שלי ב"רדיו קול חי": "מגיע לנו לדעת אם רה"מ שלנו נקי או מושחת"

3 בינואר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה לתכנית "המהדורה המרכזית" ב"רדיו קול חי", בהגשת אבי מימרן, אודות חקירתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו וכן אודות עתידה הפוליטי. מתוך דבריה:

"מימרן: נתניהו בחקירה, באופוזיציה עדיין לא מסתמנת אלטרנטיבה להחליף אותו. לא הגיע הזמן לחשוב על זה ברצינות?

שלי: אני לא יודעת מאיפה להתחיל לענות על השאלה שלך. קודם כל, אין קשר בין להיות אופוזיציה טובה ולהציב אלטרנטיבה לבין החקירות של ראש הממשלה. להיות אלטרנטיבה טובה האופוזיציה צריכה כל הזמן, בלי קשר לשאלה אם ראש הממשלה נחקר.

מימרן: על אחת כמה וכמה עכשיו...

שלי: כן, אבל הסר דאגה מליבך, אני משוכנעת שאם יהיו בחירות טרם זמנן - והדבר הזה יכול לקרות, אנחנו מכירים את הפוליטיקה הישראלית - לא אלמן ישראל; נתניהו לא נמשח למלכות ולא הוכתר למלך, ואני מניחה שיהיו רבים טובים וראויים שיוכלו למלא את מקומו ולהיות ראש ממשלה במדינת ישראל.

מימרן: אני רוצה להחזיר אותך אחורה, לימים בהם היית עיתונאית מצליחה ומשפיעה בישראל. אנחנו שומעים את נתניהו מתגולל שוב ושוב סביב התקשורת, גם היום התגובה שלו הייתה סביב התקשורת. מצד שני, אפשר לומר, או.קיי, זאת עבודתה של התקשורת. אבל השאלה היא האם זה לא מוגזם. האם באמת העיתונאים בישראלים לא חוצים קצת את רף הטעם הטוב בחיפוש אחר נתניהו?

שלי: תראה, מראית העין הזאת, של ליצור התקוטטות סביב החקירות שראש הממשלה נחקר עכשיו, היא פשוט תרגיל להסחת דעת. אין כאן התקוטטות בין ימין ושמאל, אין כאן התקוטטות בין אופוזיציה לקואליציה, ואין כאן התקוטטות בין ראש ממשלה ותקשורת. יש כאן ראש ממשלה שנחקר בידי המשטרה, כשלמשטרה ככל הנראה יש חשדות כבדים וסבירים וסיבה טובה לחקור אותו באזהרה. אתה יודע, אותי קצת קשה להאשים בהטיות פוליטיות, כי אני הייתי חברת כנסת בתוך הקואליציה כשאולמרט היה ראש הממשלה. זאת הייתה הקדנציה הראשונה שלי, ותאמין לי, לא חסכתי ממנו את שבטי. תבעתי שהוא ייחקר, תבעתי שיפסיק את המתקפות שלו נגד מוסדות שלטון החוק. לא עשיתי לו הנחות, הייתי חריפה מאוד. בעיניי שחיתות היא שחיתות היא שחיתות, לא משנה אם המושחת הוא ימני או שמאלני. אבל אולמרט ניהל מתקפה נגד בתי המשפט, נגד הפרקליטות, נגד היועץ המשפטי לממשלה, נגד המשטרה. ומה יעשה ראש הממשלה בנימין נתניהו? הרי את מפכ"ל המשטרה הוא בעצמו מינה, את היועץ המשפטי לממשלה הוא בעצמו מינה, את מבקר המדינה הוא בעצמו מינה. אז מה יעשה המסכן? הרי הוא לא יכול להתגולל עליהם, הוא לא יכול להאשים אותם שהם שמאלנים ושהם נטפלים אליו. נשארה לו, אפעס, רק התקשורת. אז עליה הוא מתגולל.

מימרן: גם שם הוא מנסה למנות, אגב. למשל התאגיד.

שלי: נכון. ולא רק התאגיד, יש ניסיונות השתלטות גם על התקשורת. אבל יש לי הצעה לכל הפוליטיקאים המושחתים, מכל קצוות הקשת הפוליטית: במקום להתבכיין, במקום להתלונן שנטפלים אליכם, ששופכים את דמכם, שמחפשים אתכם - פשוט אל תהיו מושחתים. אל תקחו מתנות.

מימרן: אבל הוא עדיין לא בהגדרה של מושחת. הוא בחקירה בסך הכול.

שלי: אני מסכימה איתך, אבל אני גם חייבת להודות שאני לא מכירה את פרטי החקירה. אני רק יודעת שאם יש חששות כל כך כבדים עד שהמשטרה מעזה לחקור אותו באזהרה, והיועץ המשפטי מחליט לפתוח בחקירה, אז אני מניחה שיש דברים בגו. בין אם הוא צח לחלוטין ובין אם הוא עשה מעשים פליליים, אני רוצה שהדבר הזה יתברר ושאנחנו נדע אם יש לנו ראש ממשלה ישר ונקי כפיים, או שיש לנו ראש ממשלה מושחת. זה הכול.

מימרן: חברת הכנסת יחימוביץ', תגידי, אבי ניסנקורן יישאר לבד במרוץ?

שלי: אני קצת מרגישה לא נעים להמשיך לענות את אותה תשובה, אבל אתם פשוט שואלים אותי את אותה שאלה.

מימרן: כן, אבל את יודעת שאין לזה את כל זמן שבעולם.

שלי: נכון אבל יש לי עדיין זמן להחליט. אני נמצאת בצומת T פוליטית, ואני צריכה להחליט מה הדבר שהוא הכי טוב לציבור והכי נכון מבחינתי כדי לממש את הכוח הפוליטי שלי.

מימרן: אני אגיד לך למה שואלים אותך את זה בכל ראיון - כי כל עיתונאי רוצה להיות זה שבתכנית שלו תבשרי שהחלטת לרוץ לראשות ההסתדרות. אז כל אחד מנסה.

שלי: אבי, אני ממש מבינה אותך... קודם כל, אני באמת לא החלטתי, אם הייתי מחליטה לא הייתי מחכה אפילו שנייה. וגם, יש את הלחץ המאוד גדול שיש בהסתדרות עכשיו, כי אם אני לא אתמודד אז לא יהיו בחירות בכלל לראשות ההסתדרות. לכן זאת באמת שאלה שמעניינת את כולם. אז אני מבינה את זה ומקבלת את זה, אבל אתה יודע, הבחירות להסתדרות הן רק בסוף מאי. יש כמעט חצי שנה.

מימרן: כן אבל צריך להקים מטה, ולצאת לשטח, בסוף אנשים צריכים להכיר ולדעת, ולהכין מצע. לא שאת באה ממקום אנונימי, כמובן.

שלי: יש דבר אחד שאני חושבת שאני לא צריכה להוכיח, וזה שסוגיית זכויות העובדים וכבוד האדם העובד, בוודאי העובדים החלשים והעובדים ממעמד הביניים, תמיד הייתה בראש מעיניי. זאת האג'נדה שלי, באמת ובתמים - אני לא צריכה להמציא את עצמי מחדש".

להאזנה לראיון המלא: