, לדרג המדיני אין שום אסטרטגיה. גם היום ההישג הוא הישג צה"לי, הוא לא הישג של הדרג המדיני. אין ספק שאנחנו צריכים צבא חזק, אין ספק שאנחנו צריכים להיות מוכנים לכל תרחיש, אבל צה"ל לבדו לא יכול לפתור את המשבר בעזה, ואנחנו רואים אפס מדיניות ממשלתית. אני לא אומרת שהמדיניות הממשלתית צריכה להיות לשיטת השקפת עולמי הפוליטית והאידיאולוגית, אז בואו נשמע לשיטתכם, לשיטת ממשלת הימין, מהו הפתרון המדיני ומה התהליך הבא. אנחנו פועלים בריק טוטאלי, זה מאוד מסוכן.

את קולך לא שמענו אחרי הידיעה של ספי עובדיה, אין אחדות? יש אחדות?

אני לא מרגישה שאני צריכה להתייחס לגלים העולים ויורדים במהלך החודשים הקשים האלה שבהם מתנהל פלירט אינסופי בין גורמים במפלגת העבודה לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו, אני מודה שגם עייפתי מההתייחסות הזאת. אני מבטיחה כאן בהבטחה מוחלטת שאם הדבר הזה יקרום עור וגידים באופן אותנטי אני אצא נגדו בכל הכוח.

אין תסריט שאת רואה את עצמך כחלק מהממשלה הזאת?

אין שום תסריט שמפלגת העבודה תזחל עכשיו לממשלת הימין, ואין שום צורך להשתמש בביטוי המשובש "ממשלת אחדות". ככה לא נראית ממשלת אחדות, ככה נראית ממשלת ימין.

זה מסע הצלה פרטי של הרצוג?

אני באמת באמת לא רוצה לייצר עימות אישי מול הרצוג. אני דואגת למפלגה שלי, אני דואגת לדרך שאותה אנחנו מייצגים.

טוב, את עכשיו אומרת את זה בשידור, אבל תגלי לנו גם דברים שלא אומרים בשידור

אני לא אומרת את הדברים האלה כיוון שאני חושבת שלהפוך את העימות הזה לעימות פרסונלי זאת שגיאה חמורה מאוד, אבל כן, יש כאן משהו ממאיר והוא גורם לנו נזק חוזר ונשנה והוא מונע מאיתנו להשתקם ולרכוש מחדש את אמון הציבור. הציבור לא מאמין לנו שאנחנו באמת רוצים להציב אלטרנטיבה לנתניהו אם אנחנו כל הזמן מתדפקים על דלתו וזוחלים לפתחו.

אז הוא סיים את דרכו כיושב ראש מפלגה בעינייך?

אני לא יודעת, אנחנו מפלגה דמוקרטית, מי שמחליט זה ציבור החברים שלה.

מתי הפריימריז?

הפריימריז ביולי שנה הבאה, אני מקווה שיהיו מתמודדים נוספים

גם את?

אני עדיין לא החלטתי, ויש לי גם זמן עד שאחליט. אני אגיד לך דבר אחר: אני אחליט על התמודדות רק אם וכאשר אדע מה אני עושה ביום שאחרי, מה האסטרטגיה ביום שאחרי ולאן מפלגת העבודה הולכת, מה החבירות שאפשר לעשות ומה עושים.

אז הדיבור הזה שאולי תלכי להיות יושבת ראש ההסתדרות, יש בו ממש או אין בו ממש?

זאת אופציה שאני שוקלת אותה במידת מה, היא  לא מאוד עומדת על הפרק, אבל בואי נגיד שאם אני צריכה לומר באחוזים, אז יש אולי 30% שזה יקרה.

כשהיו כל הפלירטוטים העולים והיורדים סביב הכניסה לממשלה, לא היה איזה שיח או דיבור איתך שאולי סוף כל סוף תוכלי להגשים את החלומות שלך ולהיות שרת כלכלה, להשפיע על המקומות שאת כל כך מדברת עליהם?

בפאזה הקודמת.

ובפאזה הזאת?

שום דבר, אף מלה.

זאת אומרת שאת לא במעגלים?

אני לא יודעת אם מתרחשים מעגלים, אני מאמינה שמתרחשים, אני מאמינה שיש רצון עז להיכנס לממשלת נתניהו, של מיעוט אגב של מפלגת העבודה, לא של הרוב. אבל אני לא משותפת בדבר הזה, ובצדק כי עמדתי כבר הוצגה, אני חושבת שלזחול לממשלת ימין בסיטואציה הזאת בשביל קומץ כיסאות חסרי משמעות הוא דבר שהוא התאבדות פוליטית והוא לא מוסרי כלפי הבוחרים שלנו. והחזרתיות הזאת, שוב ושוב ושוב, במקום לסגור את הדלת ולהגיד "לא" מוחלט, היא פשוט מחלישה אותנו יותר ויותר.

את רואה חברת הכנסת שלי יחימוביץ' מצב שבו מפלגת העבודה הופכת להיות אופציה רלוונטית בבחירות הבאות? זה לא רק הרצוג, זה גם יתר המועמדים, ואת גם עצמך אמרת שלא תתמודדי אם לא תדעי מה את הולכת לעשות ותהפכי אולי להיות קורצת עבור ציבור המצביעים, כרגע זה לא נראה ככה. את רואה בכל זאת אולי מישהו מבחוץ שמגיע ועושה את ההבדל?

קודם כל בהחלט, אני גם מאמינה בערכים של מפלגת העובדה, אני מאמינה זאת האופציה השפויה, הממלכתית, הנכונה, הסוציאל-דמוקרטית שוחרת השלום והביטחוניסטית במקביל. אני מאמינה בערכים האלה אני מאמינה ברלוונטיות שלנו. מפלגת העבודה שרדה גם כשמפלגות עם יותר מנדטים קמו ונפלו בזו אחר זו.

היא שורדת ומתפצלת, שורדת ומתפצלת. מה יקרה בתסריט שבהו חלק מחברי העבודה  יגידו שעכשיו טובת המדינה דורשת וימצאו את הניסוח המפא"יניקי ויכנסו לממשלה, מה תעשי אז?

אין לי שום עניין לעסוק בתרחישים דמיוניים, אני תמיד אעשה את הדבר הנכון, את הדבר המדויק, את הדבר האידיאולוגי, את הדבר הלא-אופורטוניסטי, ואני אעשה אותו בקול רם אם צריך, אני לא ידועה כביישנית וכשותקת במקרים האלה, אני אעשה את הדבר שהוא טוב ביותר לדרך שלנו ולמפלגה שלנו.

מה לגבי האופציה של פיצול המפלגה ומה לגבי שמונת התיקים שדיווח עליהם ספי? האם את יודעת אם יש מגעים מתקדמים פרסונליים עם אנשים לגבי חלוקת התיקים הזאת? וגם האם את לא מודאגת מאובדן הדרך – גם המדינית וגם הכלכלית?

בכל תרחיש אין לי שום כוונת התפלגות. לא התפלגתי מעולם, לא איימתי בהתפלגות, הייתי גם ברגעים שבהם נעשו דברים שלא לרוחי, ואמרת דבר אחד שהוא מאוד מדיוק - "חשש לאובדן הדרך". את יודעת מה, אולי נדבר אפרופו על המאמר המפורסם שדל איילת שקד, כי קיבלנו סטירת לחי מצלצלת ותזכורת טובה מאוד גם מבנט שקרא למסור את הנפש בשביל לספח את יהודה ושומרון אל ישראל, וגם מאותו מאמר מהולל של איילת שקד שבו היא פורסת תפיסה אידיאולוגית, יאמר לזכותה, שהיא פשוט הפוכה לחלוטין לדרך שלנו. גם אנחנו צריכים לזכור מי אנחנו, מה הזהות שלנו, ולאן אנחנו נאבקים, ולא למרוט לעצמנו את כל הנוצות בעבור אותו חופן תיקים.