"נמצאת בצומת דרכים פוליטית – אצטרך להכריע בקרוב"

3 בפברואר, 2017

שלי התראיינה ל"שי ושרון" בערוץ 2, בהגשת שי גולדן ושרון כידון, אודות החקירות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, עתידה הפוליטי, היחס בין התקשורת לבין פוליטיקאים והחלטת השר ארדן לשנות את מדיניות ההפללה בגין שימוש בקנאביס. מתוך דבריה (לצפייה):

בתגובה לטענה לפיה חקירות נתניהו רק מחזקות אותו פוליטית, אמרה: "אני לא בטוחה. אני בטוחה שיש הרבה אנשים, גם בקרב הימין והימין הרך, שהם שומרי חוק. אני יודעת שאני אמורה לקפוץ על ההזדמנות כמוצאת שלל רב, אבל אני באמת מאמינה שלא מדובר בענייני ימין ושמאל ולא מדובר בעניין פוליטי - מדובר בענייני שחיתות וטוהר מידות. סביב ראש הממשלה מרחפת כצל אפשרות של שלושה כתבי אישום, אולי פחות. מדובר בחקירה מאוד רצינית, שמתנהלת בידי משטרה שבראשה עומד אדם שמינה ראש הממשלה בעצמו; ומי שיחליט יהיה יועץ משפטי שראש הממשלה מינה בעצמו. לכן, לקחת את זה למחוזות של הדיון הפוליטי, זה להחליש את הקייס. בסופו של דבר, יש מושחתים בימין ויש מושחתים בשמאל.

אני לא פרשנית סקרים. יש לי השקפת עולם, יש לי ערכים. יש כאן מנהיג שסרח, שעשה דברים מושחתים ושנחקר – ומה שראינו בשעת השאלות בכנסת היה תצהיר של חשוד בחקירה במשטרה – ואני חושבת שידיי נקיות, כי גם כשהייתי חלק מהקואליציה שבראשה עמד אהוד אולמרט, כשלכאורה היה לרגע 'נסיך השלום', תבעתי שייעשה צדק ושהצדק ייצא לאור. לכן הפוליטיקה לחוד וכתב האישום לחוד, אם תהיה הרשעה; ובכל מקרה, אני יכולה להגיד גם בלי כתב אישום שמדובר בשחיתות דוחה ביותר ובהתנהלות שהיא מעוררת סלידה ושלא הייתי רוצה לראות אותה אצל שום נבחר ציבור. אלטרנטיבה פוליטית? זאת כבר סוגיה אחרת".

באשר לעתידה הפוליטי, אמרה שלי: "עוד לא החלטתי. אני נמצאת בצומת שבה אני צריכה להחליט לאן אני פונה, לעבר יעדים שהם אטרקטיביים, מעניינים וחשובים בעיניי במידה כזו אחרת. זאת צומת דרכים פוליטית שאני אצטרך להכריע בעניינה ממש בשבוע הקרוב, אבל באמת עוד לא החלטתי. אני שומרת על יחסים טובים ומצוינים עם כל חבריי לסיעה. גם אל תשכחו שיש כבר רשימה של לפחות שישה-שבעה מתמודדים, ואני לא הולכת להתחשבן עם אף אחד מהם. בסופו של יום, או שאני אתמודד בעצמי, ויש לי סיכויים מאוד טובים גם לנצח, שום דבר לא בטוח, או לחילופין, במקרה שלא אתמודד, כמובן שלא אשב על הגדר ושאתמוך באחד המתמודדים. אבל עוד חזון למועד; אני חושבת שיהיו עוד מתמודדים שיראו את עצמם ראויים. זה בסדר, זה סבבה, ככה מתנהלת מפלגה דמוקרטית".

שלי נשאלה באשר למצבה הרעוע של מפלגת העבודה בסקרים ולהתחזקותו של יאיר לפיד על חשבונה: "למרבה הצער זה נכון, אני נאלצת להסכים איתך. בעיניי הכשל הכי משמעותי זה העובדה ששוב ושוב התנפצנו אל ממשלת נתניהו. הציבור עוד לא נרפא מזה. ככה נורא קשה להאמין למפלגה, טובה ככל שתהיה – ויש לנו, ח"כים מדהימים, שורה של אנשים טובים וערכיים שעושים דברים משמעותיים. זה גם ניהול המשא ומתן הקואליציוני החוזר ונשנה, וגם התחושה המוצדקת של הציבור שבסופו של דבר המפלגה שאמורה להיות אלטרנטיבה רוצה להיות חלק מהשלטון, אז איך אפשר להאמין לה אם כל הזמן היא מתנפצת על שעריו ורוצה בכל מחיר להיכנס לממשלה? אני חושבת שאנחנו משלמים על זה מחיר מאוד כבד. אני לא חסידה של יאיר לפיד, בלשן המעטה. אני לא רואה שם אידיאולוגיה. אני רואה שם טשטוש מוחלט והנפקת דעות לפי סקר ולפי טרנדים. אני לא רואה בזה מנהיגות - מנהיגות היא לפעמים לומר גם את הדברים שהציבור לא רוצה לשמוע. אני מאמינה שלעקביות יש תמורה. בעניין הזה עוד לא פסה תקוותנו, אפשר להתיישר, אפשר לחדד מסרים, אפשר להיות אלטרנטיבה. בסוף אני מאמינה בערכים של תנועת העבודה – אני מאמינה בסוציאל דמוקרטיה, בלהיות שוחרי שלום ציונים, ובעוד קשת שלמה של דעות. בסוף תזכרו שיש רק מפלגה אחת היום שמחזיקה במכלול הזה, וזאת המפלגה שאני שייכת לה, גם כשהיא לא במצב מזהיר".

לגבי קיומם של יחסי "תן-קח" בין פוליטיקאים לעיתונאים, אמרה שלי כי "בסוגיה הספציפית של "חוק ישראל היום" לא סתם נמנעתי אלא לחצתי על כפתור 'נמנע', שזה אקט יותר הצהרתי מלצאת מהאולם או לשבת ולא להצביע, כי באיזשהו שלב הרגשתי שהמערכת הפוליטית כולה אחוזה בגרונה בידי שני עיתונים. זה בעצם הזנב שמכשכש בכלב. אני מניחה שראש הממשלה חושב או חושד ש"חוק ישראל היום" היה מלכתחילה תוצר של איזושהי עסקה פוליטית. אני לא הייתי בחדרים האלו, אז אני לא יכולה לומר. יכול להיות שהוא גם צודק, אבל אני גם יכולה להגיד במקביל שלפחות חלק מהאנשים שהצביעו בעד החוק הזה עשו זאת ממניעים טהורים, כי הם חשבו ש"ישראל היום" מסכן את חופש הביטוי, משמש כלי בידיו של ראש הממשלה, סוג של מימון בחירות עקיף. אני התכוונתי להצבעתי נגד החוק, אך בסוף הטיפול של ישראל היום בחוק היה כל כך אגרסיבי, ברוטאלי ומגעיל, שפשוט אמרתי 'תודה רבה, אני לא עובדת אצל אף אחד'".

לגבי ההחלטה של השר גלעד ארדן בנוגע לאי הפללה בגין שימוש בקנאביס, אמרה שלי: "אני מברכת על ההחלטה. הייתי חתומה על כמה וכמה הצעות חוק בנושא בעבר. באמת ברכות לשר גלעד ארדן, ששינה את דעתו – וזה לא דבר מובן מאליו. עישון גראס הוא לא יותר מסוכן משתיית אלכוהול אלא פחות, אבל אלכוהול מותר לשתות במדינת ישראל, ולכן אין שום סיבה שתהיה הפללה במדינת ישראל בשל עישון גראס".