שלי על סגירת תאגיד השידור: "אין כאן השקפת עולם, רק גחמנות ותאוות שליטה. צר לי שאנשים רבים משרתים את גחמותיו של ראש הממשלה"

7 בנובמבר, 2016

שלי השתתפה בתוכנית "בקריאה שלישית" עם שלום קיטל בערוץ הכנסת ביחד עם חבר הכנסת יואב קיש, העיתונאי זאב קם ופעיל השמאל יריב אופנהיימר, והתייחסה למאבק בין שרת המשפטים לנשיאת בית המשפט העליון בעניין הגבלת כוחם של שופטי העליון בוועדה למינוי שופטים, לעצרת לזכר יצחק רבין ז"ל שאורגנה השנה בידי מפלגת העבודה וזכתה לגינויים מימין על היותה "פוליטית", לכוונתו של ראש הממשלה נתניהו לסגור את תאגיד השידור הציבורי וכן למגמה ההיסטורית שאנו עדים לה לאחרונה של נשים אשר אינן מוכנות לשתוק ולהתבייש עוד על היותן קורבן לתקיפה מינית.

מתוך דבריה בעניין המאבק בין נשיאת העליון לשרת המשפטים:

"קיטל: הקרב הזה תם, או שהאקדח שיופיע ירה מתישהו?

שלי: קודם כל, הקרב הזה מתנהל כבר כמה שנים טובות. יריית הפתיחה הכי משמעותית הייתה עם פרופ' דניאל פרידמן, שבשעתו ראש הממשלה אולמרט הביא אותו אני לא חושבת מתוך כוונה אידאולוגית אלא כדי שיהיה ירי ארטילרי מכוון כלפי בית המשפט העליון. הוא השתמש במידה רבה בפרידמן, שהיה בעל שיעור קומה, ככלי שלו בניהול ענייניו הפרטיים. אבל כן יש כאן מחלוקת. קודם כל, השקפת עולמי היא שבית המשפט העליון הוא חיוני ביותר לדמוקרטיה. אני חושבת שבית המשפט העליון הוא לא מספיק אקטיביסטי. בית המשפט העליון בשנים האחרונות הוא מאוד שמרן, הוא מאוד זהיר ואין שום ספק שהאיום התמידי של המערכת הפוליטית על בית המשפט נותן את אותותיו. מה שאנחנו רואים עכשיו זה ניסיון לייצר תלות מוחלטת של בית המשפט במערכת הפוליטית, שליטה מוחלטת של המערכת הפוליטית וקבלת החלטות משפטיות תוך כדי שהשופטים כל הזמן חושבים מה יגידו הפוליטיקאים.
קיטל: השיטה הזו שעכשיו שבעה מתוך תשעה חברי הוועדה למינוי שופטים צריך להסכים, זה תיקון שבא לעולם לפני שמונה שנים והביא אותו איש הימין גדעון סער. עד לפני שמונה שנים לא הייתה בחירה דמוקרטית?
שלי: לא, עד לפני שמונה שנים הייתה שליטה של שופטי בית המשפט העליון בעצם. אותה הצעת חוק של גדעון סער, שבהתחלה אני התנגדתי אליה ואחר כך השתכנעתי –
קיטל: עכשיו את בעדה פתאום.
שלי: לא פתאום, אני הצבעתי בעדה. אני הצבעתי בעדה לפני שמונה שנים כי השתכנעתי שזו שיטה מצוינת שבאמת מגשרת על פני הפערים האלה ומייצרת צורך בהידברות, שזה דבר מאוד טוב. לזעזע עכשיו את השיטה הזו, שזכתה לתמיכה של ימין ושמאל כאחד, זה נובע מרצון פשוט לאיים על בית המשפט העליון תוך כדי מינוי שופטים ותוך כדי קבלת החלטות.
[...]
קיטל: זו נראית כמו פשרה שתתקבל בסופו של דבר בין הנשיאה נאור לשרה שקד.
שלי: לא, זה נראה כמו איום של השרה שקד. 'תתגמשו איתי בוועדה אחרת גורלכם יהיה רע ומר'. הערה אחת לסדר, אנחנו קצת מתבלבלים. הכנסת היא סוברנית לחוקק חוקים. אני חוקקתי המון חוקים. אבל דמוקרטיה זה לא רק שלטון הרוב, אני אומרת כאן דבר בסיסי, אלא גם זכויות המיעוט. הכנסת יכולה להחליט ברוב קולות שלכל הג'ינג'ים אין זכויות. בשביל זה יש בית משפט העליון, שיקרא את הכנסת לסדר כשהיא פוגעת בזכויותיהן של קבוצות ובזכויות אדם."

בעניין עצרת הזיכרון ליצחק רבין ז"ל אמרה:
"קיטל: אולי כל אחד רוצה להנציח ולזכור מורשת אחרת, ואי אפשר לחבר את שתי האג'נדות האלה?
שלי: קודם כל, העצרת היא עצרת היא עצרת שמאז ומעולם אורגנה בידי ציבור. יש אירועים ממלכתיים לציון הרצח ונכון שיהיו בהם כל קצוות הקשת הפוליטית. אתה שואל אותי מה הייתי מעדיפה? הייתי מעדיפה שהעצרת לא תאורגן בידי מפלגה. כלומר העצרת היא פוליטית, בוודאי. יש לה מסרים פוליטיים. רבין לא נרצח במהלך שוד מאורגן. הוא נרצח בגלל עמדותיו ובגלל דברים שהוא הוביל בתוקף סמכותו הדמוקרטית כראש ממשלה נבחר.
קיטל: אבל אז אנשי ימין אומרים שהם לא יכולים לבוא.
שלי: אתה יודע מה, שלום? אני ערה להמון בכי ונהי בימין. 'למה הדרתם אותנו מהעצרת, העצרת לא מתאימה לנו'. יש לי הצעה, שהימין באופן ספונטני יארגן בעוד שנה את העצרת לזכרו של רבין. אולי זו תהיה עצרת נוספת ברוח האידאולוגיה של הימין, ואז אני מבטיחה להגיע גם לעצרת הזאת. אבל, כן, חייבת כן להיות שאיפה להתכנס בכל זאת תחת איזה אתוס מכונן משותף לא ברוח האידאולוגיה של יצחק רבין אלא –
קיש: האתוס זה מניעת ההסתה והמהלך הנפשע של רצח ראש ממשלה.
שלי: אז יפה. אז אני מסכימה.
קיש: לא מה הוא האמין ולא מה האופוזיציה מאמינה.
שלי: חוץ מהעניין שרבין היה אדם פוליטי שתמך בפתרון שתי המדינות לשני עמים ואף הוביל את המהלך, ותחת האתוס הזה יכולים להתכנס אנשי מרכז-שמאל, יש אתוסים נוספים שכן אפשר להתלכד סביבם, וזה שמירת הדמוקרטיה, הפסקת האלימות, הפסקת ההסתה. כאן הייתי רוצה שכמה שיותר ציבורים, ואני מסכימה עם יואב כאן, ימצאו את עצמם תחת המטריה הזו. ואני רוצה גם לומר מילה טובה על הרצוג בעניין הזה. זה לא היה פשוט להחליט ברגע שהתברר שאין עצרת, עוצמת החרפה – היה מאוד נכון שהמחנה הציוני יקח על עצמו את ארגון העצרת. זה הדבר הנכון והמדויק.
קיטל: ובכל זאת זו מפלגה פוליטית.
שלי: נכון, ועדין באו המונים לכיכר."

על כוונת נתניהו לסגור את תאגיד השידור הציבורי הוסיפה:
"קיטל: יואב (קיש) אמר שבהתחלה הוא תמך בסגירת הרשות ועכשיו הוא רוצה לסגור את התאגיד. את בדיוק להפך, נכון?
שלי: אני לא בדיוק להפך. אני לא ההפך, אני הצבעתי נגד סגירת רשות השידור בעוד שנתניהו וכל האנשים שעכשיו כל כך שואפים שרשות השידור תתקיים היו להוטים באופן אובססיבי לחסל את הרשות ולפתוח את אותו תאגיד במקומה. עכשיו, אנחנו עדין להתנהלות שהיא בלתי רציונלית לחלוטין. אני חשבתי שהרעיון הזה הוא רעיון תקדימי מסוכן וגם אמרתי שוב ושוב מה שעכשיו מתברר – קל להרוס, קשה לבנות. זה כלל שכולם צריכים לזכור אותו. ואז סורסה הרשות לחלוטין, התפרקה, אנשים פרשו מרצונם. יש שם אנשים נפלאים שמחזיקים בשיניים ובציפורניים איזה חוט שדרה ציבורי. הוקם תאגיד, גויסו מאוד עובדים, בוזבזו תקציבים – ופתאום בגחמה של רגע אחד ראש ממשלה מחליט שהתאגיד הזה לא משתחווה לפניו שלוש פעמים ביום. אני רוצה להגיד לך שלום, זו לא סוגיה של ימין ושמאל. גם אם כל אנשי התאגיד יהיו ימנים אבל עדיין הם לא יסורו למרותו האישי של בנימין נתניהו, עדיין הוא לא ירצה בתאגיד. יואב קיש ידידי, אם היו מבקשים ממנו לפני שנה לעצום עיניים ולדמיין את עצמו מגן על רשות השידור ונלחם נגד התאגיד, כי אז הוא היה אומר שזה לא יכול להיות ושזה בניגוד גמור להשקפת עולמו. אין כאן השקפת עולם. יש כאן גחמנות ושליטה חסרת גבולות על כל גוף תקשורת אפשרי, וצר לי שאנשים רבים משרתים את גחמותיו של ראש הממשלה."

ולבסוף, על נכונותם של נשים שלא לשתוק עוד על אירועי תקיפה מינית אמרה: "הקריאה האישית שלי היא בעניין המהלך ההיסטורי שאנחנו נמצאים בעיצומו, וזו העובדה שנשים שהיו קורבן לקשת בין הטרדה מינית ותקיפה מינית לא מוכנות יותר להתבייש ולהסתתר והן מביישות את מי שתקף אותן. אנחנו בתמורה מדהימה. לצערי אנחנו מוצאות שהנשים מאוד מגויסות לקרב הזה והגברים לו, והקריאה שלי היא לכל הגברים – כי רוב הגברים הם נורמטיביים, הם מעולם לא היו מעלים על דעתם לעשות את הדברים האלה – להתגייס למאבק הזה. זה מאבק על דמותנו, על צלמנו. זה מאבק לטובת הבנות שלכם וגם הבנים שלכם, לטובת חברה הגונה וצודקת יותר."

לצפייה בתוכנית המלאה: