שלי על פרשת ארי שביט: "אנו עדין לתקופה חדשה שבה הקורבן לא מוכן להתבייש יותר. מי שלא יבין את הכללים החדשים ישלם מחיר כבד"

31 באוקטובר, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתכניתם של בן כספית ואריה אלדד ברדיו ללא הפסקה, והתייחסה לפרשיות התקיפה המינית האחרונות בהן מעורבים אישים כמו ראש מועצת גוש עציון דוידי פרל והעיתונאי ארי שביט. מתוך דבריה:

"כספית: תוציאי אותנו מהמבוכה של פרשת ארי שביט. נדמה לי שאת מהראשונים שהגיבה בחדות ולא עשתה הנחות, למרות שמדובר בעיתונאי בכיר ומוכר כל כך. מצד שני יש תחושה מוזרה שתוך 48 שעות ואין אף תלונה במשטרה, הדם היה ואינינו עוד.
שלי: כן, רק אל תשכח שהדברים קרו נורא מהר אבל התרחשו כנראה על פני כמה שנים. גם אל תשכח שההתפטרות, בניגוד להשעיה לצורך פסק זמן, באה אחרי תלונה נוספת של בחורה נוספת. וגם יש עוד דבר, שהסיפור עצמו, כפי שפרסמה אותו העיתונאית, לא הוכחש. כלומר ההסכמה על מה שהתרחש שם הייתה גורפת, והטענה של ארי שביט הייתה לפרשנות לקויה. עכשיו, אני שואלת אתכם ואני שואלת את רוב הגברים הנורמליים שמאזינים לנו עכשיו – באה בחורה שאתה לא מכיר לראיין אותך, תוך שתי שניות אתה מושך לה את הראש בכוח אלייך ומנסה לנשק אותה על השפתיים? מנסה לשכנע אותה להעלות אלייך לחדר במלון לחיבוק ולא בהכרח למין? מכריח אותה ללכת, כשהיא קוטעת את הראיון ומוותרת על ראיון שהיא כל כך נכספה אליו כי היא מרגישה מאוימת, אתה מתעקש ללכת איתה לרכב ולעשות זה בה מעשים מגונים נוספים? זה לא משהו גבולי. זה לא משהו שהוא נתון לפרשנות, כפי שהוא טען בהתחלה וחזר בו, אגב. הוא עכשיו מביע סליחה גורפת על ההתנהגות. זו התנהגות תוקפנית ואלימה שהרבה מאוד נשים נופלות לה קורבן. אנחנו עדין עכשיו לתקופה שהיא תקופה מדהימה במובן שהקורבן לא מוכן יותר להתבייש בזה שהוא היה קורבן, והוא אומר, אני אבייש את מי שתקף אותי. אני לא צריך יותר להתבייש. זו התקופה שמתרחשת, ומי שלא יבין את הכללים החדשים ישלם מחיר כבר.
אלדד: השאלה שלי היא על מי הכללים החדשים האלה חלים. ברור לי שכשיש פקיד ממשלתי שמטריד מינית פקידה, אין ספק שהוא לא יכול להמשיך בתפקידו. אבל כשמדובר בטכנאי מזגנים בכיר, האם זה מחייב אותו לעזוב את עבודתו? בן אמר לי לפני התוכנית שעיתונאי צריך להיות צח כשלג, כי הוא מטיף מוסר לכולם. זו הבעיה?
שלי: אני חושבת שבמידה רבה כן. אף אחד לא חושב שמי שהטריד מינית צריך להפסיק לפרנס את משפחתו, אבל כן יש סט שלם של תפקידים – תפקידי ניהול בכירים, עיתונאים מטיפים בשער, נבחרי ציבור, בין אם ברשויות מקומיות ובין אם בכנסת – שכן, הם צריכים להבין שהעובדה שהם אנשים חשובים ומפורסמים ורבי כוח והם נמצאים לפעמים עם נשים שהן חלשות מהם, לא מקנה להם יותר כוח אלא להפך, הופכת אותם לפגיעים יותר ולמבוקרים יותר. עין הציבור צופייה בהם. נכון שבתהליך הזה, שהוא מאוד מהיר – אני מתעסקת בזה עשרות שנים, אבל מה שקורה עכשיו הוא באמת בפאסט-פורוורד –
כספית: לא קצת יותר מידי פאסט-פורוורד? אגב, לא אמרנו עוד שם. דוידי פרל לא פחות חשוב. ראש מועצת גוש עציון. זה בתוך מילייה שהוא הרבה יותר סגור ושמרן. גם שם אין מתלוננת ואין כלום, וגם הוא פורש.
אלדד: כאילו המערכת הממסדית שתקה לגביו וכמעט נתנה לו גיבוי, וקבוצת אנשים הפעילה לחץ תקשורתי בניו-מדיה, בפייסבוק, והוא נאלץ להפטר.
שלי: כן, אבל שימו לב, זה לא קורה סתם. דוידי פרל הגיע להסכם שהוא בלתי סביר. דומה להסכם שבשעתו מאיר שטרית הגיע עם המנקה בבית שלו של תשלום של הון עתק על משהו. כלומר הדברים היו ברורים. וכן, יש שינוי מאוד מהיר. הוא היה צריך לקרות כבר הרבה שנים קודם. הזרעים שלו נזרעו שנים רבות קודם. זה היה מהלך מאוד ארוך שבאמת נמשך כמה עשרות שנים. עכשיו הוא מגיע למעין שיא שלו. ועדיין גם בתוך השיא הזה, אל תשכחו את העובדה המרה שרוב הנשים בקשת שבין הטרדה ובין אונס עדיין לא מתלוננות ולא מביאות למיצוי הדין עם הקורבן. זו הבעיה המרכזית, לא אותם אומללים שעשו את מה שעשו ועכשיו צריכים לשלם מחיר. זו התופעה בעיני שהיא הכי ראויה לגיבוי ולמאבק. מטבע הדברים נשים יותר מבינות על מה מדובר. גברים הרבה פחות, לצערי הרב. אבל אני באמת קוראת לכם להצטרף למאבק הכל כך יפה הזה, הכל כך מוסרי הזה, שפשוט יאפשר לבנות שלכם ולנכדות שלכם וגם לבנים עולם שהוא יותר מוסרי, יותר צודק ויותר בטוח ומוגן. זה הכל.
כספית: נדמה לי שאנחנו די שם. מי שלא הבין, כבר מבין. צריך להיות קשה תפישה כדי לא להבין את זה.
אלדד: קח את אנתוני ווינר (איש ציבורי אמריקאי). הוא לא הבין.
שלי: לא, יש עוד שלא מבינים. אבל אין ספק שההבנה מחלחלת עמוק באופן מאוד מהיר. אני מאמינה שאנחנו מגדלים דור של בנים שהוא ממש כבר מפנים את הערכים האלה מאוד. אבל עדיין לא צריך לזלזל בעוצמת התופעה ולא לזלזל בעוצמת מעטפת ההגנה על כל אדם כזה."

להאזנה לראיון המלא: