"ההכרעה שלי בין ראשות ההסתדרות לראשות העבודה הייתה בגדר 'צרות של עשירים'"

10 בפברואר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה לתכנית "בחצי היום", יומן הצהריים של רשת ב' בהגשת אסתי פרז. במהלך הראיון הכריזה על התמודדותה לראשות ההסתדרות, באמצעות סיעת "בית חברתי".

"זאת החלטה שהתלבטתי לגביה הרבה מאוד זמן, כמו שאתם יודעים", הסבירה שלי. "זה לא משהו מוזר לחשוב שאתמודד על ראשות הארגון החברתי הגדול והחשוב ביותר במדינה. זאת תפיסת העולם שלי, זאת האידיאולוגיה שלי. אני מאמינה שהזכות להתפרנס בכבוד היא זכות בסיס – כשהיא לא ניתנת לאדם שעובד בוקר ועד ערב, כל הזכויות האחרות מתגמדות ומתמעטות. זאת הייתה התלבטות לא פשוטה, מהסיבה שאני מאוד אוהבת את מה שאני עושה; אני גם מרגישה שיש לי כוח השפעה נרחב במקום בו אני נמצאת. אני חברת מפלגת העבודה, אני אוהבת את המפלגה שלי, וגם, דבר נוסף, הולכים להיות שינויים פוליטיים מאוד דרמטיים, ורציתי להיות חלק מהם. מצד שני, אני חייבת לומר שבעולם ההסתדרות נמצאים על הפרק גורלם התעסוקתי של העובדים במדינת ישראל והכושר שלהם להתפרנס ולחיות בכבוד. זה נראה לי פוטנציאל אדיר, שעת הזדמנות, להתמודד לראשות הארגון הזה כדי להפוך אותו לארגון לוחם, ארגון חזק, הארגון החברתי החזק ביותר במדינה. אני באמת רוצה להודות מעומק הלב לחברי איתן כבל שיהיה שותפי לדרך. הוא גם יהיה מס' 2 ברשימה, זאת אמירה מבחינתו שהוא הולך איתי יד ביד במסע הזה. אני רוצה להודות לו על הנדיבות, על המסירות ועל הנכונות בה העמיד לרשותי את סיעת "בית חברתי", שמאפשרת לי את הפלטפורמה".

שלי נשאלה מדוע החליטה שלא להתמודד בסופו של דבר לראשות מפלגת העבודה: "האופציה הזאת בהחלט עמדה כל הזמן לנגד עיניי; הסיכויים שלי לנצח היו גבוהים מאוד. לכן זאת הייתה לי דילמה לא קטנה, אני מודה; הייתי מעדיפה לקיים את הדילמה הזאת ביני לבין עצמי ועם קבוצת אנשים שאני מתייעצת איתם ועם אנשים שאני הולכת איתם לאורך כל הדרך, אבל זה הפך לסוג של התלבטות פומבית, שלא בטובתי. אין כאן עניין של ויתור – יש כאן צומת פוליטית, הכרעה בין דברים שהם מאוד משמעותיים; גם ראשות ההסתדרות וגם ראשות מפלגת העבודה הם תפקידי מפתח עם השפעה רבה על החברה הישראלית. לאדם פוליטי ואדם ערכי מאמין כמוני יש צמתים פוליטיים שבהם הוא צריך להכריע לאן הוא הולך. הסיכויים שלי לנצח היו מאוד גבוהים, אני גם יודעת שרוב חברי מפלגה נותנים בי את אמונם ושאני בעמדת חוזק במפלגה, וזאת עובדה נתונה. הייתה כאן דילמה לא פשוטה, בעצם סוג של צרות של עשירים".

באשר לאדם בו תתמוך לראשות מפלגת העבודה, אמרה שלי: "אני מבטיחה שאתמוך באדם הראוי ביותר. כיוון שאנחנו עדיין לא יודעים מי כל המתמודדים – ואני בטוחה שהעובדה שאני בחרתי להתמודד על ראשות ההסתדרות תביא להצטרפות של מועמדים שטרם שמענו את שמם. אני מבטיחה שיום אחרי הבחירות להסתדרות, כדי לא לערבב שמחה בשמחה, אחליט במי מהמועמדים אני תומכת".