"הבחירות להסתדרות נוגעות לא רק לשמאל - הן נוגעות לכל אדם עובד"

13 בפברואר, 2017

שלי התראיינה לתכנית "עצם העניין" ברדיו "גלי ישראל", בהגשת יאיר שרקי, על רקע פגישתו הצפויה של ראש הממשלה נתניהו עם נשיא ארה"ב טראמפ ועל רקע התמודדותה לתפקיד יו"ר ההסתדרות. מתוך הדברים:

"שרקי: מהי נקודת המבט שלך לקראת הפגישה של נתניהו עם טראמפ?

שלי: אני רואה בזה שעת כושר, כי אין חולק על כך שלפחות נקודת הפתיחה ביחסים בין נשיא ארצות הברית טראמפ לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו היא פרגון הדדי, יחסים אישיים טובים והערכה הדדית. לכן, זאת נקודה טובה לפתוח בה סוג של דיאלוג, שבו ראש הממשלה יגיד שהוא מוכן לסוג של הסדר מדיני – על פי תפיסת עולמו, כמובן, אני לא מצפה שתפיסת עולמו תשרת את תפיסת עולמי – ומשם להתחיל לצעד יחד לכיוונים משמעותיים.

שרקי: כי הדיון בימין הוא איך להיפטר ממדינה פלסטינית.

שלי: אני יודעת, אבל אתה שואל אותי, וכיוון שאני שייכת למפלגת העבודה, וגם עמדותיי המדיניות בהתאם, אני חושבת שהאיתותים מהבית הלבן כבר די ציננו את ההתלהבות בימין. גם הדיבור על כך שארצות הברית לא מרוצה מההתיישבות מחוץ לגושים...

שרקי: ההתיישבות היא לא מכשול שלום, אבל גם לא תורמת לו. זה מה שטראמפ אמר.

שלי: כן, בנימוס מבקשים מאיתנו להפסיק. ודבר נוסף שגרם לצינון, לצערי אגב, הוא הידיעה שהשגרירות לא תעבור מתל אביב לירושלים. לכן כבר ברור שהנשיא טראמפ מתיישר עם נשיאים דמוקרטיים ורפובליקניים לדורותיהם, שרצו הסדר וגם תמכו בשמירה על גושי ההתיישבות בתוך מדינת ישראל, בתמורה לכל מיני דברים אחרים. אני חושבת שזאת קריאת מציאות לראש הממשלה. הוא צריך לנצל את הרצון הטוב של הממשל האמריקאי כדי ללכת איתו יד ביד ולהשיג את מקסימום התמורה למדינת ישראל. עם כל הכבוד לנפתלי בנט ולבית היהודי, צריך לזכור שנכון שהם בעמדות מפתח ושנכון שזאת מפלגה שמאוד משפיעה על הקואליציה, אבל שעדיין מדובר במפלגה אחת.

שרקי: זה לא רק נפתלי בנט. זה גם יו"ר המחנה הציוני הרצוג, שאמר שפתרון שתי המדינות לא רלוונטי כרגע.

שלי: אז אני חולקת עליו, מה לעשות? מסתבר שבעניין הזה ראש הממשלה ואני דווקא שותפים לדעה שהפתרון הזה כן רלוונטי.

שרקי: את מאמינה לנתניהו שהוא מתכוון לדבריו בעניין הזה?

שלי: מה זה מאמינה? אני שומעת את מה שהוא אומר ונאלצת להסתפק בדבריו. אתה שואל אותי? אני חושבת שנתניהו הוא איש ארץ ישראל השלמה; שהדיבור על שתי מדינות נכפה עליו במידה רבה. אבל כיוון שזאת עמדתו באופן מוצהר, ומן הסתם הוא אומר את הדברים כי הוא מבין שמדינת ישראל חייבת להציג את העמדה הזאת כדי להישאר רלוונטית בזירה הבינלאומית, אז אני מקבלת את דבריו כפי שהם. שוב אני אומרת: עם כל הכבוד לנפתלי בנט, לאיילת שקד ולבית היהודי, שמייצגים ציבור מסוים ולגיטימי במדינת ישראל, הם עדיין לא יכולים להכתיב לממשלה שלמה קו שעלול להוביל אותה לאלימות באופן שאנחנו עוד עלולים להתגעגע לאובמה. לא אנחנו, אבל כן ראש הממשלה, שכן שמח להיפטר מאובמה.

שרקי: תסבירי לנו למה בתחושה ההסתדרות היא עניין פנימי של השמאל – ולא היא.

שלי: אני לא חושבת שמישהו חושב שההסתדרות זה עניין פנימי של השמאל.

שרקי: אבל העסקנים בליכוד לא בוחשים שם כל כך. התחושה היא שזה בין שלי יחימוביץ' וניסנקורן.

שלי: כי כרגע יש שני מועמדים, אבל אם היה מועמד מהליכוד שרוצה להתמודד, והוא היה אטרקטיבי...

שרקי: זה משהו שיכול היה לקרות?

שלי: בוודאי, איזו שאלה, אנחנו בעולם חדש; אנחנו כבר לא בעולם של סידורים פנימיים, מה שאבי ניסנקורן לא מבין, ולכן הוא לא רוצה בחירות. בהסתדרות בוחרים 530,000 איש, שהם כל עם ישראל. בהסתדרות חברים אנשים שמצביעים לכל המפלגות מכל הקשת הפוליטית, והם יצביעו למי שהם חושבים שייצג אותם הכי טוב כמנהיג או כמנהיגת עובדים. מה, בפרי הגליל יש מצביעי שמאל? בכימיקלים לישראל אני מניחה שהרוב מצביעים ימין, ואני מניחה שעצם ההתפלגות בקרב אותם 530,000 איש היא בדיוק כמו ההתפלגות בכנסת. לכן, הבחירות האלו נוגעות למצבו של כל אדם עובד במדינת ישראל. ומה יותר חשוב לנו בחיים מלהתפרנס בכבוד?

שרקי: מה שמעניין אותי זה הקולות הליברליים, שאומרים שבסוף ההסתדרות משרתת רק את ארגוני העובדים הכוחניים – היא רעה למשק ולא מיטיבה עם החלשים באמת. אז למה צריך אותה?

שלי: אם לא תהיה הסתדרות, כל העובדים יהפכו להיות עובדי קבלן. חד משמעית. ההסתדרות, והעבודה המאורגנת בכלל, היא הכוח שמשמר את יכולת העובדים לשמור על זכויות בסיסיות".

להאזנה לראיון המלא: