"מעשי אורן חזן מביישים ופוגעים בי קשות, אבל הקריאות להדיח חבר כנסת - מדרון חלקלק ויש להיזהר בהן"

26 באוקטובר, 2016

שלי התארחה בתוכנית הבוקר של קשת עם גלית גוטמן וחיים אתגר, והתייחסה לפסק הדין בתביעה של ח"כ אורן חזן כנגד העיתונאי עמית סגל בו נקבע כי חזן צרך סמים קשים והשתתף בסחר בנשים, וכן להחלטת פסטיבל הסרטים בחיפה להעניק פרס לשחקן משה איבגי, החשוד בעבירות של תקיפה מינית.

בפתח דבריה התייחסה כאמור למעשים המיוחסים לאורן חזן. מתוך דבריה:

"גוטמן: איך נראו ונשמעו החברים אתמול בכנסת בעניין חזן?
שלי: התגובות הן תגובות צפויות. אף אחד לא מפקפק פה במידת הבושה ואפילו הגועל. אבל אני מאוד מסכימה עם הדברים שנאמרו כאן. צריך מאוד להיזהר מהקלות על ההדק בעניין של הדחת חברי כנסת. אני מעריכה שזה הסבב האחרון בפוליטיקה של אורן חזן, וגם אם לא, עם כל ההסתייגות ממעשיו, ההדחה של חבר כנסת אחרי שהוא נבחר באופן חוקי והוא חבר כנסת באופן רשמי על פי גחמות ועל פי ועדה לענייני טעם, נימוסים והליכות ומה חמור ומה לא חמור בלי שהוא הורשע – זה דבר שהוא מאוד מסוכן. זה מדרון חלקלק, וצריך להפסיק עם הקריאות האלה להדיח אותו. מי יחליט? מי יחליט על מה מדיחים ועל מה לא? יש כרגע חוק. הוא אומר שאם מורשעים בעבירה שיש עימה קלון לא חוזרים. בשעתו גלעד ארדן ואני כחברי כנסת החמרנו את החוק וקבע נו שגם אם אדם מערער, כבר בהליכי הערעור הוא מודח והוא לא מקבל עוד תקופת חסד. זה מספיק ודי והותר, ולא צריך לתת את המכשיר הזה.
יש כאן היבט אחר שעליו שאני דווקא מאוד שמחה. מה שקרה אתמול היה דבר מאוד חשוב לעיתונות החופשית ולעיתונות התחקירית, שהולכת ומדלדלת. וגם זה תמרור עצור למי שמבקש להגיש תביעות הפחדה והשתקה כלי התקשורת. אומרים לו, לא כל כך מהר אתה תקבל מה שאתה רוצה. וגם יש כאן התייצבות מאוד יפה של המערכת, של חדשות ערוץ 2, מאחורי הכתב שלה עמית סגל, וגם זה ראוי לציון, כי זה גם לא מובן מאליו. אז ההחלטה אתמול היא החלטה בהחלט משמחת."

בעניין ההחלטה להעניק פרס לשחקן משה איבגי, נגדו התלוננו כ-16 נשים על תקיפה מינית, אמרה:

"גוטמן: את כתבת פוסט מאוד החלטי בעניין הזה של איבגי.
שלי: מאוד החלטי. הבעיה היא גם לא הסערה ברשתות החברתיות. הבעיה היא שיש אדם שבאופן ברור נפלו קורבן לתקיפות מיניות בסדר גודל שונה. והמשטרה סיימה את החקירה שלה בהמלצה שצריך להעמיד אותו לדין. הסיפור ברור לחלוטין, ובא חבר השופטים, שמתנהג כאילו בכלל הוא משייט לו באיזו חללית בעולם החיצון. עלאק הם נורא אובייקטיביים, הם מחליטים רק לפי האומנות. אפשר לחשוב שהם חיים בעולם אחר, מנותקים לחלוטין מהמציאות הישראלית. וגם אפשר לחשוב שהם איזה מתמטיקאים שיש להם נוסחה רק עם נעלם אחד והתשובה היא רק איבגי. הרי זו היתממות כל כך גדולה. איך אפשר להיות כל כך מנותקים מהכאב שנגרם לנשים שנפגעו, מהכאב שנגרם לנפגעות תקיפה מינית בכלל, מהמסר הזה? היה כל כך דחוף לתת את הפרס הזה דווקא לאיבגי עכשיו? הרי חלק מהעובדה שהוא היה חסין, שלא התלוננו עליו ושגם בסטים שהוא עבד עליהם ובהפקות שונות ובסרטים וכן הלאה ידעו ושתקו, זה בגלל שהוא שחקן כל כך טוב, בגלל שהוא כל כך אהוב, בגלל שהוא מפורסם – אז עכשיו רוצים לתת לו עוד נופך של תהילה בנוסף לכל? יש כאן משהו שהוא מעוות לחלוטין. השופטים וגם הנהלת פסטיבל חיפה נראה שהם מפגרים בהרבה מאוד צעדים אחרי מה שמתרחש בציבור הישראלי, שלא מוכן יותר לסלוח ומגן על הקורבנות ונותן להן גב.
גוטמן: רק לפני כמה דקות דיברנו על עניין חבר הכנסת חזן ושמעתי נימה אחרת בדברים. לא מפריע לך יותר, או אולי באותה הרמה, שיושב יחד איתך חבר כנסת בכנסת ישראל שניהל קזינו בעבר, שהתעסק בסמים קשים, שיכול להיות שעסק בסרסרות? וזה אומר שופט, לא אני ולא תחקירן ולא עיתונאי.
שלי: ברור שמפריע לי. אני לרגע אחד טוענת שזה לא מפריע לי? מפריע לי, מבייש אותי, מוריד את קרנה של הכנסת, פוגע קשות, אבל מה לעשות שכמו שאני אין לי שום סמכות לשלוח את איבגי לכלא, למשל, אלא רק לבקש את הדבר המינימלי שהוא לא יקבל פרס יוקרתי בעוד מתנהלים נגדו הליכים משפטיים שהם כל כך מבוססים. יש דברים שמותר לנו לעשות במסגרת החוק ויש שלא. את יודעת, יש המון ביקורת על כך שהוא עדיין בחזקת חף מפשע. זה נכון, אדם הוא חף מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתו. אבל כאן אנחנו מדברים על הרמה הציבורית, המוסרית, על המסר לנשים, על הנתק הטוטאלי ממה שקורה בחברה, מהדבר הנפלא שקורה בחברה שנשים לא מתחבאות יותר בחושך ושותקות אלא יוצאות ודורשות שיעשה עימן צדק. לכן צריך לעשות הפרדה. אני לא שופטת. אם הייתי שופטת הייתי חוקרת אותו, שופטת אותו וגוזרת את דינו, אבל לא. אני מייצגת ציבור מאוד גדול של נשים שרואות את הדבר הזה והבטן שלהן מהפכת. בוודאי הנשים שעזרו עוז והתלוננו כנגד כל הסיכויים. תחשבי מה עובר עליהן עכשיו, איזו השפלה פומבית זה. אני מאוד מקווה שההחלטה הזו תתבטל, ואם היא לא תתבטל – אני מאוד מקווה שהפסטיבל הזה יהפוך לזירת מחאה ענקית שאם הוא יגיע לקבל את הפרס או שמו יאמר מעל הבמה, לא ישאר אדם אחד באולם ושהדבר הזה יעשה תוך קריאות בוז גדולות מאוד. מי שהחליטו את ההחלטה התלושה, המנותקת, הלא קשורה הזו למה שמתרחש אצלנו, שיתביישו.
[...]
אתגר: כרגע זה (התיק נגד איבגי) נראה לא טוב, כרגע זה נראה שיש קייס חזק. כרגע זה נראה שהדברים שהוא חשוב בהם מעוררים צמרמורת, וזו מילה עדינה. אבל מה יקרה אם הוא יגיע לבית המשפט, הכל יתפוגג ויתברר שהוא חף מפשע, מה שיכול להיות וכרגע הוא לא נראה ריאלי – האם ניקח ממנו את אותו פרס, שמגיע לו כנראה בדין לפני שניתן לו בגלל החשדות?
שלי: קודם כל, הפרס לא מגיע בדין. זה לא חוקי טבע.
אתגר: לא, אני אומר, יש שופטים שישבו וקבעו. הם האוטוריטה המקצועית.
שלי: כן, שוב אני אומרת, אנחנו לא מדברים כאן על מדע מדויק, נוסחה, שהשופטים ישבו איתה והגיעו לתשובה אחת, פתרון אחד לנוסחה שאין בלתו והוא משה איבגי. אנחנו לא מתקיימים בחלל ריק. החלטות כאלה הן החלטות שיש להן משמעות ערכית, מוסרית, ציבורית. נכון שאם יתגלה שהוא חף מפשע לחלוטין, מעולם לא עשה דבר לשום אישה – אגב, קשה לי לומר את זה כי אני מאמינה לנשים. הגיעו 16 נשים עם תלונות. המשטרה ביססה את כתב האישום.
אתגר: אבל את רוצה שפסטיבל חיפה הן יהיו גם טריבונל שיפוטי לגבי עבירות מין?
שלי: לא, לא. אני רוצה שבית המשפט יהיה טריבונל שיפוטי לגבי עבירות מין, ובית המשפט ישמע את העדויות, ובית המשפט יפסוק ויגזור את עונשו ואת חפותו או את הרשעתו. אבל אני רוצה שלא תהיה התעלמות מהדהדת, אטומה, מנותקת מכל מה שמתרחש בציבור הישראלי. קורה דבר מדהים בשנתיים-שלוש האחרונות. זה נושא שני עוסקת בו עשרות שנים, ואני מסתכלת עכשיו פשוט משתאה ונרגשת ממה שקורה כאן. נשים ששמרו את סודן כאילו הן עשו משהו רע, ששתקו – ועד היום רוב קורבנות התקיפה המינית שותקות, זו הבעיה המרכזית – יוצאות בגאווה ותובעות שיעשה צדק ושמי שהתעללו בגופן ובנפשן יתנו את הדין. זה תהליך חברתי, זה מרי חברתי, זה תהליך אישי של חצי מאוכלוסיית המדינה, ואגב – יש גם גברים שנפגעים מינית. ולכן בתוך הדבר הזה לבוא ולהגיד שאנחנו מורמים מעם, אנחנו רק אנשי תרבות, אנחנו יש לנו את הכלים המדעיים לבדוק מה נכון ולא נכון – אני חושבת שזה ניתוק מוסרי מאוד גדול. ואני לא מקבלת את העובדה שיש ניתוק טוטאלי, סטריליות טוטאלית בין זה לזה. אני מודה שאם הוא יהיה חף מפשע לחלוטין וזך לחלוטין ויפקד משורת הפרסים שהוא קיבל ובדין הפרס הזה, תהיה כאן אי נוחות מסוימת. אבל לעומת זו העוול שנגרם עכשיו לכל כך הרבה נשים הוא כל כך גדול שכשאתה שוקל זה מול זה, זה נשמע לי לא הגיוני. איבגי קיבל המון פרסים בחיים שלו. הוא שחקן נפלא. אני חייבת להגיד גם באופן אישי שאני מחבבת אותו, חיבבתי אותו עד שהבנתי מה עשה. אני אגיד לך יותר מזה – הוא התפקד למפלגת העבודה כשאני הייתי יו"ר מפלגת העבודה. הייתי מאוד גאה בזה. לכן הרבה יותר קשה לי לבוא ולהגיד אתה דברים האלה כאן, אבל הם חייבים להיאמר."

לצפייה בראיון המלא: