שלי על הקיצוץ הרוחבי: "מנהג אכזרי שמבטל כל צעד חברתי שהממשלה עושה"

19 בדצמבר, 2016

שלי התראיינה ל"לילה כלכלי" בערוץ 10, בהנחיית גדי סוקניק, אודות הקיצוץ הרוחבי הפוגעני עליו החליטה הממשלה לקראת תקציב המדינה הקרוב. מתוך דבריה (לצפייה):

"סוקניק: זה לא חדש, כל שנה יש חריגות והאוצר מקצץ לרוחב, ללא הבחנה.

שלי: התופעה לא חדשה, אבל סברתי לפי תומי ששר האוצר, עם הרגישות החברתית - ואני לא אומרת את זה בציניות חס חלילה - יפסיק את המנהיג הזה, שהוא מנהג פסול ביותר. הוא פוגע בתקציבי הרווחה, בתקציבי הבריאות, בתקציבי החינוך. מדובר בקיצוץ של מיליארדים רבים, קיצוץ אכזרי ביותר, שפחות או יותר מבטל כל צעד חברתי טוב שהממשלה הזאת עושה.

סוקניק: אבל ברור שהתקציבים של קבוצות לחץ וכוח ושל אינטרסנטים פוליטיים לא יפגעו, נכון? מניסיון.

שלי: קיצוץ רוחבי זה קיצוץ טיפש. זה קיצוץ שכורת את הראש לכולם, בלי הבחנה. זה קיצוץ שלא בודק איפה צריך ואיפה לא צריך; זה גם הקיצוץ הכי פחדני, כי אתה לא מתמודד עם שום דבר, אלא פשוט מוריד את הגרזן בלי הבחנה על כל התקציבים, ומטבע הדברים מה שנפגע זה התקציבים החברתיים. ומה קורה במצב כזה? מעמד הביניים צריך פשוט לעבוד יותר קשה, כי השירותים הבסיסיים שהמדינה נותנת לו שוב מתקצצים, ושוב הוא צריך להוציא את זה מכיסו הפרטי ולעבוד קשה יותר, והעניים, גם אם נורא יתאמצו, לא יוכלו לקבל את שירותי הבריאות הנוספים, את שירותי החינוך הנוספים. ומעכשיו כל דבר שנשמע עליו, בין אם זה 50 שקלים חיסכון לכל ילד וכן הלאה, הכול מתבטל ונעלם בתוך המיליארדים הרבים האלו, שמקוצצים בטיפשות, באכזריות ובחוסר הגינות רבים מאוד".