שלי על חוק ההסדרה: "מפצירה בארגונים לא להגיש בג"צ. לא תפקידנו להוציא את הערמונים מהאש בשביל הממשלה המופקרת הזו"

16 בנובמבר, 2016
האזינו:

שלי התראיינה ביומן הערב עם רן בנימיני ברשת ב' בנושא חוק ההסדרה שעבר מוקדם יותר היום בקריאה טרומית בכנסת. היא עלתה לשידור מיד לאחר חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ', שהתייחס לשר הביטחון ליברמן כאיש שמאל שכן הבטיח לפנות את עמונה גם אם יעבור החוק. מתוך דבריה:

"שלי: שלום רן. שמת לב שמחנה השמאל הולך ומתרחב לאין שיעור?

בנימיני: כן, עכשיו צריך להגיד ברוך הבא לליברמן.
שלי: כן, מעולם לא נהרו רבים כל כך למחנה השמאל על פי הגדרותיו של סמוטריץ', שהוא כמובן הימין הקיצוני של מפלגתו הימנית. אז עכשיו גם ליברמן הפך לשמאלן. אני תוהה מי בכלל נשאר כשיר וימני על פי אמות המידה החדשות של סמוטריץ' וחבריו.
בנימיני: אז מי באמת קובע את המדיניות של הממשלה, ליברמן, כחלון או סמוטריץ'?
שלי: מה שראינו היום זו לא מדיניות, זה ברור לחלוטין. זה ספינים, תרגילים, כיפופי ידיים פוליטיים חסרי אחריות, מופקרים. לקרוא להם מדיניות זו מחמאה מפליגה שממש לא מתאימה להתנהלות היום, כי גם מי שהרימו יד בעל כורכם בעד החוק הזה – ורוב מי שהרימו יד בעדו מתנגדים לו – יודעים שהחוק הזה לא ייושם. גם הציניות בסוף לא מגיעה לכדי התאבדות עצמית ופוליטית. הרי כל בר דעת מבין שאם החוק הזה ייושם, מעבר לעובדה שהוא נוגד ערכים מוסריים, ערכים של צדק וערכים משפטיים, הרי זה אחד הדברים המזיקים ביותר שישראל יכולה לעולל לעצמה מבחינה ביטחונית ואסטרטגית. אם החוק הזה, היה והחוק האסוני הזה יעבור, אנחנו נהיה נתונים למטח של סנקציות וחרמות מכל הקהילייה הבינלאומית באופן שיערער גם את כושר ההרתעה שלנו, גם את היכולות הכלכליות שלנו.
בנימיני: אבל שלי יחימוביץ', עם כל הכבוד לדין הבינלאומי ולבית המשפט הבינלאומי, לפנות מאות תושבים מבתיהם שהתיישבו שם בתום לב כי המדינה הביאה אותם לשם, המדינה תכננה והמדינה הקימה את המגורים שלהם. לפנות אותם זה לא אסון?
שלי: השאלה שלך מצוינת, אבל היא לא קשורה בכלל לדברים שאני אומרת. לכן למדינה יש אחריות מלאה.
בנימיני: במסגרת האחריות בממשלה ובימין ובקואליציה רוצים להביא את חוק ההסדרה כדי לפתור את הבעיה הזו.
שלי: שלא יהיו אי הבנות, למדינה יש אחריות מלאה על גורלם של תושבי עמונה והיא חייבת למצוא להם פתרון מספק. זו אחריות של המדינה כריבון. אבל מדינה שמושלת וממשלה שמושלת צריכה כמובן לחשוב על ההשלכות של מעשיה. היא לא תכניס את מדינת ישראל כולה לתבערה בינלאומית. שוב אני אומרת לך, זה מעבר לכל הטיעונים המוסריים שעליהם אני גם יכולה לדבר מכאן ועד סוף הדורות, לרבות ערעור מעמדו של בית המשפט העליון וכן הלאה וכן הלאה. אני אומרת שגם אם תשים את המניעים המוסריים בצד, ואני לא רוצה לשים אותם בצד, עדיין בניתוח קר כל בר דעת שיש לו אחריות יודע שאסור שהחוק הזה ייושם וגם שהחוק הזה לא ייושם לעולם. החוק הזה לא יהיה.
בנימיני: כשאת אומרת שהוא לא יהיה, אני רוצה לשאול אותך – תגידו בג"צ כבר עכשיו?
שלי: אני שמחה שאתה שואל אותי, כי אני ממש מפצירה בכל ארגון שמעלה על דעתו לעתור לבג"צ נגד החוק לא לעשות את זה. לא לעשות את זה. ששום מפלגה פוליטית לא תעלה זאת על דעתה.
בנימיני: למה?
שלי: כי אין שום סיבה שאנחנו נוציא את הערמונים מאש של הממשלה המופקרת הזו. הממשלה הזו צריכה לעמוד מול תוצאות מעשיה. הרי מה הם רוצים? הם רוצים שאנחנו נעתור לבג"צ, ואז בג"צ לא תהיה לו ברירה בכלל על פי הדין הבינלאומי ועל פי שלטון החוק, לא תהיה לו ברירה להגיד שהחוק לא חוקתי. ואז שוב תהיה זעקה 'בג"צ אשם, בג"צ אשם', כולם יגזרו את הקופון שלהם בדרך לקלפי, אגב – גם על הגב של המצביעים שלהם של תושבי עמונה. זה האבסורד, הציניות כלפי הבוחרים שלהם. לכן אני מאוד מקווה שלא תוגש עתירה לבג"צ."

להאזנה לראיון המלא: