God Bless America

11 בנובמבר, 2016

 

רק מלה על הבחירות בארה"ב, ושאלוהים יברך את אמריקה. להיות בנימין נתניהו: האם ראה"מ יכול לתפקד כשכל ביקורת מגרדת לו את קצוות העצבים ומביאה אותו לאבדן עשתונות? ואם אילנה דיין מלכת הקונצנזוס המוערכת היא בוגדת ורודפת, מה אנחנו? כמה חדשות טובות בענייני גיל פרישה, בנקים קואופרטיביים והזכות לישיבה. עמוד הפייסבוק שלי ממשיך להיות נפוץ יותר מרוב כלי התקשורת בארץ. ומשהו שלא תוכלו לקרוא עליו בשום מדור רכילות של שום עיתון אחר: שני ועומר זוג (העוזרים הפרלמנטריים שלי ושל סתיו) 

 

 

שלום לכם חברות וחברים,

 

God Bless America בדרך כלל אני אוהבת, רגילה, רואה חשיבות וכמובן חשה צורך טבעי להיות מחוברת לשיח ולתחושות של רוב מי שמקבלים את עיתון סופשבוע שלי. לתת בטוי כאן למה שעובר על המחנה שלנו. בעניין הבחירות בארה"ב לא אוכל לעשות זאת, לצערי.

הברית בין ישראל וארה"ב היא הנכס האסטרטגי החשוב ביותר של ישראל. יותר מכל נשק משוכלל שיש ברשותנו. היא חיונית לבטחון המדינה יותר ממה שאפשר לתאר במלים. יש לנו חובה לשמר ולהעצים את הברית הזאת תחת כל ממשל ותחת כל נשיא, ולא להתערב בשום אופן בעניניה הפנימיים של ארה"ב. מקווה שאתם מבינים שזה נובע מתוך תחושת אחריות שלי.

לכן אאחל בהצלחה לנשיא הנבחר, נקווה לטוב, And God Bless America.

 

אילנה דיין היא האשה המוערכת בישראל. זה עולה בכל פעם ובכל סקר שבו בודקים את יחס הציבור לנשים הבולטות בכל התחומים – מדע, עסקים, אקדמיה, תקשורת, משפט, פוליטיקה. רצינית, אחראית, משכילה, מעמיקה. אפילו, במדה רבה, ממלכתית. זה היה רגע מכונן ומצמרר בתולדות העיתונות החופשית בישראל: דיין עומדת ומקריאה במשך שש דקות דברי בלע שקר והסתה, מבולבלים ופרועים – על עצמה. זה נראה כאילו מישהו הדביק זה לזה את הטוקבקים האלימים והקיצוניים ביותר שמצא. אבל לא, ראש הממשלה כתב את הדברים האלה, ב"תגובה" לכתבת תחקיר לגיטימית ומוקפדת מאין כמותה, עם מרואיינים מהימנים, עם מסמכים.

 

הנה הפוסט שהעליתי אחרי התוכנית. נראה לי שכמות הקוראים האדירה שלו (יותר משש מאות אלף!), עוצמת התגובות וכמות הלייקים והשיתופים – מעידים שהזעזוע מהמחזה היה משותף לרבים. בתחתיתת הפוסט – הנתונים (גם הפנימיים) שלו:

 

 

התפרקות, חוסר עמידות ועצבים מגורים תמיד של ראש ממשלה בישראל.  המכתב שקראה אילנה דיין לא היה איזו אסטרטגיה מושכלת זדונית וגאונית של נתניהו. אלה היו היסטריה ואובדן עשתונות. להיות איש ציבור בדמוקרטיה, ובמיוחד ראש ממשלה – משמעו להיות חשוף לביקורת. מראש ממשלה אני מצפה שיהיה מצוייד בעצבים של ברזל. שידע להפנים ביקורת, להכיל אותה, לפעמים להגיב ולעיתים יותר קרובות: פשוט לעבור לסדר היום. דווקא כמי שבעצמה נתונה לפעמים לביקורת קשה, למאמרי הכפשה, לטוקבקים אלימים - קשה לי להבין איך נתניהו מצליח לתפקד בכלל אם כל כתבה וכל אמירה מגרדת לו את קצות העצבים. כושר עמידה ופרופורציות בכל מה שנוגע לביקורת הוא הכרחי לתפקוד. ופה אנחנו עדים להתפוררות העמידות של נתניהו. הנה ראיון על כך במשדר הצהריים של רשת ב', בראיון אצל אסתי פרז: 

 

כאן בחדשות ערוץ 2, מהדורה ראשונה עם אורן ויינגנפלד:

 

 

וגם ערוץ 10 על הכוונת, עוד בענייני נסיונות ההשתלטות של נתניהו על כל ערוץ נושם וחי. בעקבות כתבה נרחבת של גידי וייץ ונתי טוקר בהארץ, שאילתא ל"שר התקשורת". לקריאת השאילתא במלואה הקליקו על הידיעה:

 

 

לפני שנמשיך, חשיפה בלעדית שתוכלו לקרוא רק כאן! קואליציה חדשה בתוך הקואליציה! שני גרנות התותחית, העוזרת הפרלמנטרית שלי, ועומר לובטון, התותח גם הוא, העוזר הפרלמנטרי של סתיו שפיר – זוג. הנה כאן צילום ראשון של כל המשפחה, בעצרת בכיכר. כמובן שכמו תמיד אעדכן בהתפתחויות.

 

 

ועוד בנושא החשוב "שידוכים, חתונות ותינוקות סוציאל דמוקרטים בלשכה" הנה פוסט של דני זמיר, מייסד מכינת רבין ומנכ"ל מועצת המכינות הקדם צבאיות. בתמונת הפוסט העוזרת הפרלמנטרית שלי לשעבר, אור זמיר (הבת של דני) ואני עם התינוק החדש והמתוק, תומר:

 

 

העלאת גיל הפרישה לנשים. כרגע נראה שהמאבק הממושך שלנו (זהבה גלאון, אורלי לוי אבוקסיס ואני) נוחל הצלחה, וגיל הפרישה לא יועלה עד שימצא פתרון מלא לנשים המבוגרות והעניות ביותר, שמשום מה "נשכחו" תחת מגרסת האוצר. הנה ראיונות וידיעות לפני וגם אחרי ישיבה דרמטית של ועדת הכספים בעניין, שבה התברר שיו"ר ועדת הכספים משה גפני – לגמרי אתנו. 

 

ראיון על כך (ועל עוד עניינים) ברדיו קול חי עם מוטי לביא, וכאן ראיון טלפוני בתוכנית הבוקר של קשת עם גלית גוטמן וחיים אתגר:

 

 

 

 

 

נשיאות הפייסבוק נמשכת, אם כי כאן הורדתי לכהונת שרה. הנה הסקירה החודשית באתר Mizbala שכוללת את כל העמודים, לא רק את אלה של הפוליטיקאים: 

 

ועוד התקדמות יפה. זוכרים את הבנק החברתי שלנו, אופק? זה שרכשתי בו מניה? השבוע פריצת דרך – "חוק אגודות אשראי" שמעביר האוצר, אחרי עבודה יפה מאוד של הועד המנהל הנבחר שלנו, יוצר פריצת דרך יפה במאבק בריכוזיות וביכולת להקים בנקים קואופרטיביים. למי שפחות בעניינים, הנה עיקרי הדברים שאמרתי בועדת הרפורמות, כולל  פרגון לשר האוצר משה כחלון:

 

"חוק ההסדרים הוא חוק שצריך לעבור מהעולם, אבל פרק אגודות האשראי שבתוכו הוא מבורך, הוא חלק מהמאבק בריכוזיות הבלתי נסבלת בבנקים,  ויועיל למשקי הבית ולעסקים קטנים ובינוניים. אגודות האשראי השיתופיות נחוצות כמו אוויר לנשימה בשל מחנק האשראי, אפס הריבית על פקדונות, ריבית נשך על אוברדרפט והלוואות, ועמלות מופרזות.

 

אני מאמינה אידיאולוגית בקואופרטיביים, ובעצמי רכשתי לפני כמה שנים, כאקט של תמיכה פוליטית, מניה בבנק הקואופרטיבי אופק. מדובר באגודה המחזירה את הכח לצרכן, והופכת את הלקוח גם לבעלים ושותף של הבנק. החוק יועיל לאופק ולקואופרטיבים אחרים שיבואו בעקבותיו, ואני קוראת לציבור להיות חלק מהשינוי הערכי והמבני ולרכוש מניה, כפי שאני עשיתי. התרומה המשמעותית ביותר בחוק היא  הורדת ההון העצמי הראשוני הנדרש מ - 75 ל-3 מליון ₪, והדבר יאפשר להתארגנויות כאלה לשגשג. חלק יצליחו וחלק לא, אך מתן הפתח הוא דרמטי. אני מברכת את שר האוצר על פריצת הדרך הזאת, ואתמוך בסעיף"

 

לא השקעה עסקית אבל... השבוע גם השתתפתי באספה השנתית של בעלי המניות באופק, ברכתי, והזכרתי שרובנו רכשנו מניה לא כהשקעה עיסקית אלא כאמירה חברתית וכחלק מהרצון לחולל שינוי. אבל בהחלט סביר שבעתיד נספר לנכדנו שחוללנו גם שינוי כלכלי והשקענו עבורם באופן נבון. רוצים לרכוש מניה באופק ולהיות שותפים? הקליקו על התמונה:

 

 

 

חוק הזכות לעבודה בישיבה שלי ממשיך להיות כלי שימושי לתובעים צדק ואנושיות. את זה גילתה ליאת בירון, מארחת במסעדה, שנדרשה לעמוד זקופה ובחצאית בפתחה של מסעדת יוקרה, ונאסר עליה לשבת גם כשלא היו לקוחות:

 

 

 

 

בואו לטוויטר, פתחו חשבון ועקבו אחרי. הנה דגימה קטנה מציוצי השבוע כולל דוגמא להתכתבויות שמסתעפות מתוך הציוצים. בואו! :

 

 

 

 

 

 

 

 

מפגש עם שכבת י"א, אתמול, בתיכון בן יהודה בנס ציונה. דברנו על רצח רבין ומשמעויותיו, על השיטה הדמוקרטית, על חופש הביטוי, ומה הזכות (והחובה) של כל אחת ואחד להשפיע על המציאות. שמתי לב שאחרי כל מפגש, בעיקר עם תיכוניסטים, פרק התור לסלפי מתארך יותר ויותר, ומתחיל להגיע כמעט לאורכה של ההרצאה שלי. באהבה. הנה תמונות: 

 

 

 

 

 

רוצים לפגוש אותי השבוע? בואו לגדרה. הנה הפרטים:

 

 

ורוצים להיות שותפים שלי? לחזק את הדרך שלנו ואותי? תתפקדו ופקדו אחרים.  תוכלו להתפקד או לפקוד עכשיו כאן. או כתבו לנו, עם שם מלא וטלפון ל -

 hitpakdutshelly@gmail.com  ואנחנו נחזור אליכם ונסייע לכם בהתפקדות.

 

יהיה נחמד ויועיל אם אחרי ההתפקדות תעלו אצלכם פוסט ובו תספרו למה התפקדתם. הנה למשל הציוץ של אורה פלד נקש שכתבה על אביה, משה פלד מת"א. צייצה ובצעה. תודה אורה ומשה!

 

 

שבת שלום,

 

שלכם,

 

שלי