"במקום קרבות מיקרו, נוביל מאבק על דמותה של החברה הישראלית"

6 בפברואר, 2017

שלי התראיינה ל"לילה כלכלי" בערוץ 10, בהגשת גדי סוקניק, אודות החלטתה להתמודד לראשות ההסתדרות נגד היו"ר המכהן, אבי ניסנקורן. מתוך דבריה (לצפייה):

בתחילת דבריה הציגה שלי את ההתרחשויות שהובילו להחלטתה להתמודד לתפקיד: "באמת התלבטתי. בערך שלושה ימים לפני, לילה אחד, פתאום הכול הסתדר והבנתי שזה הדבר שאני שצריכה לעשות, שחשוב לעשות בליבה של הדברים שאני מאמינה ומתעסקת בהם. זה ארגון מדהים וחזק, שאפשר לקחת אותו להיות הארגון החברתי, העוצמתי, החברתי, נקי הכפיים, החשוב ביותר במדינת ישראל".

"אני לרגע לא חושבת שמדובר במשימה קלה", המשיכה שלי. "מדובר בקמפיין מאוד קשה מול המון כסף, המון אינטרסים, וארגון מאוד משומן. אני באמת באה בידיים חשופות, יחד עם חברי, חבר הכנסת איתן כבל, שהעניק לי את הסיעה שלו, "בית חברתי". אני לא רואה בזה פליק פלאק – כל עוד יש רק מועמד אחד, שגם משכנע את כולם שרק הוא יתמודד, שאין לו מתחרים ושהוא מקבל את זה בירושה לקדנציה שנייה בלי בחירות, אז ברור שכולם מתכנסים סביבו. לא יכול להיות שגוף של יותר מחצי מיליון עובדים שמשלמים דמי חבר להסתדרות לא יזכה לבחור פעם בחמש שנים מי ינהיג אותו, או מי תנהיג אותו, אני מקווה. בכל מקום עבודה קטן העובדים בוחרים את יושב ראש הוועד שלהם, אז חצי מיליון בני אדם לא יכולים לבחור מי ינהיג אותם בכל מה שנוגע בסוגיות של עולם העבודה?"

שלי הצביעה על ההבדלים בינה לבין היו"ר המכהן: "בסוף מדובר בשני סוגי מנהיגים. הגוף הזה עושה הסכמים, הוא מתפשר. יש קרבות מאוד גדולים על עולם העבודה בכלל, על הפערים בין עוני ועושר ועל הזכות של אדם להתפרנס בכבוד. הארגון הזה הפסיק להיות ארגון לוחם שמגונן בכל כוחותיו על העובדים. בעידן שלי הארגון הזה יהיה ראש חץ עוצמתי, חברתי, נקי כפיים, בלי אינטרסים, לפעמים מתפשר ולפעמים מנהל קרבות כשצריך, ולא תמיד נסוג תמורת פשרה. ולא תמיד ומצטלם לפוטו-אופ עם 50 עובד קבלן, כשבינתיים נוספו 200,000 עובדי קבלן. במקום קרבות מיקרו להשגת הסכם פה ושם, זה יהיה מאבק על דמותה של החברה הישראלית. אני חושבת שזה המקום הכי חשוב לעשות את זה, עם הפוטנציאל הענק ביותר. אני גם מאמינה שהעובדים מבינים שאני יכולה להנהיג את הארגון הזה להישגים יוצאי דופן".

שלי פרסה את ההתלבטות שליוותה אותה בדרכה להחלטה: "אני מודה שיש לי סיכוי גבוה לנצח בבחירות לראשות מפלגת העבודה. לכן, גם ההתלבטות לא הייתה פשוטה. אני אגיד את זה בצער, אבל בכנות – בנסיבות הקיימות אני יכולה לממש את תפיסת העולם ואת האידיאולוגיה שלי באופן הרבה יותר משמעותי בראשות ההסתדרות מאשר בראשות מפלגת העבודה. אני מקווה שהדבר הזה ישתנה, אני חברת מפלגת העבודה וחלק מהנהגתה, אני אמשיך בה בכל מקרה ובכל תרחיש. בעניינים האלו ההצבעה יכולה להיות חוצת מפלגות. אני מצפה, וגם יודעת שזה יקרה, מאנשי ימין ואנשים שומרי מצוות להצביע בשבילי, כיוון שכאן בדיוק אין מחלוקת של ימין ושמאל מדיני או משהו כזה, אלא באמת איחוד גדול של תקווה, של אינטרסים, של רצון לשנות את המציאות".