"אנחנו בעיצומה של רעידת אדמה. תחזוקת רה"מ בידי בעל הון היא הרבה מעבר למתנה אסורה"

18 בינואר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה לתכנית "עושה עניין" ב"גלי ישראל", בהגשת מנחם הורוביץ, אודות החשדות הפליליים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו במסגרת "תיק 1000" (קבלת טובין יקרים מבעל הון) ו"תיק 2000" (ניסיון לכרות דיל מושחת עם מו"ל "ידיעות אחרונות", נוני מוזס). בנוסף, התייחסה גם לעתידה הפוליטי. 

ראשית נשאלה שלי בנוגע לאנמיות שמפגינה האופוזיציה בסוגיית חקירות נתניהו: "אני נאלצת להסכים איתך. אני גם חושבת שהאופוזיציה לא משמיעה את קולה באופן מספיק רם בימים האלה. אני אגיד יותר מזה: אני ממש לא חושבת שזאת סוגיה של קואליציה ואופוזיציה, ואני גם לא חושבת שזאת סוגיה של ימין ושמאל. ולראייה, כשאולמרט נחקר והיה ראש הממשלה, ואני הייתי חברה בקואליציה כיוון שהיינו חלק מקואליציית אולמרט, לא היססתי, ביקרתי אותו והגנתי על מבקר המדינה, על היועץ המשפטי לממשלה ועל כל מוסדות שלטון החוק שהוא טיווח לעברם בלי הרף - כמו שהיום נתניהו מטווח על התקשורת. לכן, אני חושבת שכל מי שישר וכל מי שרוצה מנהיגים נקיי כפיים, בלי קשר להשתייכות שלו במפה הפוליטית, צריך לדרוש את יציאת האמת והצדק לאור, וגם לגנות שחיתות כשרואים שחיתות. זה מאוד פשוט".

שלי הקבילה גם בין החשדות נגד נתניהו לבין פרשיות ראש הממשלה הקודם, אהוד אולמרט: "אנחנו נמצאים בעיצומו של משבר מאוד קשה. האדמה רועדת. על פי ניסיוני הרב מאוד, וגם לך יש לא מעט ניסיון, מסכת החקירות סביב ראש הממשלה היא הרבה יותר רצינית, חמורה ומשמעותית משהייתה קודם. הרבה פעמים, כשמדובר באדם מאוד חשוב ומאוד חזק, כשהאדמה מתחילה לרעוד הסביבה עוד לא מבינה שהכול משתנה. אני שוב חוזרת לאולמרט: הסביבה שלו המשיכה לגונן עליו, לחפות עליו ולהיות לו לפה, כי אנשים לא הבינו את חומרת העניין. ההגנה של ראש הממשלה מבקשת להציג את העניין כאילו מדובר בסיגר מתנה או בבקבוק שמפניה שהאורחים הביאו. לא, מדובר בתחזוקה ואספקה שוטפת של מוצרי טובין יקרים להחריד שבני אנוש רגילים לא מכירים, על בסיס שוטף, כדי לתחזק ראש ממשלה ברמת חיים מאוד גבוהה בידי בעל הון שיש לו אינטרסים. הדבר הזה הוא בעיניי תאום מוחלט למעטפות הכסף של טלנסקי. כסף ושווה כסף בעולם המשפטי דינם אחד. בעניין של מעטפות טלנסקי, אני זוכרת שאולמרט טען אז שהכסף בכלל יועד לצרכי מימון בחירות – דבר שהוא גם אסור. כאן אף אחד לא חושב שזה אפילו למימון בחירות. זה ישר לבטנו של ראש הממשלה, לריאותיו של ראש הממשלה, לפיו של ראש הממשלה. 'מתנה אסורה' זאת ההגדרה הכי קלה של הדבר הזה, יש לזה הגדרות חוקיות הרבה יותר חמורות. בעיניי זה חמור".

"אני לא מקבלת את הטענה שאין כאן צד פלילי", המשיכה שלי. "זה שנתניהו נהנתן תמיד ידעתי, אבל אף פעם לא חשדתי שהוא מושחת. אני מודה, חשבתי שהוא לא מושחת. חשבתי שהוא נהנתן, שלפעמים הוא לא מבחין בגבול בין חייו האישיים לבין חייו כאיש ציבור, שהוא אוהב את החיים הטובים. ההצבר של הפרשיות האחרונות – ואני מוסיפה אליהן גם את "פרשת הצוללות", שהיא מאוד חמורה אם כי היא עדיין לא נחקרת כל צרכה - גורם לי להגיד בצער שבעיניי ראש ממשלה שנוהג כך הוא מושחת. ואת זה אני אומרת לך עוד לפני הרף הפלילי; מותר להגיד על אדם שהוא מושחת עוד לפני שהוכח בבית דין שהוא מושחת. כאן ההיקף הוא עצום וגם עומק החקירות עצום. גם אי אפשר, חלילה, להאשים את היועץ המשפטי לממשלה או את מפכ"ל המשטרה שהם תוקפים את נתניהו. הם הרי מינויים אישיים שלו, הוא רצה אותם, הם מהמחנה הפוליטי שלו. לכן העוצמה של החקירה, האינטנסיביות שלה, השעות שבני המשפחה מבלים בחדר החקירות, מאפשרים לציבור לקבל תמונה שבה הוא יכול לפחות לדעת במינימום שאיש לא רודף במוסדות שלטון החוק את ראש הממשלה. אני חושבת שאין להקל ראש בדברים האלו בכלל, זה מאוד חמור. אני מעדיפה שראש ממשלה יוחלף בבחירות דמוקרטיות, אבל אם ראש ממשלה עשה עבירות פליליות, הוא צריך לשלם את הדין ולהיחקר כאחד האדם. זה, בין היתר, מהותה של הדמוקרטיה. אני ממש מבקשת שתאמין לי שהסיבה לכך שאני אומרת את הדברים הנוקבים האלו, היא לא שאני נמצאת בצד השני של המתרס הפוליטי. כבר נבחנתי בדברים האלה בזמן אמת כמה וכמה פעמים: גם בעניין אולמרט, גם כשנדרשתי להכריע במי אני תומכת לנשיאות המדינה, וכנגד כל חברי המפלגה שלי, שתמכו בבנימין בן אליעזר ז"ל, אני תמכתי ברובי ריבלין. לכן אני מבקשת ממך שתאמין לי".

שלי נשאלה אם גם היא מרגישה שהציבור "לא נופל מהכיסא" מהפרסומים בנוגע לחקירות נתניהו: "אני לא יודעת אם הציבור לא נופל מהכיסא. אני רוצה להזכיר לך שנתניהו קיבל 30 מנדטים, לא 120 מנדטים. כלומר, מסתבר שהיו 90 מנדטים, רוב מכריע של אזרחי ישראל, שלא בחרו בו. לא מדובר במלך שנבחר פה אחד בידי העם. תראה, נתניהו כבר קדנציה שלישית ברציפות ראש הממשלה, ולכן בוודאי שמתקבע בתודעה שהוא ראש הממשלה. אבל לא אלמן ישראל; עם ישראל הוא עם עתיק בן אלפי שנים. גם מדינת ישראל כבר ידעה כמה ראשי ממשלה, חלקם טובים וחלקם טובים פחות. אני משוכנעת, ויסירו המאזינים דאגה מליבם, שיהיו אנשים ראויים ביותר, ואף ראויים מראש הממשלה על פי טעמי, שיוכלו לכהן בתפקיד הזה ולשרת את מדינת ישראל בנאמנות וביטחון".

לבסוף התייחסה שלי לעתידה הפוליטי: "אם אחליט להתמודד על ראשות מפלגת העבודה ואנצח בבחירות, אז בוודאי שאהיה המועמדת מטעם מפלגת העבודה או קואליציה אחרת שתקום לכהונת ראש ממשלה. אבל אני בטוחה שיהיו עוד מועמדים טובים וראויים, גם לראשות המפלגה וגם לראשות הממשלה. זה טיבה של דמוקרטיה. בהחלט יש סיכוי שאחליט להתמודד על תפקיד יו"ר המפלגה, אבל בשלב הזה, בצומת הזה, בשבועיים הקרובים, אני אצטרך להחליט האם אני מתמודדת על תפקיד יושבת ראש ההסתדרות, ואז זה כמובן לוקח אותי למסלול אחר; או לחילופין, שאני נשארת בתוך המערכת הפוליטית הגועשת והמסקרנת הזאת, ואז מן הסתם הסיכוי שאתמודד לראשות המפלגה הוא הרבה יותר גבוה. יש לנו חבורה נכבדת, ואני קוראת לכל מי שרואה עצמו ראוי ושעדיין לא נמצא במרוץ הזה גם כן להתמודד. אני חושבת שככל שירבו המועמדים הטובים, כן ייטב, והציבור יוכל לבחור מקרבנו את האדם הטוב ביותר".

להאזנה לראיון המלא: