"ראשי הבית היהודי יצרו סביבה עוינת לקרבנות תקיפה מינית"

16 בדצמבר, 2016
האזינו:

שלי התראיינה לתכנית "הבוקר הזה" ברשת ב', בהנחיית אריה גולן, וזאת על רקע הפרסום לפיו ניסן סלומינסקי הוא חבר הכנסת לו מיוחסים מעשי תקיפה מינית חמורים, ועל רקע סאגת עמונה. מתוך דבריה:

"גולן: את מוכנה כבר עכשיו לחרוץ את דינו של סלומינסקי - לדעתך הוא כבר צריך להתפטר מהכנסת, עוד לפני שהוגשו תלונות ועוד לפני שנפתחה חקירת משטרה?

שלי: לחרוץ דין אני לא יכולה, כי אני לא שופטת. אני יכולה לומר את עמדתי הערכית ביחס למתרחש. תחושת אי הנוחות כאן ברורה, ואני יכולה להבין את עמיתיו למפלגה, כי גם תחושת אי הנוחות שלי גדולה. אני מכירה אותו שנים ארוכות, כך גם הכרתי את סילבן שלום. זאת סיטואציה מרוכבת ביותר, אבל האמצעים נורא ברורים. הכתובת על הקיר. אני מצפה מראשי הבית היהודי, בנט ושקד, קודם כל לאפשר אווירה שתקרא לנפגעות אליהם. בנט היה צריך לקרוא לנשים שנפגעו לבוא אליו ולהבטיח שיש לו אוזן קשבת אליהן לבדוק את החקירה לעומקה. לקרוא לנשים ללכת למשטרה - ואנחנו יודעים שהן לא ממהרות ללכת למשטרה כי הן חוששות ממה שיתרחש, זאת הרי סיטואציה קשה לנפגעות תקיפה מינית - זה לנפנף אותן לכל הרוחות. הוא היה צריך להוציא הודעה אמפתית, קשובה, אכפתית וערכית ולקרוא להן לבוא אליו; ואם לא אליו, לפחות לאישה במעמד פחות או יותר זהה לשלו, שרת המשפטים איילת שקד. הסביבה שיצרו שני ראשי הבית היהודי היא סביבה עוינת ומנוכרת לנפגעות - בניגוד לחברתם, יו"ר הסיעה חברת הכנסת שולי מועלם, שאמרה בדיוק את מה שצריך ונקטה עמדה נחרצת. צר לי שהם לא נוהגים כמוהה. גם ליו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, יש לי מה לומר: כפי שידעת להשעות מתפקיד סגן יו"ר הכנסת את חבר הכנסת אורן חזן, במחילה עשה אותו דבר ביחס לסלומינסקי.

גולן: יש לו סמכות להשעות.

שלי: בוודאי, ליו"ר הכנסת יש סמכויות נרחבות. יו"ר כנסת שיכול להעמיד מאבטחים שיבדקו את אורך החצאיות של עובדות הכנסת המסורות והטובות ולבצע בהן השפלה באמצעות שלוחיו, יש לו גם הסמכות הזאת, שתגן הרבה יותר על כבוד הבית מאשר הפארסה שקרתה השבוע.

גולן: עד כמה שאת מכירה את חבר הכנסת סלומינסקי – הוא היה 'חם ולבבי' גם כלפייך?

שלי: חם ברמת היחסים הפרלמנטריים הטובים ששררו בינינו, אבל אני יכולה להגיד שהוא מעולם לא נגע בי או הפגין חמימות מהסוג שמתוארת בסיטואציות האלו. אני חייבת גם לומר בהגינות שאליי לא הגיעו נפגעות במקרה הזה, ולעתים קרובות מגיעות אליי נשים. אני שומעת את השמועות על פני שנים, אבל אני לא נוקטת בצעד רק כי אני שומעת שמועות מכלי שלישי. כשהייתי יושבת ראש מפלגת העבודה התמודדתי עם סיטואציה דומה. לא אנקוב בשמות, הפרשייה מאחורינו, אבל הגיעה אליי בחורה נפגעת עם תלונה הנוגעת לאחד מבכירי המתמודדים בפריימריז, סיפור מאוד קשה, ודאגתי להרחיקו מהמפלגה. לכן, אני גם מכירה את הסיטואציה המורכבת כיו"ר מפלגה, כשזה קורה מתחת לאף שלך, ובמידה רבה ברור לך שטיפול בזה זה גם מורכב מבחינת המפלגה וגם ינחית מכה פוליטית על המפלגה. אבל אין ברירה; להיות מנהיג זה לא רק להשמיע הכרזות שונות ומשונות, אלא גם לקחת אחריות עמוקה ביותר על אנשים שנמצאים במפלגתך שלך ושאתה הוא מובילם. אי אפשר בתוך ההתנהלות הזאת להפקיר נשים שהן קרבנות של אנשים שהם חברים שלך למפלגה.

גולן: נספיק לשוחח טיפה סביב הפינוי המתקרב בעמונה. את חושבת שיהיה עימות פיזי בין העמונאים המתנגדים לפינוי לבין השוטרים? בשעתו שיבחת במילים חמות את המתנחלים.

שלי: לא שיבחתי במילים חמות, יש לי מחלוקת עמוקה עם כל רעיון ההתנחלות. כן אמרתי שלממשלות ישראל ששלחו את המתנחלים, לרבות ממשלות בראשות מפלגתי, יש אחריות לפתור את הסוגיה הקשה הזאת.

גולן: אבל פה אין ברירה, חייבים לפנות את עמונה.

שלי: בוודאי שחייבים לפנות. יש כאן חבורה של פורעי חוק. מדינה שלמה התגייסה כדי למצוא להם פתרונות שאף הם מגרדים את החוקיות, ואולי בלתי חוקיים. אנחנו רואים כאן סוג של התנהלות אנטי שלטון החוק מופקרת. העובדה שתושבי עמונה נותנים אכסניה למאות נערים צעירים, חלק מהם תלמידי חטיבות ביניים, כדי להלהיט את הרוחות ולייצר סיטואציה של אלימות מול כוחות הביטחון, מול המשטרה, היא בלתי נסבלת. אני חייבת לומר שהציבור הרחב כולו, לא רק מחנה השלום, איבד כל שביב של אמפתיה כלפי החבורה הזאת, שמחזיקה בשיניים ובציפורניים את כל הציבור ישראל ומטלטלת את שלטון החוק. הדבר הזה חייב להיגמר. גם ההשהייה של הסיפור הזה אינה במקומה, אני מקווה שמדובר בשיקולים טקטיים, אני מבינה שכך הדבר, לפחות מדבריו של שר הביטחון אביגדור ליברמן, שאני חייבת לציון שאמר כאן דברים נכוחים.

רק השבוע הנחנו – יו"ר שדולת הדיור הציבורי, אורלי לוי-אבוקסיס, אנוכי וחברי כנסת אחרים – הצעת חוק שתאפשר לילדים שגרים בדיור הציבורי ולא זכאים להמשיך להחזיק בדירתם כשההורים שלהם נפטרים רק כי הם מאוד עניים, ולא מאוד-מאוד עניים, להמשיך ולגור בבית שגדלו בו, כי היום זורקים אותם מהבית ומפנים אותם לרחוב. לכן, קצת אמפתיה שתופנה גם לציבור הזה".

להאזנה לראיון המלא: