שלי על הצעת חוק מוסר תשלומים: "אבן יסוד בהתנהלות של מסחר הוגן"

27 בדצמבר, 2016

שלי דיברה בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת שנערך לקראת ההצבעה בקריאה שנייה ושלישית סביב הצעת חוק מוסר תשלומים לספקים - מהלך שלקידומו הייתה שותפה ב-7 השנים האחרונות. מתוך דבריה (לצפייה):

"מדובר בהצעת חוק שהנחנו שוב ושוב מזה שבע שנים, בכל כנסת. זאת הצעה שזכתה לאהדה עקרונית, אבל לא ליישום. אני רוצה לברך את שר האוצר, משה כחלון, על כך שבתקופת כהונתו בחר להרים את הכפפה ולקדם את הצעת החוק הזאת, וכמובן את רועי פולקמן, שהניח אותה בכנסת הזאת. מדובר בדבר מאוד בסיסי - אדם שעושה את עבודתו יקבל תשלום בעבור עבודתו, בזמן. האבסורד הוא שדווקא המדינה היא זאת שמפרה לעיתים תכופות את הכלל הבסיסי הזה; והתשלום הוא לא רק פלוס 30, אלא שוטף פלוס 60, פלוס 90, ולפעמים אפילו יותר מזה. הדבר הזה גורם נזק כבד ביותר, במיוחד לעסקים קטנים ובינוניים ולעצמאיים, שאין להם יכולת ספיגה והכלה של עיכוב כזה בתשלומים. מדובר באבן יסוד בהתנהלות של מסחר הוגן במדינת ישראל.

אני חייבת לומר שהחוק כפי שאני מקווה שנצביע עליו היום עמוס בהחרגות, מעל ומעבר למה שהייתי רוצה. חלק מהן הגיוניות וסבירות, חלק מהן תוצאה של לחצים מאוד עזים שהופעלו על הוועדה וחברי הכנסת. אני מסתייגת מרבות מההחרגות האלו, אני חושבת שהן פוגעות במהות החוק, אם כי עדיין, אחרי שאמרתי את זה, אני מאוד מקווה שנעביר את החוק היום; בוודאי אני מבקשת ממך, אדוני יושב ראש הוועדה, שלא נהיה קשובים לבקשות להחרגות נוספות, כיוון שעברנו את המטחנה הזאת במשך תקופה מאוד ארוכה, והחוק הזה הוא תוצר של פשרה מאוד מרחיקת לכת. לכן, אשמח אם אכן נצליח להצביע עליו היום ולהביא אותו ליד גמר.

עוד בקשה אחת: יש לי חשש שההחרגות שאנחנו קובעים כאן, שכאמור חלקן הגיוניות וסבירות, יהפכו להיות המועד הקובע. כלומר, אם אנחנו מחריגים גוף לתשלום של שוטף פלוס 60, הוא לא ישלם לפני שיעברו 60 הימים של השוטף, וזה יהפוך להלכה קיימת. לכן, הייתי מאוד רוצה שבמקביל לחקיקת החוק הזה באופן ספציפי, הוועדה תחיל על עצמה מועדים לבדיקת יישום החוק, כדי לבדוק שאכן לא גרמנו בשגגה נזק לספקים, לעצמאיים ולעסקים קטנים ובינוניים, שעכשיו אולי יפגעו כתוצאה מהעובדה שקבענו כלל חדש. אנחנו חייבים לעקוב אחרי יישום החוק הזה ואולי אפילו לתקן את עצמנו תוך כדי תנועה".