שלי בוועדת הקליטה: "אנחנו עדיין בעיצומו של אותו גל גזענות"

8 בדצמבר, 2016

שלי השתתפה בדיון בוועדת העלייה והקליטה, אשר עסק ביחסם המשפיל של מוהלים כלפי אוכלוסיית יוצאי אתיופיה, כפי שזה נחשף בתחקיר שפורסם לאחרונה. מתוך דבריה:    

"תפיסת היסוד המזוויעה ביותר שמובילה לגזענות כזאת שוב ושוב היא ראיית האחר כ'לא אדם'. מי שבא ומבצע ניסויים ובני אדם, לא מאמין שבאמת כואב להם. הם לא מאמין שהם יכולים באמת להזדהות. זאת התפיסה הכי ברוטאלית ואכזרית של גזענות לשמה. הפרשה הזאת מצטרפת לעוד אלף ואחת דוגמאות ואף יותר, אותן כל אדם ממוצא אתיופי חווה על בשרו כמה וכמה פעמים ביום – ואני בכוונה אומרת ביום, אפילו במבט - והיא מתרחשת על רקע דרמה גדולה מאוד בכל מה שנוגע לחטיפת ילדי תימן. לכאורה, היינו צריכים ללמוד משהו; היינו צריכים לדעת מהי אותה אכזריות ממסדית, אותה ראייה באחר לא אדם, כי לא כואב לו כשלוקחים לו ילד. היינו צריכים להיות אחרי זה, אבל לא רק שאנחנו לא אחרי זה, אלא שאנחנו בעיצומו של אותו גל גזעני.

אני רוצה לדבר על קבוצה ספציפית מאוד באוכלוסייה: בנים צעירים ממוצא אתיופי. הקבוצה הזאת נתונה להתעמרות גזענית בלתי פוסקת. הנה עכשיו, ברגע הלידה שלה, בברית המילה, היא כבר נתונה למתקפה פיזית ברוטאלית במסגרת ניסויים בבני אדם. אחר כך, כשהם גדלים, ובואו נוסיף לזה בדרך את האפליה בקבלה לבתי הספר, תופעות גזעניות שונות, מילות גנאי והתעמרויות ברחוב, הם כבר נתונים לפרופיילינג מאוד חד ויומיומי של המשטרה ושל רשויות האכיפה. בחור צעיר ממוצא אתיופי שמסתובב ברחוב לפי תומו מועד להיעצר, פשוט מאוד, בגין עבירות שצריך להוציא אותן לאלתר מספר החוקים. אני מגישה השבוע הצעת חוק שמבטלת את עבירות 'השוטטות' או את 'החזקת חפץ החשוד כגנוב'. אלו עבירות שגם אין בצדן הרשעה, אין הליך משפטי, אלא סתם עילות מעצר. את מי יעצרו? יעצרו אותי, אישה אשכנזייה מבוגרת? יעצרו ילד לבן עור בצפון תל אביב? לא, יעצרו נערים אתיופיים, בדרך כלל. זה דבר שצורב צריבה עמוקה גם בחוויה של הקשר עם רשויות החוק ושל האמון במדינה".

לצפייה בדבריה: