"הקיצוץ הרוחבי - גיליוטינה עיוורת שמוחקת כל מהלך חברתי של הממשלה"

21 בדצמבר, 2016

שלי נאמה במליאת הכנסת במסגרת הדיון סביב תקציב המדינה, וזאת על רקע החלטת הממשלה לערוך קיצוץ תקציבי רוחבי במשרדי הממשלה. מתוך דבריה (לצפייה):

"גברתי היושבת-ראש, חבריי חברי הכנסת. יש לי דברים רבים לומר על התקציב, אבל בחרתי לייחד את 10 הדקות שיש לי לקיצוצים הרוחביים. כדי לא לומר דברים בעלמא ולהביא נתונים מדויקים, עברתי בדרך לכאן בחדרו של מנהל ועדת הכספים, ידידי טמיר כהן, ובידי רשימת הקיצוצים הרוחביים המלאה. אוגוסט השנה – חצי מיליארד שקלים קיצוץ רוחבי. אוקטובר השנה – 1.25 מיליארד שקלים קיצוץ רוחבי. דצמבר השנה – 1.8 מיליארד שקלים. עוד 1.8 מיליארד שקלים של 2016 מחכים לאישור. סך הכול, 5.3 מיליארד שקלים קיצוץ רוחבי. כמתאבן, לתחילת 2017, שנדע איך זה ירגיש לנו בהמשך, הממשלה כבר אישרה 1.3 מיליארד שקלים שהם עדיין לא הועברו לוועדת הכספים.

אני הסתכלתי בעניין על הנאום שנשא כאן שר האוצר, נאום התוכחה ל"יש עתיד". אני חייבת לומר, חבריי מ"יש עתיד", שהזדהיתי עם הנאום הזה של שר האוצר. הוא התפאר ובצדק בכמה דברים מאוד מאוד חשובים, כמו, למשל, 40 מיליון שקלים לטיפולי שיניים לילדים. זה באמת דבר נפלא. באמת קשה לשאת את כאב השיניים של ילד עני, שידי הוריו אינה משגת להשיג לו טיפול נורמלי. או, הוזלה של 13% בביטוח הרכב. את כל הדברים האלה הוא אמר, הוא הפנה כלפיכם בתשובה לביקורת כלפיו וסיפר על כל הדברים שהוא עשה ואתם לא עשיתם. בוודאי שעל שכר הבכירים אני מפרגנת לו מכאן ועד להודעה חדשה ומברכת על אומץ הלב שלו. 

באמת שר האוצר כחלון הוא אדם חברתי בכל רמ"ח אבריו וכך עוד שרים בממשלה, כמו שר הרווחה חיים כץ, כמו שר הבריאות יעקב ליצמן. אין ספק שהם עושים דברים טובים.

אבל כל הדברים האלה נמחקים כשמגיע הקיצוץ הרוחבי. אין להם משמעות, הם נבלעים כמו טיפה באוקייאנוס. בטח שאם הם נבלעים, אז בטח שנבלעים כספים קואליציוניים מלוכלכים, שאנחנו אפילו לא יודעים לאן הם הולכים. דבר כזה, אגב, עוד לא היה. בדרך-כלל כסף קואליציוני, חבר כנסת מבקש כסף למשהו שהוא יקר לליבו, רואים בדיוק את התקנה שהכסף הולך אליה. כאן על עיוור חלוקת שלל. אז גם הדברים הטובים וגם הדברים הרעים פשוט נמחקים מפני הקיצוץ הרוחבי. קיצוץ רוחבי הוא קיצוץ טיפש, הוא קיצוץ עצל, הוא קיצוץ חסר הבחנה, הוא פשוט גיליוטינה עיוורת שיורדת באבחה אחת למי שלא מבין. קיצוץ רוחבי זה פשוט קיצוץ שנופל על כל המשרדים בבת אחת ולא מתעמקים אפילו בסוגיה איפה אפשר לקצץ ואיפה לא. פשוט מורידים את הראש מכלל המשרדים. 5.3 מיליארד שקלים ברווחה, בבריאות, בחינוך, בביטחון הפנים. כל המיליונים הקטנים האלה, שכל אחד מהם עשה טובה וגירד, באמת בכוונה טובה מאוד, פשוט נמחקים מפני הקיצוץ הזה.

והקיצוץ הזה, תשימו לב, הוא לא חד פעמי, הוא בבסיס התקציב. זה מה שלא מבינים. זה לא פעם אחת כדי לממן X, Y, Z דברים טובים או רעים. מעכשיו הוא יחזור כל שנה בבסיס התקציב והקיצוצים הרוחביים שיבואו אחריו יהיו שוב קיצוץ על הקיצוץ. הוא תמידי, הוא לנצח. קיצוץ רוחבי יחזור בכל שנה. הוא אמנם כתוב פעם אחת אבל אחר-כך הוא יחזור, הוא יורד מבסיס התקציב. ומה הוא עושה? הוא מקטין את המדינה. יכול להיות שיש אנשים שאומרים: 'אה, להקטין משרדי ממשלה? סבבה, משרד הבריאות, משרד החינוך'. לא, זה מקטין את המדינה. זה מקטין את שירותי הבסיס, שכל אדם זכאי להם מתוקף היותו אזרח במדינה הזאת, מתוקף היותו משלם מסים.

בפעם הבאה, כשיקרו דברים רגילים שנראים לפעמים כמו אסון טבע, כמו מתקפת סלמונלה כזאת, כשמעבדות בריאות הציבור מתייבשות בגלל אותם קיצוצים רוחביים, תזכרו את ה-5.3 המעורפלים הגדולים האלה, שאתם לא יודעים מה יש בהם. בפעם הבאה, כשתצטרכו שוב לשלם ביטוח בריאות משלים ומושלם וכספים נוספים על תרופות, בזמן שאתם משלמים מס בריאות שיורד מהשכר, תזכרו את הקיצוצים הרוחביים האלה על משרד הבריאות. בפעם הבאה, כשתצטרכו לשלם תשלומי הורים לבתי הספר, תזכרו את הקיצוץ הרוחבי הזה. בגלל הקיצוצים האלה, בגלל הקטנת המדינה, מגיעים הקיצוצים האלה. בפעם הבאה, כשתראו משטרות פרטיות בשכונות העשירות, תזכרו שהמשטרה קורסת, ומי שיש לו כסף, יכול להחזיק משטרה פרטית בשכונה שלו. ובפעם הבאה, אם יש לכם ילד עם לקות למידה במקרה הטוב, או על הספקטרום האוטיסטי במקרה היותר קשה, או ילד עם נכות, ואתם יודעים כמה כסף אתם צריכים להוציא מכיסכם כדי להעניק לו את מה שמגיע לו בדין, תזכרו את הקיצוצים הרוחביים האלה. או מענקי האיזון עכשיו. דימונה, אופקים, נתיבות, רהט, עכו. כל הערים החלשות ביותר נפגעות בגלל הקיצוץ הרוחבי הזה, שמביא לפגיעה במענקי האיזון, שהם הכלי היחיד לייצר איזשהו שוויון בין ערים חזקות, שנהנות מכספי מסים של עסקים שיש בשטחן לבין ערים חלשות.

אמר לי אתמול ראש מועצת שבלי אום אל-גנם, נעים שיבלי: 'אני רועד מפחד שמישהו אצלי בישוב לא יקנה חס וחלילה איזה ג'יפ צ'ירוקי חדש, כי זה מוריד אותי מייד בסולם הסוציו אקונומי'. זה, פלוס הקיצוץ במענקי איזון לרשות שפשוט רעבה וכמהה לשקל פה ושקל שם כדי להחזיק שירותי רווחה בסיסיים, כדי להמשיך להתקיים. שם תזכרו את הקיצוצים האלה, כשתחשבו על ה-5.3 מיליארד הכלליים האלה, הקיצוץ הזה שאנחנו אמורים לא להרגיש בו. 

מה משותף לכל הדברים האלה? מה משותף לנזקי הקיצוץ הרוחבי? אנשים עשירים לא נפגעים מקיצוץ רוחבי. יש להם מספיק כסף להשלים בעצמם מה שחסר בחינוך, מה שחסר בבריאות, ועוד כהנה וכהנה. מעמד הביניים מרגיש גם מרגיש, והוא צריך לעבוד נורא-נורא קשה כדי להוציא מהכיס את מה שמגיע לו בדין. דברים שמגיעים מהמדינהשירותי בסיס, אבל הקיצוצים הרוחביים האלה הולמים בהם. והעניים? העניים, לא יעזור כלום. הם פשוט לא יקבלו את מה שקוצץ. הם יקבלו חינוך פחות טוב, ובריאות פחות טובה, ורווחה לקויה. זה מנגנון העמקת הפערים. זה מעשה ידי אדם. לא סתם אנחנו במקום הראשון ב OECD-בעוני ובפערים בין העניים והעשירים. תזכרו את הקיצוצים הרוחביים האלה בפעם הבאה שאתם רואים את הטבלאות האלה, שכאילו ירדו משמיים. לא מעשה ידי אדם מעשה ידי אדם. הקיצוצים הרוחביים האלה הם מעשה ידי אדם, והנזק שלהם הוא קטסטרופלי, וקשה להסביר את זה, כי זה כסף כל כך גדול עד שקשה להסביר.

בביקור שלי היום בחדרו של טמיר גיליתי עוד משהו – מסתבר ששתי העברות תקציביות שוכבות להן בוועדת הכספים כדי לעבור לתקציב הביטחון. תקשיבו לסכומים: 1.8 מיליארד שקלים צריכים עכשיו להיות מועברים כהוצאה לתקציב הביטחון, ועוד 3.5 מיליארד שקלים בהרשאה להתחייב. שוכבים ומחכים בוועדת כספים. יעברו תוך ימים ספורים לתקציב הביטחון. על מה? על מו? לא יודעת. אני חברה בוועדת חוץ וביטחון ובוועדת תקציב הביטחון. אין לי מושג, אבל תראו את הגודל של הסכומים האלה. באיזו קלות מועברים מיליארדים ממקום למקום, ובאיזה קושי ובאיזו קמצנות הם ניתנים לחלשים ולנזקקים ביותר. תודה רבה".