שלי על הגבלת כוחם של השופטים בוועדת למינוי שופטים: "תאוות שליטה מוחלטת בכל המוסדות. מי שהדמוקרטיה יקרה לו צריך להגן על בית המשפט"

3 בנובמבר, 2016
האזינו:

שלי התראיינה בתכנית "צבע הכסף" ברשת ב' עם רונן פולק ונעמה סיקולר, והתייחסה לחוק שמתכוונת שרת המשפטים איילת שקד לקדם אשר יגביל את כוחם של שופטי בית המשפט העליון בוועדה למינוי שופטים, ולמכתב שכתבה נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור לשרת המשפטים בעניין. מתוך דבריה:

"פולק: ראוי מכתב כזה בכלל שנכתב מנשיאת בית המשפט העליון לשרת המשפטים? הסגנון, אולי אפילו נימה של איום שיש כאן להפסיק את ההתייעצויות בנוגע למועמדים.
שלי: אני לא רואה כאן איומים בכלל. אני רואה כאן תגובה מאוחרת, אחרי תקופה מאוד ארוכה ששרת המשפטים מרשה לעצמה להלום שוב ושוב במערכת המשפט, במאמרים, בהתבטאויות, באיומים, בכיפופי ידיים, במינויים נרחבים מאוד של שופטים לא רק בבית המשפט העלין אלא מינויים עם אג'נדה פוליטית מובהקת שלא היה כמותם בעבר. לא היה. מדובר בהשתלטות מאוד קשה. אני חושבת שאם נשיאת בית המשפט העליון נאור, שהיא אישה מאוד מאופקת, מאוד לא מהפכנית, מאוד לא אקטיביסטית – מוצאת את עצמה שולחת מכתב כזה, זה פשוט בגלל שהגיעו מים עד נפש. עוד דבר, רונן. יש המון דיבורים על כך שזה ימין מול שמאל. מי אמר שיש שופטים בירושלים וגונן בכל כוחו על בית המשפט העליון? מנחם בגין המנוח. מי חוקק את החוק שמסדיר עכשיו בצורה הגיונית וסבירה את הוועדה למינוי שופטים? אדם מאוד בכיר בליכוד, גדעון סער. וגם ההאשמות על בית המשפט השמאלני, אתה יודע, מרים נאור – לא נעים לי להגיד את זה אפילו – אבל מרים נאור, שאני לא יודעת מה דעותיה, נשואה לאדם שהיה בכיר מאוד בליכוד, היה יד ימינו של מנחם בגין, אריה נאור. נדמה לי שהוא אפילו התמודד בפריימריז בליכוד. לכן אנחנו לא מדברים כאן על ימין ושמאל. אנחנו מדברים על תאוות שליטה בלתי נשלטת במערכת המשפט ופוליטיזציה מוחלטת שלה ותלות מוחלטת של השופטים במערכת הפוליטית, וזה דבר מאוד מסוכן.
פולק: השר נפתלי בנט אמר היום שבשנים האחרונות גובר והולך האקטיביזם של מערכת המשפט. הוא דיבר על כך שהגיעה העת שהמחוקקים ישלטו והשופטים ישלטו. אולי היה פה גם איפוק מצידם עד היום?
שלי: אני חושבת שהדברים האלה הם בלתי נכונים בעליל. בית המשפט, לצערי הרב, הוא מאוד לא אקטיביסטי. זה לא בית המשפט של אהרון ברק. הוא נמנע לעיתים מאוד קרובות לקבל החלטות. הוא מאוד זהיר. במידה רבה, ואני אומרת את זה בצער, יכול להיות שהאיומים הבלתי פוסקים אפילו קצת נטלו מעוקצו ומהתעוזה שלו. אבל אני לא באתי פה לבקר את בית המשפט העליון. אני רק אומרת שדבריו של בנט לא מתיישבים עם המציאות. אתה יודע, זה מאוד מזכיר את ההתנהלות של ראש הממשלה, קודם ביחס לרשות השידור ואחר כך ביחס לתאגיד ובאופן כללי. זו לא סוגיה של איזו אג'נדה תנצח, אלא תאוות שליטה מוחלטת בכל המוסדות האפשריים, בין אם זה בבתי המשפט, בין אם זה בתקשורת ועוד היד נטויה. כל מי שמדינת ישראל יקרה לו, שלטון החוק יקר לו, הדמוקרטיה יקרה לו, ההתנהלות הנורמלית של המדינה הזו יקרה לו, צריך לעמוד על שתי רגליים אחוריות ולגונן על בית המשפט. אני רוצה להזכיר דבר קטן, למרות כל ההכפשות, למרות ההשמצות – הציבור בישראל בכל סקר יסודי מעניק ציונים הרבה יותר גבוהים למערכת המשפט מאשר לפוליטיקאים, שכל כך רוצים לשלוט על בית המשפט.
סיקולר: נשמעה ביקורת היום שהשימוש במטאפורת האקדח היה מיותר, מוגזם.
שלי: את שואלת אותי? "מונח אקדח מעשן" זה מונח שכבר מזמן הופקע מתחום תעשיית הנפש. הוא משמש כמטאפורה גם לעולם התרבות והתיאטרון וגם לעולם הפוליטיקה. כשאומרים "אקדח מעשן" אף אחד לא מתכוון שמישהו לקח אקדח אמיתי. אני כן רוצה להגיד לך, נעמה, אני חושבת שהמטפורה הזו היא מאוד מדויקת, פשוט כיוון שהרי בסופו של דבר הצעת החוק של (ח"כ רוברט) אילטוב לא תצא אל הפועל, כיוון שאני מניחה שהשר כחלון ישתמש בזכות הווטו שלו ולא יאפשר לה לעבור. לכן עצם ההדלפות ששקד עומדת מאחוריהן, הדלפות מהכיוון שלה שהיא עומדת מאחורי החוק של אילטוב – זה סוג של איום. 'תזהרו ממני. תעשו מה שאני רוצה, אחרת תחטפו'."

להאזנה לראיון המלא: