"העובדים לא צריכים עורך דין, הם צריכים מנהיגה"

11 בפברואר, 2017

באלמנט שלי: על ההתרגשות וההתלהבות שבהתמודדות על ראשות ההסתדרות. נחשול ענקי של מי שמבקשים להתגייס ולעזור לי. שחיתות, פחדנות ורמיסת החוק: הנסיונות הכוחניים לשדוד מיותר מחצי מיליון אישה ואיש את זכות הבחירה, ולהיות מומלך שוב ע"י משפחת עיני. זה ייכשל כמובן - אבל החרדה מהתמודדות נחשפה. בואו תתנדבו ותעזרו לי להפוך את הארגון החשוב הזה, ההסתדרות, לבית אמיתי לעובדים ולחוד החנית במאבק לחברה צודקת ולא לעסק פרטי של משפחה אחת  

 

שלום לכם חברות וחברים,

 

 

אשתף אתכם בקצת ממה שעבר עלי השבוע, שהיה מאוד מסעיר, אינטנסיבי ומהנה בשבילי. מרגע שהותרו הספקות והתבהר לי באופן צלול מה הדבר המדוייק והנכון לעשותו, קרו כמה דברים.

 

קודם כל, הנחשול הענקי של מי שמבקשים להתגייס. ברחוב, דרך כל מי שאני מכירה, בוואטסאפ, במייל, ברשתות, דרך טופס ההתנדבות שלנו, בכל שניה ובכל מקום. אני מודה שכרגע אנחנו עוסקים בעיקר בספיגה שיטתית של הפניות, לכן אם עוד לא גוייסתם – עמכם הסליחה ואל דאגה, זה עוד יקרה, ואתם נחוצים מאוד. מול מנגנון מפוצץ בכסף שגם לא מהסס לעשות שימוש ציני בעובדיו התלויים בו לפרנסתם – הרוח החופשית של העובדים היא זו שמנצחת את שלטון הפחד.

 

מבוקר ועד לילה אני נפגשת עם ועדים, עם ראשי ועדים, עם עובדים שהופקרו בשולי הדרך ולא נספרו עד שהתארגנו בכוחות עצמם, ואלה פגישות מרתקותת וטובות. זה מאוד, מאוד מזכיר לי את פריימריס 2011 על ראשות המפלגה שהסתיימו בניצחון שלי. הן מבחינת מבול הפונים וההתרגשות, והן מבחינת הפער בין מנגנונים שהתייצבו נגדי ובין מה שאמר השטח. דווקא יו"ר ועד גדול ואהוד, אדם מאוד מנוסה, שעובדיו במצב סביר עד מצוין, אמר לי: "ניסנקורן עורך דין טוב, אבל עורך דין אני יכול לקחת בכסף. ההסתדרות לא צריכה עכשיו עורך דין, היא צריכה מנהיגה". 

 

 

החווייה הפנימית שאני עוברת, גם היא מרגשת. אני עוסקת בחומרים שהם הליבה של האמונה שלי, האידיאולוגיה הצרופה שלי, הנושאים שעליהם אני עומלת, ונאבקת, ומייצרת שיח ופורצת דרכים כבר עשרות שנים, והם - הם הסיבה המרכזית לכך שאני בכלל נמצאת בפוליטיקה (הלינק מוביל לפרק "העבדים החדשים" מתוך הספר שלי "אנחנו"). זה מאוד מעצים.

 

קוראים לזה פחד, ניסנקורן. פחד מהתמודדות. פחד מוצדק של מי שמעולם, בניגוד לי, שלכל כנסת נבחרת מחדש ע"י הציבור – לא נבחר לכלום. רק מונהה ונמשח. אין שום סיבה אחרת למאמץ המטורף שממילא נועד לכישלון, למנוע ממני התמודדות. לא מדובר בזכויות שלי. זו הזכות הבסיסית של העובדים שאתה מתיימר לייצג, אבל כופר בזכותם לבחור בך מרצונם. הזכות הבסיסית השמורה לאדם במשטר דמוקרטי לבחור את מנהיגיו, ולא לקבל אותם כמומלכים ונמשחים של משפחה אחת שהשתלטה על הגוף החשוב והחיוני והעצום הזה ועושה בו כבשלה, משפחת עיני. 

 

ציוץ מחדש של הקריקטורה של עמוס בידרמן ב"הארץ"

 

עוד הרבה מעבר לתרגיל המכוער והמאפיונרי שבו באישון לילה ניסנקורן ועיני לופתים ומשחדים עסקן אחד המחזיק בידיו במקרה ובאופן זמני את המפתח לארון האפור מימין של זבולון הופשטטר (שם מומצא) – פן חלילה, שומו שמים, תהיה התמודדות – יש כאן משהו הרבה יותר דרמטי.

 

תארו לעצמכם שעם בוא מועד הבחירות הארציות לכנסת, ראש הממשלה המכהן וגם רבים מהשרים והח"כים היו מבינים שכסאם מתנדנד. והם היו מגיעים להסכם קואליציוני בין כל סיעות הבית שאין צורך בבחירות, שעושים צילום מצב לעוד חמש שנים. זה היה נראה לכם נורמלי? תקין? חוקי?

 

ותארו לעצמכם שאחת הסיעות (בית חברתי של איתן כבל כנמשל, למי שלא הבין) הייתה מבינה לפתע שזה לא הגיוני, ושיתרה מזה, היא יכולה להציב מטעמהה מועמד/ת מנצח/ת לראשות הממשלה. והסיעה הייתה מודיעה במועד החוקי שהיא כן מתמודדת. ואז ח"כ אחד (הנמשל: איציק יואל, או כמו שאיתן קרא לעברו – "מי אתה בכלל, עד אתמול היית אנונימי אפילו לעצמך") שהוא במקרה זה שאמור להביא את טופס ההתמודדות לועדת הבחירות המרכזית היה נקנה ומשוחד בידי ראש הממשלה, מרמה את חברי סיעתו ומודיע לועדת הבחירות שבעצם הסיעה לא מתמודדת?

זה נראה לכם הגיוני?

 

לא. זה לא הגיוני. זה מושחת. זה פחדני. זה לא לספור יותר מחצי מיליון בעלי זכות בחירה וזה לירוק בפרצופם. וזה כמובן גם לא יקרה, ו 530 אישה ואיש ילכוו  לקלפי ויבחרו. אבל הם ידעו שאחד המועמדים לא רצה בחירות. והם גם ידעו למה.

 

 

 

זקוקה לכם. אני קוראת לכם להצטרף למסע הזה. רבים מכם ומחבריכם בעלי זכות בחירה להסתדרות ב – 23 במאי ואפילו לא יודעים על זה. דברו על זה עם חברים, שכנעו, הכניסו למודעות.

 

אם אתם לא בפייסבוק או בטוויטר הצטרפו עכשיו. השיח האותנטי ברשתות מאוד חשוב. פתחו להורים (או לסבא וסבתא!) חשבון ופרופיל ולמדו אותםם להשתמש. השבוע ראיתי בצער כמה מאות עובדים של ההסתדרות, שאת רבים מהם אני מעריכה ואוהבת, נכנסים בבת אחת לטוויטר ופותחים חשבון על פי צוו בהול של המנגנון ההסתדרותי. זה מנוול וגם לא חוקי לתבוע מעובדים שזה מטה לחמם לעשות זאת. היו אתם משקל נגד חופשי ומשוחרר, אנשים שעושים את זה כי בא להם ולא כי כפו עליהם. העלו פוסטים וציוצים, עקבו אחרי מה שרלוונטי, חזקו אותי. הרשת היא מקום חשוב מאין כמותו.

 

הכנסו לכאן ומלאו טופס עזרה/התנדבות. מי שרוצים – אשמור על האנונימיות  שלהם מכל משמר. סמכו עלי.

 

למי שרוצים תשובות. כאן אוסף חלקי מהראיונות הרבים מאוד שנתתי השבוע. מי שרוצה לסייע לי – ממליצה לצפות/להאזין לכמה מהם, בחלקם אני עונה על שאלות קשות, זה יצייד אתכם בחומרים ובמענה. הנה הראיונות הראשונים אחרי ההודעה, לראשונה אצל אסתי פרז ביומן הצהריים של רשת ב' (שומעים שאני מתרגשת),, אצל וילנסקי וברדוגו ביומן הערב של גל"צ, ובמהדורה המרכזית של חדשות 2 עםם  יונית לוי, הקליקו לצפיה:

 

 

 

 

עם גדי סקניק, ב"לילה כלכלי" בערוץ 10:

 

ושתי הפרשניות ליאת רון ואור-לי ברלב מפרשנות אצל סוקניק אחרי הראיון, בסוף הקטע:

 

 

מהדורת "המוסף" בערוץ 1, בהגשת אמיר איבגי – ממליצה לצפות, מענה להרבה שאלות

 

 

"הבוקר של קשת" בערוץ 2, עם יואב לימור וגלית גוטמן

 

 

עוד ראיונות ברדיו: עם אבי ממרן ברדיו קול חי, בהכל דיבורים ברשת ב' עם בני טייטלבאום ועדי מאירי, ב"מדליקים אש" עם גדי נסובתכנית האקטואליה עם אלי לוי ויוסי מזרחי, שתיהן ברדיו חיפה, ב"צבע הכסף" ברשת ב', עם פאר-לי שחר ודפנה הראל כפיר (ממליצה כי מתייחסת לנושאים קונקרטיים שההסתדרות לאא עוסקת בהם והיתה חייבת לעסוק), עם מוטי לביא ברדיו קול חי, ועם ניסים משעל, דרור רפאל וספי עובדיה ברדיו ללא הפסקה.

 

לא רק הסתדרות. כאן "קריאה שלישית" בערוץ הכנסת בהגשת שלום קיטל, בצוותא עם ח"כ דודי אמסלם מהליכוד, ועם הפרשנים אריה אלדד ויריב אופנהיימר. הפעם הסתדרות, איך לא, אבל לא רק. גם על חוק ההסדרה, על היוזמה הברוטאלית להגבלת חקיקה, וגם קריאה שלי נגד הרחבת סמכויות בתי הדין הרבניים.

 

 

כתבה נרחבת בדה מארקר על ההתמודדות שלי, כאן קטע ממנה, אם אתם רוצים לקרוא את כולה, הקליקו:

 

 

 

ושי ניב בגלובס כותב היום:

 

פתחו חשבון בטוויטר!  והנה כמה מציוצי השבוע:

 

 

***

 

 

***

 

 

***

 

 

***

 

 

***

 

 

 

 

***

 

 

***

 

 

***

 

 

***

 

 

***

 

 

***

 

 

 

שניה לפני סיום, מה שמעניין בנתונים האלה של פייסבוק, הוא שאני הח"כית היחידה מהאופוזיציה בכל העשירייה הפותחת:

 

וממש לסיום, אם עוד לא עשיתם את זה, מוזמנים למלא את טופס העזרה וההתנדבות. כמו שכבר הבטחתי, מי שרוצים להישאר אנונימיים מבטיחה לשמור עליכם מכל משמר, אל דאגה. הקליקו על הטופס כדי למלא אותו:

 

 

שבת שלום, בהצלחה לכולנו,

 

שלכם,

 

שלי