שלי על פרשת הצוללות: "השחיתות בהתגלמותה ולא ניתן לעבור עליה לסדר היום. היועמ"ש חייב לחקור."

21 בנובמבר, 2016

שלי התראיינה בתוכנית "אולפן פתוח" עם אורית לביא נשיאל בערוץ הכנסת, והתייחסה לפרשת הצוללות בה נחשף כי ראש הממשלה פעל לכאורה על מנת לקדם עסקת רכישת צוללות מגמרניה ממנה הרוויח מקורבו עו"ד דוד שמרון דיבידנד גדול. מתוך דבריה:

"לביא נשיאל: אין עילה כרגע לפתוח בחקירה פלילית כנגד ראש הממשלה בפרשה הזו.

שלי: קודם כל, לא צריך להזדרז ולפתוח בחקירה פלילית אבל בוודאי שהוא בשום פנים ואופן לא יכול להרשות לעצמו להרפות מהפרשה הזו והוא חייב לקיים בדיקה יסודית ביותר. העובדות גם מצטברות אחת על פני השנייה. היום אנחנו שומעים בפרטי פרטים על פגישה שהייתה לדוד שמרון עם מיקי גנור, אותו איש עסקים שהולך להרוויח הון תועפות מהעסקה הזו, פגישה עם יו"ר ההסתדרות ועם יו"ר ארגון עובדי צה"ל. דוד שמרון מגיע לפגישה הזו עם יו"ר ההסתדרות – הרי בחיים ניסנקורן לא היה מקבל את דוד שמרון כאיזה עורך דין פרטי שדופק על דלתו, הוא קיבל את עורך הדין של ראש הממשלה, ואז במתק שפתיים מסביר דוד שמרון לניסנקורן וליו"ר ארגון עובדי צה"ל שכדאי להם כבר להשלים עם זה שמשרד הביטחון יעביר את העבודה על הצוללות, על הספינות, מהמספנה של חיל הים.
לביא נשיאל: זו לא הרכישה. פה מדובר על העבודה השוטפת, שהיא מכניסה את עיקר הכסף.
שלי: כן, מדובר על הון תועפות. מדובר על מיליארדים רבים. הרי זה לא נגמר ברכש הצוללות. בסוף באמת הרווח הגדול הוא מהטיפול בהן לאורך עשרות שנים. וכאן יושב האדם הקרוב ביותר לראש הממשלה אצל יו"ר ההסתדרות ניסנקורן, ואומר לו שכדאי לו כבר להשלים עם המציאות הזו – כי בכל מקרה הוא כבר יקבל הנחייה, דיקטט ממשרד הביטחון, שהעבודה עוברת מהמספנות של צה"ל, מהמספנות של חיל הים, למספנות הגרמניות. זה דבר שהוא מטורף. המדינה שלנו, הביטחון שלנו, התקציבים שלנו, המקומות הרגישים ביותר. מאיפה הוא מביא איתו את כל המידע הזה, דוד שמרון? מהעבודה שהוא יושב ליד ראש הממשלה.
לביא נשיאל: אבל הוא אתמול הציג את הפוליגרף שהוא עשה, וראש הממשלה אמר את הדברים שלו אתמול בפתח ישיבת הממשלה. אומר ראש הממשלה שרק בטחון ישראל לנגד עיניו, הוא לא מכיר את כל המעורבות הזו של דוד שמרון. אומר דוד שמרון שהוא לא עירב את ראש הממשלה בעסקים הפרטיים שלו והוא לא בא לנתניהו עם הסיפור הזה. את לא מאמינה לא לזה ולא לזה?
שלי: קודם כל, אני לא מאמינה. אבל חוסר האמונה שלי הוא לא בסיס מספיק לפתוח בחקירה פלילית, זה ברור. קשה לי מאוד להאמין שהאדם הקרוב ביותר לראש הממשלה, קרוב משפחתו, חבר ילדות, אדם שמייצג אותו משפטית וגם את משפחתו, נפגש איתו כמעט מידי יום ביומו – לא דיווח לו על דבר כל כך מרחיק לכת שכל כך מעסיק את ראש הממשלה כל הזמן. זה נראה לי בלתי סביר, אבל בכל מקרה זה צריך להיבדק. לו אני ראש הממשלה ואדם כל כך קרוב אלי הייתי מגלה שבעודו קרוב אלי הוא משתמש במידע שהוא מקבל ממני וסוחר בו כדי להרוויח הון תועפות – ומדובר על הון תועפות, באמת, סכומים שקשה לנו להעריך.
לביא נשיאל: את מעריכה שהוא קיבל את המידע מנתניהו? לא יכול להיות שהוא לא קיבל את המידע מנתניהו?
שלי: מה זאת אומרת? תסתכלי על אותו מכתב מפורט שמתפרסם היום בידיעות אחרונות וב-ynet של יו"ר ארגון עובדי צה"ל. הוא מתאר את הפגישה שהייתה בין דוד שמרון ואותו איש עסקים מיקי גנור, ניסנקורן והוא. אני מאמינה לו, קודם כל.
לביא נשיאל: יש סיכוי שדוד שמרון התרברב.
שלי: הוא לא התרברב. הוא סיפר איזו בקיאות גדולה שניהם הפגינו במה שהולך להתרחש. מאיפה למד את זה דוד שמרון? הוא קרא את זה בעיתונים? המידע הזה לא היה בעיתונים. זה מידע שבחלקו מסווג. הוא בא ועשה בו שימוש כדי לעשות לביתו. לו אני ראש הממשלה, הייתי אומרת לו 'ידידי דוד, אתה מעלת באמוני, השתמשת במידע חסוי, מידע שקיבלת רק ממני, היית בסביבתי, לא עדכנת אותי שאתה הולך לעשות עסקים'. זה היה יוצר קרע מטורף בין ראש הממשלה לדוד שמרון. וכיוון שאני לא מאמינה, אבל כאמור אי האמונה שלי לא מספיקה, היועץ המשפטי לממשלה חייב לבדוק. תראי, היום גלובס מספק שאותו מיקי גנור הולך להרוויח רק מהעסקה הראשונית עמלה של 132 מיליון שקלים. לפני שעה צייצתי בטוויטר שלפי החישוב שלי, גם אם שמרון, שהוא עורך דינו, מקבל 2% - אז יוצא לו מזה 2.5 מיליון שקלים. וקיבלתי מלא הודעות מחברים שלי שמבינים דבר וחצי דבר ומאנשים מתוך המערכת, שאמרו לי להפסיק להיות תמימה. מה זה מקבל 2% בעסקאות כאלה זה 50%-50%, כי ברור שהדלתות שדוד שמרון פותח למיקי גנור והמידע שהוא מעביר לו והפגישות שהוא מארגן לו – והנה, עכשיו אנחנו עדים במקרה לפגישה אחת עם יו"ר ההסתדרות – ברור שזה שווה הרבה יותר כסף.
לביא נשיאל: אז למה היועץ עושה רושם שלא רוצה לטפל ולא רוצה לבדוק את הסיפור הזה?
שלי: תראי, קודם כל הוא לא אמר שהוא מפסיק לבדוק. הוא ממשיך לבדוק את הפרשה. הוא אומר שכרגע אין בסיס לחקירה פלילית. אני לא רוצה להשמיע ביקורת מוקדמת על היועץ המשפטי לממשלה. אני מכבדת אותו, אני מאמינה שהוא איש ישר, אני מאמינה שבאמת הגיע לפתחו תפוח אדמה לוהט וזה ממש לא פשוט לפתוח בחקירה על דבר כזה. אבל כיוון שהמידע ממשיך להתגלגל, כל יום מגיעים פרטים חדשים ועוד יבואו – אני מאמינה שגם אבריאל (תא"ל אבריאל בר יוסף) שנתון עכשיו בחקירה קשור איכשהו לעניין הזה, כי אנחנו רואים שיש להם פטיש מיוחד למספנות, לצוללות ולאוניות, והכל גם נע סביב מתווה הגז בסופו של דבר, בעקיפין או במישרין.
לביא נשיאל: פה יש ממשק מאוד גדול.
שלי: ממשק מאוד ברור. אין מנוס מלבדוק את הפרשה הזו. ברור לחלוטין שאנשים פה בישראל חצבו לעצמם רווחים פרטיים מתוך עסקת הענק הזו של מתווה הגז, ואי אפשר להימלט מזה. אורית, יש דבר שחשוב לי מאוד להגיד. תראי, כל הזמן אומרים 'ימין, שמאל, אתם אופוזיציה, אתם תוקפים אוטומטית את ראש הממשלה'. קודם כל, אני הייתי חברה בקואליציה שבראשה עמד אהוד אולמרט, נביא השלום לרגע, ולא נתתי לו הנחות, ודרשתי לחקור שחיתות מאוד דומה עם פחות כסף, של מרכז ההשקעות, שנתן כסף למפעל סיליקט במצוות אולמרט בגלל שאורי מסר העו"ד ייצג את אותו אדם. כאן יש לנו בדיוק את אותו סיפור, רק עם כסף הרבה יותר גדול. אז אני מבקשת גם מאנשים שהם בימין שהם ישרי דרך ונקיי כפיים שלא יעשו הנחות לשחיתות.
[...]
שלי: באמת, אורית, חשוב לי לומר. את לא ראית אותי כאן אף פעם באולפן מדברת על שרה נתניהו. אף פעם. מעולם. אני לרגע לא מפקפקת בזכות לעשות תחקירים, אבל לי מעולם לא היה נוח לדבר על זה. זו לא פרשת שרה נתניהו. זו פרשת ענק, זו שחיתות ענק. ואם כולם מבינים מה אולמרט עשה במרכז ההשקעות, שיבינו שזה אותו דבר בדיוק – אבל עם הון תועפות, עם כסף הרבה יותר גדול ועם ביטחון ישראל בפנים. לכן אין אפשרות לעבור כאן לסדר היום על סיפור כזה ענק שנוגע כמעט לכל רכיב בחיים שלנו והוא ממש השחיתות בהתגלמותה. האם בסוף הסיפור הזה נתניהו יצא זך ונקי? אני אקבל את זה, כמובן, אולי בלית ברירה כי אני אדע שאי אפשר פה להגיע לחקר האמת. אבל זה חייב להיחקר.
לביא נשיאל: איך מתוך זה הגעת למסקנה שצריך לפרק את המל"ל?
שלי: זה לא מתוך זה ולא בגלל זה. לאורך תקופה ארוכה, באופן עקבי ביותר – הציבור היה יכול לראות את זה במתווה הגז – איך בעצם כל מסר, כל סיסמה חלולה, כל מידע לא מדויק וכל ספין של נתניהו פשוט הודהדו ע"י נתניהו כדי לתת לו לגיטימציה. אבל כיוון שאני חברה בוועדת החוץ והביטחון וגם בתתי-ועדות אני ערה שוב ושוב, למרבה הצער – חוץ המל"ל נחקק מסיבות טובות, המל"ל היה צריך להיות גוף חזק, גוף שמציג איפכא מסתברא – במקום זה מדובר בגוף, לא נעים לי מהאנשים שנמצאים שם, זו לא אשמתם – אבל זה גוף שנותן הערכות ברמה מאוד נמוכה ביחס לכוחות הביטחון האחרים וביחס לאמ"ן. בסוף, כשהוא כבר כן עושה משהו, הוא עוסק ביחצנות לראש ממשלה. לא בשביל זה צריך את המטה לביטחון לאומי, וחבל כי יש לנו מספיק גופי ביטחון מעולים שעושים עבודה נהדרת."

לצפיה בראיון המלא: