"פרשת הצוללות - הון-שלטון במונחו הקיצוני ביותר. פרשת שחיתות שחייבת להיחקר"

20 בנובמבר, 2016

שלי התארחה בתכנית הבוקר של קשת עם יואב לימור ועם גלית גוטמן בערוץ 2, ביחד עם חבר הכנסת דוד ביטן ואלוף במיל' גדי שמני, והתייחסה לפרשת הצוללות, בה נחשף כי ראש הממשלה קידם לכאורה עסקת רכש צוללות מגרמניה ממנה הרוויח מקורבו עו"ד דוד שמרון דיבידנד גדול. מתוך דבריה:

"לימור: צריך לחקור את הפרשה הזו?
שלי: בהחלט צריך לחקור את הפרשה. גופי חקירה יכולים פחות לחקור את סוגיית הצוללות – אם היה צריך, אם לא היה צריך, אם כי כאן יש כן תהליכים שצריכים להיחקר – אבל אין ספק שהדבר החמור ביותר, וזה כבר ממש הון-שלטון במונחו הקיצוני ביותר, זו העובדה שהאדם הקרוב ביותר לראש הממשלה, חברו מנוער, עורך דינו בהתנדבות במרכאות כפולות ומכופלות, בן דודו מדרגה שנייה, איש אמונו, פרקליטו ומגינו בעצם חוצב בונוס מתוך עסקה שהיא עסקה לאומית וביטחונית ראשונה במעלה. הוא בסביבתו של ראש הממשלה, הוא יודע מה קורה סביב ראש הממשלה, ובינתיים גם חוצב לעצמו רווחים. יואב, חשוב לי לומר, אני לא ישבתי כאן באולפן אחרי התחקירים על שרה נתניהו למרות שאני חושבת שהם לגיטימיים. מעולם לא תקפתי אותה, מעולם לא התייחסתי לפרשות האלה. זו לא עוד פרשת רעיית ראש הממשלה. זו פרשת שחיתות פר אקסלנס, והיא חייבת להחקר.
לימור: עוד לא שחיתות, את יודעת.
שלי: לא, לא נכון. אפשר לקרוא לפרשה שחיתות גם אם אין הרשעה פלילית. שחיתות זה גם עניין ציבורי, לא רק עניין פלילי. בעיני יש חובה לחקור את זה גם בהיבט הפלילי.
[...]
לימור: משרד הביטחון אומרים שמידרו אותם מהרכישה.
ביטן: אם מידרו אותם, איך ידעו בזמן להגיד שהם נגד? אני שואל אותך שאלה.
שלי: אני אתן לך את התשובה. שר הביטחון שמע שנתניהו במהלך ביקורו בגרמניה מתכוון לחתום על החוזה עם הגרמנים, וכך נודע לו שהדבר קורה. זה דבר שהוא בלתי מתקבל על הדעת. גם הרמטכ"ל לא ידע, גם שר הביטחון לא ידע. הפרשה היותר חמורה היא המעורבות של שמרון, ולא צריך להיתמם. שמרון בשעתו, למשל, כשנתניהו היה שר אוצר, ייצג את אחד הרוכשים של בנק דיסקונט בהפרטת דיסקונט, ונתניהו בעצמו מנע מעצמו לעסוק בפרשה בגלל ניגוד עניינים. אז הפרקטיקה של הצמד הזה היא ידועה, אלא שפשוט במהלך השנים נתניהו החליט שהפרקטיקות שנתונות לבני אדם שומרי חוק כבר לא רלוונטיות בשבילו כי הוא גדול מהם. זה מה קרה בפועל.
[...]
שלי: יואב, יש כאן שתי סוגיות שונות. לא צריך להיתמם. עורכי דין שקשורים לראש הממשלה בדרכים שונות יכולים להחזיק משרד. אני לא מתלהבת מהרעיון הזה, כי ברור שברגע ששמרון נכנס לבית משפט או מייצג, ברור לחלוטין, עוצמתו נובעת מזה שהוא קרוב לראש הממשלה. אבל כאן לא מדובר בסיפור הזה. כאן מדובר במעורבות שנעשתה בעניין שראש הממשלה מעורב בו עד צוואר, פועל בו, מניע מהלכים – כששמרון לידו. זו חציית הגבול וזו השחיתות. אף אחד לא אומר ששמרון צריך ללכת עכשיו להיות נגר ולא עורך דין, אבל ברגע שקורה דבר כזה, כולם יודעים – אנחנו פה מתפלפלים, אין מה להתפלפל – ראש הממשלה צריך לומר לשמרון 'אתה לא יכול לעסוק בזה, אתה לא יכול אפילו לנהל משא ומתן קואליציוני ולהעדיף את איווט ליברמן על פני בוגי יעלון בזמן שאתה מעורב בזה'. ולכן, אני לא יודעת מה חולף בראשו של ראש הממשלה, אני נוטה לומר שראש הממשלה ידע, אבל אני לא יכולה להגיד את זה בוודאות.
לימור: טוב, זו עמדה פוליטית, אז יש לך אינטרס שזה יתברר.
שלי: לא, לא נכון. לא, אני מצטערת. אני חייבת לומר כאן משהו. צריך לשים את הגבולות. אני הייתי חברה במפלגת העבודה בראשות עמיר פרץ שהייתה חברה בקואליציה כאולמרט היה ראש ממשלה. זה לא הפריע לי כהוא זה לתבוע בכל מקום אפשרי ולעמול כפרלמנטרית כדי שהצדק יצא לאור בעניין אולמרט. זה לא ימין ושמאל, זה לא אופוזיציה וקואליציה.
לימור: אה, זה גם ימין ושמאל. אנחנו לא עד כדי כך תמימים.
שלי: לא, לא אצלי. כשאני באה לכאן ואני מדברת על העניין הזה, אני חושבת שיש כאן שחיתות שלטונית חמורה, מזיקה לכולם, מזיקה למצביעי ימין ולמצביעי שמאל.
ביטן: שיגישו בקשה ונראה אם הכנסת תאשר.
לימור: בקשה למשטרה הם לא יכולים להגיש.
ביטן: לא, אני מדבר על הכנסת. הם הגישו. קראתי בעיתון.
שלי: אני לא מדברת על ועדת חקירה פרלמנטרית. אני חושבת שוועדת חקירה פרלמנטרית לא צריכה לעסוק בזה. אני חושבת שהמשטרה צריכה לזמן את דוד שמרון לחקירה."

לצפייה בקטע המלא: