שלי על הגבלת כוחם של שופטי העליון: "מסר שלא איום. הדבר הזה מסכן את שלטון החוק ואת אזרחי ישראל שזקוקים להגנת בית המשפט"

3 בנובמבר, 2016

שלי התראיינה בתכנית "שש עם" עם עודד בן עמי ברשת ב', ביחד עם ח"כ רובט אילטוב. היא התייחסה לחוק שמקדם ח"כ אילטוב ומתכוון להגביל את כוחם של שופטי בית המשפט העליון בוועדה למינוי שופטים. מתוך דבריה בעניין:

"שלי: שמעתי הרבה דיבורים בעניין ההתפתחות האחרונה על כאילו ימין ושמאל. אני מזכירה שמי שאמר שיש שופטים בירושלים והגן על בית המשפט העליון היה מנחם בגין. שמי שחוקק את החוק הנוכחי היה בכיר מאוד בליכוד, גדעון סער. ואני אגיד לך עוד דבר, ואני קצת מתביישת להגיד אותו אבל אני אגיד אותו, נשיאת בית המשפט העליון נאור, אני לא יודעת מה עמדותיה, נשואה לליכודניק ותיק שהיה מזכירו של מנחם בגין ואפילו נדמה לי התמודד בפריימריז של הליכוד. זה לא עניין של ימין ושמאל, זה עניין של רצון שליטה מוחלט במערכת המשפט עם say אך ורק לאיילת שקד ולחבריה, עם התערבות בוטה של פוליטיקאים במערכת המשפט, עם הפחדה של השופטים. אנחנו רואים שוב ושוב השתלחויות חסרות רסן, ביקורת בלתי פוסקת, מהלומות בלתי פוסקות. אני חייבת להגיד לך שהנשיאה נאור, שהיא אדם סופר מאופק ושמרני – לא מדובר פה באיזה נשיאה מרדנית או אקטיביסטית במיוחד – אני משוכנעת שפשוט הגיעו מים נפש והדבר הזה שהיא עשתה היה בלית ברירה.
[...]
בן עמי: זה עניין טכני?
שלי: טוב, אני מכירה את רוברט כבר הרבה מאוד שנים. אנחנו אפילו משתפים פעולה בחקיקה לטובת עסקים קטנים ובינוניים. תמים הוא לא. הוא פרלמנטר ותיק. הוא יודע יפה מאוד מה המשמעות של הצעת החוק הזו. הוא גם לא היה מתקדם איתה ולא היה מגיש אותה ללשכה המשפטית וכן הלא פרוצדורות שהן באמת לא רלוונטיות אלמלא הייתה לו רוח גבית ברורה משרת המשפטים. הסיפור הוא שרת המשפטים. לא במקרה האקדח המעשן הזה מונח על שולחנו של בית המשפט העליון לפני מינויים של ארבעה שופטים. הוא מאותת להם שהחוק הנוכחי שמחייב, ובצדק, הגעה לפשרה בין כל הגורמים כדי שלא קבוצה אחת תוכל להשליט את חיתתה – החוק הזה לא רלוונטי כבר מבחינתנו. אתם, רבותי השופטים, תיכנעו לגחמה שלי, שרת המשפטים, היא אומרת, ואם לא, הנה שמתי לכם באוויר איום. יכול להיות שהשר כחלון, שיש לו זכות ווטו, יגיש ווטו. אבל כאן יש מסר חזק של איום. יש כאן מיטוט וערעור של בית המשפט העליון, שתפקידו לגונן על הדמוקרטיה. כי דמוקרטיה זה לא רק שלטון הרוב, אלא גם זכויות המיעוט. וכאן אנחנו רואים חבלה חוזרת ונשנית ואלימות מילולית קשה, מסוות תחת חיוכים נחמדים ומנהגים מנומסים. הדבר הזה מסכן את שלטון החוק, מסכן את אזרחי ישראל שזקוקים להגנת בית המשפט ומחבל במוסד שנהנה עדיין מתמיכה רבה מאוד של הציבור, אגב מתמיכה יותר גדולה מאשר יש בפוליטיקאים."

לצפייה בראיון המלא: