שלי על העלאת גיל הפרישה לנשים: "לא יכול להיות שפתרון בעיות רוחב יבוא על חשבון החוליות החלשות ביותר"

7 בנובמבר, 2016

שלי השתתפה בדיון בועדת הכספים של הכנסת בנושא העלאת גיל הפרישה לנשים, והביעה התנגדות למהלך ללא מציאת פתרון הוליסטי לנשים שנפלטו משוק העבודה, לנשים במקצועות שוחקים, לנשים עצמאיות ולקבוצות נוספות אותן ההצעה מפספסת. לצפיה בדברים המלאים:

תוכן הדברים המלא:

ח"כ שלי יחימוביץ:

קודם כל, רק למען הסקירה ההיסטורית, והיא תהיה מאוד קצרה – לפני חמש שנים חוקקנו יחד בהסכמה מקיר לקיר בהובלת כל חברות הכנסת שכיהנו אז חוק שדחה את העלאת גיל הפרישה בחמש שנים, תוך שהיה ברור שמוקמת מיד ועדה ופותרת את כל הבעיות שטמונות בהעלאת גיל הפרישה. הוועדה הזו לא הוקמה מעולם, ובוא נודה על האמת, היא הוקמה בסוף בלחץ של זהבה (ח"כ גלאון), שלי ושל אורלי לוי בעקבות כנס שזהבה יזמה, ובו הבהרנו שזה לא יעבור לנו מתחת לרדאר באופן אוטומטי. לכן הוועדה הזו כונסה באיחור ניכר יש לומר ובעקבות לחץ.
אני אגיד שוב, זה כמו פצצה חכמה. יש כאן שיקול מאקרו כלכלי. בראש ובראשונה המטרה היא להזרים לקופת הביטוח הלאומי בערך 700 מיליון שקלים בשנה, שזה מסתנכרן עם 40 אלף נשים בכל מחזור שפורשות לפנסיה, וכך אנחנו ממלאים את הקופה ופותרים כל מיני בעיות רוחב. לא יכול להיות שפתרון בעיות רוחב יבוא על חשבון החוליות החלשות ביותר. נשים שלא עובדות, נשים שנפלטו כבר משוק העבודה בגיל 55, 58, 59 והן, אני אגיד את זה בחריפות – הן משולות למתות בעולם העבודה, אין להן סיכוי למצוא עבודה, בסופו של דבר העלאת גיל הפרישה גוזרת עליהן עוד שנתיים של עוני מרוד בלי קצבת זקנה, בלי פנסיה ובלי משכורת. לעצום עיניים ולא לראות את הנשים האלה כאילו הן שקופות מתוך איזו החלטת מאקרו, זה בדיוק העיוות המוסרי שבהחלטות מהסוג הזה.
נוכחים:
את צריכה גם להכניס את הנשים העצמאיות.
ח"כ שלי יחימוביץ':
אני מקבלת את ההערה הזו.
נוכחים:
הנשים העצמאיות הן בדיוק באותה סיטואציה. בלי הסדר פנסיה, בלי שום... עם ירידה בפריון.
ח"כ שלי יחימוביץ':
אני יכולה לסיים את הדברים שלי?
מ"מ היו"ר ח"כ זהבה גלאון:
כן. תכף תקבל רשות דיבור.
ח"כ שלי יחימוביץ':
אני מקבלת את ההערה שלך באופן מוחלט.
באחד הדיונים שלנו, ואני חייבת לומר שיש הידברות ויש שיתוף פעולה ושר האוצר הבהיר לנו שזה לא יכנס אוטומטית ושהוא לא יפעיל את הסד ואת סמכותו, והוא גם אמר מפורשות שאם אנחנו כל כך חוששות לגורלן של הנשים העניות ביותר, הוא, שר האוצר משה כחלון שיש לו רגישות חברתית ראשונה במעלה – הוא בוודאי יעבוד איתנו בשיתוף פעולה. אלה גם הדברים ששמענו גם מעמיר לוי וגם מיעל וכן הלאה וכן הלאה. אבל קבוצה נוספת שצריך להאיר עליה גם את הזרקור זה המקצועות השוחקים. באחד הפגישות שלנו עם האוצר אמר אחד מפקידי האוצר הצעירים שאמא שלו רוצה נורא להמשיך לעבוד. שאלנו אותו מה אמא שלו עושה, הוא אמר שהיא מזכירה בכירה. אז אמא שלו נורא רוצה להמשיך לעבוד וגם אני נורא רוצה להמשיך לעבוד. אני לא רוצה להפסיק את עולם העבודה שלי בגיל 62, וכך רוב הנשים שנמצאות כאן היום בחדר הזה, עורכות דין וכן הלאה. אבל אנחנו לא יכולים להיות עיוורים לציבור עצום של נשים שעומדות ליד פסי הייצור בעמידה, עניות מאוד, גם ניכר עליהן שהן עבדו עבודה פיזית כל ימי חייהן, נשים שעובדות בניקיון, מה שנקרא מקצועות שוחקים – הן לא יכולות לעבוד יותר. הרגליים שלהן נפוחות, הגב שלהן שבור והן לא יכולות עוד. להן צריכה להיות הברירה להכריע.
אנחנו בעיקרון בעד העלאת גיל הפרישה, אבל אנחנו רוצות פתרון ממלכתי והוליסטי לקבוצות החלשות שאין להן לוביסטים ואין להן עורכי דין ואנחנו הלוביסטים שלהן. יש מי שגורס שגם אנחנו מתונות מידי. למשל, שר העבודה והרווחה, חיים כץ, חושב שאין מקום להעלות את גיל הפרישה כיוון שגם היות ממילא נשים שזה מיטיב איתן, הן יכולות לצבור יותר לפנסיה והן רוצות להמשיך בעולם העבודה – יכולות לעשות את זה גם היום. כל הזמן מספרים לנו כמה זה טוב לנשים. נשים הרי יודעות מה טוב להן. לפיכך גם היום יש להן את היכולת הזו להמשיך ולעבוד, שיש בזה היגיון רב מאוד. מה שאני מנסה להגיד זה שאנחנו מאוד מתונות. אנחנו מוכנות להסדר הזה.
מ"מ היו"ר ח"כ זהבה גלאון:
עוד לא אמרו על שלי שהיא מתונה.
ח"כ שלי יחימוביץ':
כן, אז הנה. אנחנו מייצגות את הפלג המתון, שאומר שיש היגיון בהעלאת גיל הפרישה – אבל כל הפתרונות שהבאתם בוועדה, ואני מודה שהלכתם לקראתנו רבות והעלתם למשל את קבלת דמי האבטלה לנשים שלא עובדות ל-10 חודשים, זה מאוד מרשים. אבל מה קורה ביתר 14 החודשים? זהו, זורקים אותן? לכן נחוץ כאן פתרון שהוא ממלכתי – פנסיית גישור לכל תקופת העלאת גיל הפרישה, למשל. גם לעצמאיות, וההערה שלך מאוד נכונה. וכנ"ל פתרון הוליסטי למקצועות שוחקים. כל הפתרונות שהבאתם עד עכשיו, שחלקם באמת טובים ויפים, זה פתרונות שנסמכים מידי על עמותות ועל קרנות ועל כל מיני רצון טוב והצעות אווירה. ואת זה אנחנו לא מקבלות.