שלי על הגברת התחרות בשוק האשראי בחוק ההסדרים: "מברכת את שר האוצר על זה. מתכוונת לתמוך בסעיף ולשכנע את חברי."

9 בנובמבר, 2016

שלי השתתפה בישיבת ועדת הרפורמות בכנסת בראשות ח"כ אלי כהן, והביעה תמיכה בפרק הגברת התמיכה בשוק האשראי בחוק ההסדרים. במהלך הישיבה הבטיחה לפעול להעברת הפרק, שיקל על הקמת אגודות אשראי קואופרטיביות: "עצם העובדה שהפתח הזה נפתח היא מאוד דרמטית בעיני. אני מברכת את שר האוצר על זה. אני מתכוונת לתמוך בסעיף הזה, לשכנע את חברי לתמוך בו וגם בך בהעברתו." לצפייה בדבריה המלאים:

תוכן הדברים המלא:

אני מאוד תומכת בסעיף הזה. אני לא באופן אוטומטי תמיד חושבת שצריך לפתוח כל שוק לתחרות, אבל בוודאי שבשוק הבנקאי ובשוק כרטיסי האשראי הדבר נחוץ כמו אוויר לנשימה. אנחנו סובלים מריכוזיות מאוד קשה של הדואופול של הבנקים, על כל ההשלכות הקשות שלו על חיי היומיות של משקי בית ושל עסקים קטנים ובינוניים – מחנק של אשראי, אפס ריבית על פיקדונות ועל יתרות וריבית נשך על אוברדרפט ועל הלוואות וכן הלאה וכן הלאה.
אני גם מאמינה באופן אידאולוגי בקואופרטיבים, ואני שמחה שקוראים לזה 'אגודות שיתופיות' ולא שם אחר. לפני כמה שנים אני גם רכשתי מניה ב'אופק'. עשיתי את זה כאקט פוליטי כדי לתרום גם בעצמי כבן אדם ולא רק כפרלמנטרית לעידוד התארגנויות מהסוג הזה, שבעצם קוראות תגר על המונופול הבנקאי וגם מחזירות את הכוח לצרכן והופכות את הלקוח של הבנק בעצם לבעלים של הבנק ולהפך. אמנם יש כאן ניגוד אינטרסים, אבל לכולנו יש ניגוד אינטרסים כי כולנו הכסף שלנו מופקד באיזה בנק. לכן אני עשיתי את זה בשמחה ובלי היסוס.
אני גם ערה לכן, כיוון שאני עוקבת מקרוב אחרי מה שקורה שם, אני ערה לגודל התרומה והמשמעות של הסעיף הזה. זו פריצת דרך מאוד משמעותית בהרבה מאוד דברים, אבל בעיקר בסוגיית ההון העצמי. ההורדה הזו מ-75 מיליון ל-3 מיליון היא מאוד דרמטית. היא באמת מאפשרת להתארגנויות כאלה לשגשג. אני מניחה שחלק יצליחו וחלק לא, אבל עצם העובדה שהפתח הזה נפתח היא מאוד דרמטית בעיני. אני מברכת את שר האוצר על זה. אני מתכוונת לתמוך בסעיף הזה, לשכנע את חברי לתמוך בו וגם בך בהעברתו.