שלי בוועדת הכספים: "גם לעובדים שמרוויחים שכר מכובד מגיע שלא יטולטלו כמו חפץ"

26 בינואר, 2017

שלי השתתפה בדיון בוועדת הכספים של הכנסת, בראשות חה"כ משה גפני ("יהדות התורה"), והתייחסה לניסיון להעביר מהלך הפרטה במבנה הבורסה ללא כל הגעה להסדר מוקדם עם העובדים. מתוך דבריה (לצפייה):

"אדוני היושב ראש, קודם כל, אני לא אתיימר להיכנס לגופו של החוק. לא כיוון שלא עקבתי אחריו, אלא כיוון שלא נטלתי חלק בדיונים; אני לא חברת וועדה, ולכן אני לא מתיימרת להמציא פה את הגלגל מחדש. אני הגעתי לכאן פשוט כי נודע לי, כמעט במקרה, שאנחנו מגיעים לישורת של הצבעה כאן בקריאה שנייה ושלישית בלי הסכם עם העובדים. אני כבר הייתי בהרבה סוגי חקיקות, פרטיות וממשלתיות, וכל שינוי מבני דרמטי באשר הוא שנעשה כאן במשכן אי פעם במהלך השנים - בוודאי סוג של הפרטה, אם כי אני יודעת שיקפצו כאן ויגידו שזה לא ממש הפרטה - ומדובר בשינוי דרמטי, כפי ששמענו מפרופסור האוזר, תמיד הגיע לישורת האחרונה אחרי הסכם עם העובדים. מעולם לא קרה שהגענו למקום הזה בלי הסכם.

אני שמעתי את הרוחות הכלליות פה שמדובר בעובדים שמרוויחים הרבה. אנחנו לא צריכים לגונן רק על עובדים עניים ומסכנים. גם עובדים שמרוויחים בדין שכר מכובד, מגיע להם שלא יטולטלו כמו חפץ ממצב מבני אחד למצב מבני אחר, בלי שיגיעו איתם לאיזושהי הסכמה. מדובר ב-240 עובדים, מאוד משכילים, מאוד מיומנים, עובדים מצוינים שמרוויחים טוב בזכות כישוריהם, וכל מה שהם מבקשים זה לשמור על ההסכמים הקיבוציים ולספק להם איזשהו ביטחון תעסוקתי של שמירה על מצבם הנוכחי לחמש שנים, לאיזשהו טווח, כמו שנהוג בהפרטות וכמו שנהוג בשינויים מבניים. אני הבנתי שיש כאן ממש כוונת מכוון להצביע על החוק לפני שמגיעים איתם להסכם, כי אחר כך כבר אפשר יהיה לעשות איתם מה שרוצים. לכן, כל הבקשה שלי היא שיגיעו איתם להסדר, שישבו איתם לשולחן הדיונים, שיגיעו להסכמות, ורק אז להצביע על החוק".