שלי בשבתרבות בנס ציונה: שוקלת להתמודד על ראשות ההסתדרות, ההתלבטות לא פשוטה

3 בדצמבר, 2016

שוקלת להתמודד על ראשות ההסתדרות, ההתלבטות לא פשוטה * הצוללות – אחת מפרשיות השחיתות החמורות בתולדות המדינה * גל התלונות על תקיפה מינית: אנחנו בעיצומה של מהפכה מי שלא יפנים זאת ישלם מחיר כבד 

 

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' מאשרת כי היא שוקלת להתמודד על ראשות ההסתדרות ואומרת כי תחליט על כך בקרוב. בשבתרבות בנס ציונה עם יובל קרני שיתפה יחימוביץ' את הקהל בהתלבטויותיה. "ההסתדרות היא גוף חשוב ומרכזי שעוסק בנושא היקר לי מכל, הזכות להתפרנס בכבוד וזכויות עובדים שהן תנאי ראשון להיותנו חברה מתוקנת שמכבדת את אזרחיה. אין ספק שמדובר בתפקיד מאתגר, משמעותי ומשפיע. מאידך זה לא סוד שאני מאד אוהבת את מה שאני עושה כיום, ויכולת ההשפעה שלי היא נרחבת ביותר, גם באופוזיציה. אני מעריכה שבשנה הקרובה יתרחשו שינויים פוליטיים מרחיקי לכת בכל הגושים הפוליטיים, תחת ההבנה ששמירה על הדמוקרטיה וערכיה היא יעד מרכזי שמכנס סביבו הרבה גורמים פוליטיים.  אני כמובן רוצה להיות חלק מזה ולהניע תהליכים בעצמי. לכן, הדילמה לא קלה"

 

יחימוביץ' הוסיפה כי יש אליה פניות רבות מבכירים בהסתדרות ומחוצה לה, לרבות ועדי עובדים ממגזרים שונים, המבקשים ממנה להתמודד להסתדרות, וכי בקרוב תודיע על החלטתה.

 

בעניין פרשת הצוללות אמרה יחימוביץ': "מדובר באחת מפרשיות השחיתות הגדולות ביותר בתולדות המדינה, וגם מי שמאמין לנתניהו שלא ידע דבר על כך שהאדם הקרוב אליו ביותר מרוויח הון עתק מעסקאות לאומיות ובטחוניות שראש הממשלה עצמו מוביל, חייב להבין שהעניין חייב להיחקר. אני מאמינה שהיועמ"ש מנדלבליט הוא אדם ישר, והוא יעשה את הנדרש כדי שהאמת תצא לאור."

 

יחימוביץ' דחתה את דבריו של יו"ר הקואליציה דוד ביטן שהופיע באירוע לפניה כי מדובר בהטפלות פוליטית לנתניהו. "ביטן יודע היטב כי מעולם, לא תקפתי אל רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, משום שאני מאמינה שהיעד לביקורת צריך להיות תמיד הנבחר עצמו וגם כאשר קורים דברים בביתו, הוא האחראי. בשעתו תבעתי חקירה בכל הקשור לפרשיות אולמרט גם כשהיה חביב המחנה שלי ונשא בכנפיו בשורת שלום מדומה. שחיתות היא שחיתות בלי קשר לימין או שמאל והפרשה הזו היא פרשה חוצת יבשות, עמוקה, חשובה ומדאיגה מכדי שיהיה אפשר לטייח אותה."

 

על ביטן, שישב באולם אמרה יחימוביץ' כי ביסודו אינו אדם קיצוני והוא פרלמנטר יעיל שנוהג לחפש פשרות "העובדה שאדם כמוהו מקדם הצעות חוק הזויות והרסניות היא חמורה ומסוכנת במיוחד. על סמורטיץ' אנחנו יודעים שהוא קיצוני ודמוקרטיה יכולה להכיל שוליים קיצוניים אבל כשהקיצוניות הזאת אוחזת חברי כנסת שהיו אמורים להיות נורמטיביים או שקולים זה מעיד כאלף עדים על המדרון החלקלק שאנחנו נמצאים בו."

 

על גל התלונות על הטרדות ותקיפות מיניות אמרה: "אנחנו בעיצומה של מהפכה ושל תיקון היסטורי. קם דור של נשים צעירות שאינן מוכנות עוד להיות קורבן שמתבייש בכך שתקפו אותן. הן מגלות אומץ לב, עומדות מול מי שהתעלל בהן, ותובעות צדק. זו התקוממות רחבת היקף שהיא היא חלק מההפיכה שלנו לחברה טובה, בטוחה וצודקת יותר. ההתפרצות של הפרשות האחרונות היא לא משום שיש יותר עבריינות מין אלא משום שיש יותר נשים אמיצות שמגלות גבורה ואומץ לב ומצילות נשים אחרות שהיו יכולות להיות הקורבנות העתידיים של אותם עברייני מין. מי שלא יסתגל לשינוי הכללים ולא יפנים אותם, ישלם מחיר כבד".