שלי על שרת המשפטים שקד: "שיגור המתלוננות למשטרה – צעד של חוסר אחריות"

8 בדצמבר, 2016

שלי התראיינה לתכנית "עושים צהריים" בגלי צה"ל, בהגשת יעל דן, אודות התלונות המייחסות לחבר כנסת מכהן הטרדות מיניות והתנהלותם של שרת המשפטים ושר החינוך בנושא, וכן אודות מסע ההסתה שמנהל ראש הממשלה נגד עיתונאים. מתוך דבריה:

דן: שמעת בעצמך את הדברים שאמרה שרת המשפטים. מה את אומרת?

שלי: קודם כל, לגופו של עניין, אני חייבת למען ההגינות להגיד שבניגוד להדס אין בידיי פרטים נוספים. אליי מעולם לא פנתה מישהי שנפגעה מאותו חבר כנסת, אף שבדרך כלל אני מהווה כתובת לדברים כאלו. באות אליי נפגעות - במקרה של הנשיא קצב, למשל, ליוויתי אותן גם במהלך המשפט.

דן: יותר מזה, את הודעת שהוא אנס עוד לפני המשפט.

שלי: נכון. לא בדיוק כך, אבל לא משנה. כן, התייצבתי. זה היה אחרי מסע הכפשה מחריד כלפי אחת המתלוננות שנשארה לבד לגמרי, זרוקה בשטח, כשמערכת שלמה מכישה אותה.

דן: השאלה היא מה אפשר לעשות כאן, כשאין שום תלונה במשטרה. הוא מכחיש הכול.

שלי: אז קודם כל, היה לי חשוב לומר את זה לשם פתיחה, כדי שיובהר שאין בידיי את המידע שיש בידי הדס. אמונים עליי דברי הדס, שהיא עיתונאית רצינית שבוודאי מבינה הרבה בתחום הזה, וגם בתחומים אחרים. האמירה של איילת שקד פשוט אינה נכונה. הקריאה לנפגעות שילכו למשטרה ותו לא, ושזאת הכתובת היחידה, היא גם לא נכונה מבחינה חוקית, ובוודאי לא נכונה מבחינה מוסרית. לנפגעות יש עוד הרבה מאוד כתובות לפני אליהן, כי הן באמת לא ששות ללכת למשטרה. לא סתם יש סעיף חוק שמחייב ממונה על הטרדה מינית.

דן: שרת המשפטים אמורה להכיר את החוק הזה היטב, לפניי ולפנים.

שלי: נכון. זה חלק מהחוק למניעת הטרדה מינית. לא צריך להמציא אותו, שרת המשפטים אמורה להכיר אותו. אין משהו שמחייב מתלוננת לפנות למשטרה ורק למשטרה. בדיוק להפך; יש מנגנונים נוספים שמאפשרים לה לקבל קודם כל סביבה תומכת - גם על ידי הממונה על הטרדה מינית במקום העבודה, גם במרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית, גם בפורום תקנה, שאני אגב רוחשת לו כבוד רב, זהו פורום שקם מלא כלום לפני הרבה שנים ושגרם לפריצת דרך במגזר הדתי לאומי. לכן, הקריאה הזאת היא קריאה תמוהה. אני עמדתי בסיטואציה דומה, ואני לא אנקוב בשמות כי זה מאחורינו. כשהייתי יו"ר המפלגה, אחד המתמודדים הבכירים בפריימריז, במהלך הפריימריז, הופיע אצלי במשרד בעקבות תלונה של אישה על כך שתקף אותה. אני לא שלחתי אותה למשטרה, מה גם שחלה התיישנות. היא לא רצתה ללכת למשטרה.

דן: אבל במקרה שלו, הוא החליט שהוא פורש. כאן יש חבר כנסת שמתעקש להישאר על מקומו. אני שואלת אותך – כמחוקקת, מה את אומרת לשרת המשפטים ולשר החינוך, יושב ראש המפלגה, שלמיטב ידיעתי מעודכנים בפרטים. איך עליהם לנהוג?

שלי: כאמור, אני באמת לא בקיאה בפרטי הסיפור הזה. עקרונית, הם צריכים לזמן אותו לשיחה ולהפגיע בו בשאלות חוזרות ונשנות. הם צריכים לקרוא בלב פתוח לנפגעות לבוא אליהם - לא לשגר אותן למשטרה, כי זה דבר שהוא חסר אחריות. להגיד 'אנחנו פה אחראיים'. יש יו"ר למפלגה הזאת, אני מעריכה שלפחות בעיניי עצמו, אבל גם בעיני רבים אחרים, הוא אדם עם אמות מידה מוסריות. עליו לבקש באפן פתוח ומכיל להגיע אליו ולהבטיח להן שלא יעונה להן כל רע, שהוא ייתן להן גיבוי, שהוא ילך איתן יד ביד ושהוא ילווה אותן במהלך. עד עכשיו לא שמעתי קריאה אמפטית כזאת. שמעתי כל מיני התחכמויות בחסות החוק, שגם בחסות החוק הן לא נכונות. ברגע שיש קריאה אמפטית, ברגע שיש קשב לנפגעות, אז גם זורם אליך מידע. אי אפשר להתנער מאחריות. יש לך אחריות כמנהיג, קח אותה".

דן: דיברנו קודם על רביב דרוקר, וגם את עוקבת בוודאי אחרי המאבק שמתנהל ברשתות – ראש הממשלה נגד דרוקר. האם את חשה סכנה לשלומו של דרוקר, לאור ההתלהמות שקיימת כרגע?

שלי: קודם כל, אני חושבת שרביב הוא עיתונאי אמיץ מאוד. נכון שהיום הוא זוכה לתמיכה גורפת מציבורים רבים, אבל אני חייבת להזכיר שגם בתקופות בהן קיבל פחות תמיכה ציבורית, גם מהקולגות, הוא היה עיתונאי עיקש. הוא מתעקש לחשוף את האמת. אין לו אלוהים, במובן הטוב של המילה. כלומר, הוא יחשוף פרשיית שחיתות שמגיעה אליו, לא מעניין אותו אם זה ימין ולא מעניין אותו אם זה שמאל. לצערי, אין הרבה עיתונאים שהם תחקירנים מהמעלה הראשונה ושגם יודעים להכניס הכול למסגור. אין ספק שנתניהו בחר בו ובאילנה דיין ככליא ברק, עליו הוא מחדד את כל הטענות שיש לו כלפי עצם המשטר הדמוקרטי, בו יש חופש עיתונות. עליו הוא מסית, בו הוא משתמש. אני מסתכלת לפעמים על התגובות - ראש ממשלה במדינת ישראל מקדיש כמעט מדי יום פוסטים בפייסבוק לעיתונאי שעושה את עבודתו. זה דבר שהוא בלתי נתפס. יש בו תערובת גם של אובדן שליטה וזעם מצד ראש הממשלה, שאמור להיות קר רוח ולהכיל ביקורת ולחיות איתה, או להפנים אותה לחילופין, ובמקביל גם של משהו מאוד מחושב, כי הוא פשוט יודע שהסתה עובדת, אז הוא משתמש בה.

דן: עוד שאלה אחת, בנוגע להתמודדות בהסתדרות – האם החלטת כבר? ניסנקורן רגוע שינצח גם אותך.

שלי: עדיין לא החלטתי, אני מתלבטת. אני חושבת שזה תפקיד מאוד חשוב ומשמעותי, בוודאי כזה שתואם לחלוטין את העשייה שלי ואת השקפת עולמי. מצד שני, אני מאוד אוהבת את מה שאני עושה במערכת הפוליטית. גם כאופוזיציה אני משפיעה, ואני גם חושבת שעוד יחולו שינויים משמעותיים שאני רוצה להיות חלק מהם. לפיכך, אני מודה שאני בהתלבטות מאוד קשה. אני אצטרך להכריע. מתי? אני מכריעה שבמהלך החודש הקרוב".