"החלטת הכנסת - פלישה גסה לחירותן של נשים״

14 בדצמבר, 2016

שלי התראיינה בצוותא עם העוזרת הפרלמנטרית שלה, שני גרנות, לתכנית "אורלי וגיא" בערוץ 10, בהנחיית מיה זיו-וולף ואור הלר, על רקע ההחלטה למנוע מנשים להיכנס לכנסת בשל לבוש שאינו "צנוע". לצפייה

מתוך דבריהן:

זיו-וולף: אנחנו מדווחים על שש עוזרות פרלמנטריות שעוכבו כי... החצאית קצרה מדי.

שלי: "האמת היא שאנשים מתייחסים לזה כאל משהו חצי משעשע. אבל זה ממש לא משעשע. זאת פגיעה בחירות של נשים צעירות להתנבופש להתנהל כמו שהן בוחרות. יתר מזאת, כל הדיבורים על כך שזה רק 'חידוד נהלים ותקנות' הם שקר מיסודו. אני כשר שנים חברת כנסת. מעולם אף אחד לא חשב למדוד את אורך החצאיות של העובדות. הכנסת הוא מקום עבודה ענקי, מלא בנשים צעירות, מוצלחות וחכמות, כמו שני שיושבת כאן לידי. אתם יודעים, מסתכלים על המדים הפורמליים של משמר הכנסת, והחצאית עולה הרבה מעבר לברך. כלומר, מדובר כאן בהחמרה ממשית וקשה של כללי הצניעות".

זיו-וולף: מה כללי הצניעות? יש כללים שאומרים החצאית צריכה להיות עד מקום מסוים?

שלי: "כן. כל המאבטחות של משמר הכנסות בלבוש כזה, שהיה מאז ומעולם, לא היו נכנסות היום בשערי הכנסת. הן היו נעצרות בידי חבריהם, מאבטחי הכנסת".

הלר: "אז מה קרה? מנכ"ל חדש שרוצה לעורר בלאגן?"

שלי: "נהיה דיון על 'קוד לבוש'. זה לא על קוד לבוש - זה על 'צניעות'. אני חושבת שהשיח החסוד הזה על 'צניעות', שהוא שיח מוסרני, מזויף ומעוות, נולד בגלל קובץ המקרים של עביורת מין במגזר הדתי- לאומ. אני כבר אומר: יש אונס ועבריינית מין גם אצל החילונים, גם אצל הדתיים, גם אצל הערבים, גם אצל היהודים וכן הלאה. אבל שם נעשה חשבון הנפש מעוות, כאילו כדי להחמיר את הקודים של הצניעות".

הלר וזיו-וולף: "כדי שלא יפתו את חברי הכנסת... אם אפשר, אל תגיעי".

שני: "באופן כללי, אפשר לחשוב שמי שמגיעה לכנסת עם שמלה מגיעה בשביל 'לבזות' את הכנסת, כדי 'לפתות'. זה הזוי לחלוטין. עד לפני כמה חודשים היינו מגיעות בשמלות והיינו מרגישות בטוחות לחלוטין. עכשיו גם מתמחות שבאות להתנדב בלשכה של שלי שואלות אותי לפני כן 'יכניסו אותי אם אבוא עם שמלה?'".

הלר: "את מי אנחנו רואים כאן בתמונה?"

שלי: "שני משמאל, באמצע אור זמיר, העוזרת הקודמת שלי שילדה במזל טוב, ונעמה לזימי, עוזרת פרלמנטרית נוספת שלי. זה קרה לפני שנים, בעידן אחר. ביולי 2016 הן הלכו ככה, וזה לא נראה לאף אחד שונה, מוזר, פתייני, מגונה או לא בקוד לבוש".

זיו-וולף: אז כשמגיעה בחורה, יוצא מאבטח ומונע ממנה להיכנס?

שני: "יותר מזה: עומדים מאבטחים בכניסה, ובוחנים את רגליה לבדוק אם זה ארוך מספיק או לא. ומי שלא מצליח להחליט לבד, קורא למאבטחים נוספים שיחליטו יחד אם הן יוכלות להיכנס או לא. השאיפה היא שנשים יחליטו, אבל בפועל גם שקד חסון וגם עוזרות פרלמנטריות נוספות לא נכנסו כי גברים עצרו אותן. מעבר לכך, לא להכניס אישה למקום העבודה שלה בגלל אורך השמלה שלה, זאת סנקציה חמורה בטירוף".

הלר: לסיכום - לאן המחאה הזאת הולכת?

שלי: "אתמול אנשי הועד של העוזרים הפרלמנטריים היו אצל מנכ"ל הכנסת, ונאמר להם מפורשות שאסור שהחצאית תגיע מעל קו הברך. זה דבר שלא היה. אני עשר שנים בכנסת, וזה מעולם לא היה. ועוד דבר אחד חשוב לי לומר: הבלבול הזה בין הטרדות מיניות לבין צניעות מעוות לחלוטין. הפמיניזם, החופש של נשים והאומץ שלהן להתלונן ולהגן על הזכות שלהן על גופן ועל נפשן, נולדו מהשיח הליברלי, החילוני. אני מאוד מקווה שזה לא הסתיים, אני חושבת שזה לא הסתיים, ועובדה שזה זלג גם לנשים בציונות הדתית ולנשים חרדיות. לנסות לעצור עבריינות מין באמצעות צניעות פסולה ומזויפת זה חמור".