"אחרי 100 שנה, הגיע הזמן שתהיה אישה בראשות ההסתדרות"

15 בפברואר, 2017
האזינו:

שלי התראיינה לתכנית "מה קורה" ב"רדיו קול הים האדום", בהגשת אודי שכטר, על רקע התמודדותה לתפקיד יו"ר ההסתדרות. מתוך הדברים:

"שכטר: למה לך הסתדרות עכשיו?

שלי: זה נכון שההסתדרות סובלת משום רע, אבל זאת בדיוק אחת המשימות שלי – לגרום לציבור להבין שמדובר בגוף ענקי, חשוב מאין כמותו, ששומר על הפרנסה של אנשים, גם אם הם לא יודעים את זה ישירות. כי עצם העובדה שקיים הגוף הזה, שיש עבודה מאורגנת, ושיש אנשים שיש להם הסכמים קיבוציים, שומרת אפילו על עובדי הקבלן, דבר שכמובן אסור שיהיה. מדובר בגוף שחברים בו יותר מ-700,000 איש, בלי הבדל מפלגות, זהות, מוצא; יש בו עובדים חזקים ויש בו עובדים חלשים. יש לו היכולת להיות ראש חץ אדיר במאבק חברתי, כדי להבטיח את הדבר הבסיסי כל כך של להתפרנס בכבוד. אני לא רואה דבר בסיסי יותר מזה עבור בני האדם שקמים בבוקר.

שכטר: העובדים הלא מאורגנים מסתכלים על העובדים שמאורגנים בהסתדרות, בטח על הועדים החזקים כמו חברת החשמל ודומותיה, ומרגישים שהם זכו בפיס. זאת אומרת, יש להם את כל התנאים שבעלי עסק פרטי יכולים רק לחלום עליהם, עסקים קטנים במיוחד. לאן עוד את רוצה לקחת אותם? או שאת רוצה דווקא לגעת באלו שאמנם נקראים 'עובדי מדינה', אבל מצבם לא טוב?

שלי: אודי, זה קצת מיתוס. המאוגדים בהסתדרות עובדים במפעלי מזון, במפעלי שימורים, במפעלי עופות. אלו אנשים קשי יום, שאפילו מקבלים לפעמים השלמת הכנסה. מדובר בהרבה מאוד עובדים.

שכטר: אבל עליהם אנחנו לא שומעים, אלא רק כשסוגרים את המפעל.

שלי: נכון. אנחנו באמת לא שומעים עליהם, אבל גם הם חברי הסתדרות, וגם הם זכאים להגנה, וגם דור ב' נמצאים שם, וגם עובדים זמניים, גם עובדים במשרת סטודנט, ועובדים סוציאליים. הרבה מאוד אנשים שמרוויחים מעט מאוד כסף ובקושי גומרים את החודש. לכן, מי שמאוגד בהסתדרות זה לחלוטין לא רק העובדים החזקים. ואני חייבת לומר לך שאין לי שום דבר נגד העובדים החזקים: אני לא רוצה להחליש את העובדים החזקים, כי זה לא יחזק את העובדים החלשים; אני רוצה לחזק את החלשים. אני רוצה, למשל, של-10,000 העובדים של חברת השמירה שעובדים בניקיון ובאבטחה ושמשלמים דמי טיפול להסתדרות, אבל לא זכאים לבחור בבחירות להסתדרות, גם כן תהיה נציגות, שהם יהיו חזקים, שיהיה להם סיי. המאבק שלי כאן הוא לא רק לתפור איזה הסכם קיבוצי בפשרה, לכבות שריפה או לצאת לשביתה, אלא באמת לעשות את הדבר שאני מאמינה בו, לטפל בנושאים שיקרים לליבי, שאני מאמינה בהם, שמרגשים אותי, שאני טובה בהם ושאני מחוקקת בהם. מבחינתי זאת הזדמנות שפשוט לא יכולתי להחמיץ.

שכטר: תקני אותי אם אני טועה, אבל אני מנסה להיזכר מי היו מזכ"לי ההסתדרות עד היום... לא מדובר בחונטה גברית קצת?

שלי: זהו, אחרי 100 שנות הסתדרות, הגיע הזמן שתהיה שם אישה. נורא פשוט.

שכטר: אבל אם נחלק את זה, כמה עובדים יש וכמה עובדות?

שלי: יותר נשים מגברים, תופתע לשמוע. יש 54% חברות הסתדרות ו-46% חברי הסתדרות גברים.

שכטר: אני מנסה להבין אם זה משחק לטובתך או לרעתך...

שלי: אני חושבת שלטובתי. אני נפגשת עכשיו עם הרבה ראשי ועדים, חברי ועדים וקבוצות עובדים, והם אומרים לי 'אנחנו צריכים מנהיגה חזקה כמוך', מה שאומר שהעובדה שאני אישה לא מפריעה להם, והם רואים את התכונות החזקות שלי, שדרושות כדי להוביל ארגון כזה. חלק מהם גם אומרים: 'אין לנו משהו נגד אבי ניסנקורן, הוא עורך דין מצוין, אבל עורך דין אנחנו יכולים לקחת כסף. אנחנו לא צריכים עורך דין – אנחנו צריכים מנהיג או מנהיגה'. זה פחות או יותר מה שהם אומרים לי.

שכטר: מה לא טוב בהנהגתו של אבי ניסנקורן, שאם אני זוכר נכון קיבל ירושה מעופר עיני. הוא לא נבחר בבחירות.

שלי: הוא לא נבחר, הוא הומלך על ידי עופר עיני. וגם עכשיו, אני אומרת בצער, נעשה ניסיון מאוד עסקני ומכוער למנוע את ההתמודדות שלי, ולייצר עוד 5 שנות כהונה בהמלכה, במקום לתת לציבור הבוחרים לבחור את מי שייצג אותם.

שכטר: אני מניח שמופעל הרבה מאוד לחץ על ראשי הוועדים להתחיל להריץ את אבי ניסנקורן. ואת צריכה להיכנס מן החוץ.

שלי: אתה צודק. זה ארגון מאוד חזק, מאוד כוחני, עם הרבה כסף, שלא מהסס להשתמש בעובדים שלו – בניגוד לחוק, אגב – לצורך הקמפיין הזה. ועדיין, התחושה בשטח היא שחייבים שינוי. התחושה של הרבה ועדים היא שההסתדרות מקשה עליהם עוד יותר ממה שההנהלה מקשה עליהם; שלא סופרים אותם; שאין באמת דמוקרטיזציה של הארגון הזה. אני חושבת, בתור מאמינה גדולה בזכות של העובדים להתאגד, ובעבודה המאורגנת, שהושגה בהרבה דם ברחובות טורונטו ושיקאגו לפני הרבה שנים, שהדבר הבסיסי באמת בזכות להתארגן ולהגיד 'אנחנו' ולא 'אני', היא לבחור את המנהיגים בצורה דמוקרטית. הרבה פעמים ועדים שנבחרו בצורה דמוקרטית מוזזים הצידה, מושעים, ובמקומם יש ועדים מטעם, שגם מאריכים להם כהונה מעבר לזמן הבחירות. יש תחושה, גם אצל העובדים אבל גם אצל הוועדים, שההסתדרות עובדת מעל הראש שלהם, בשיתוף פעולה עם המעסיקים. זאת לא המשמעות של ארגון עובדים.

שכטר: מתי הבחירות?

שלי: הבחירות ב-23 במאי, יש עוד הרבה זמן. מי שרוצה לעזור לי ולהתגייס, מוזמן להיכנס לפייסבוק, להשאיר שם פרטים, לבקש שיחזרו אליו, וכן הלאה. יש הרבה דרכים להגיע אליי. אנחנו באמת תחת נחשול ענקי ומרגש של פניות, לוקח לנו טיפה זמן לחזור לכולם, אבל מול הכוח והכסף הזה אני באמת זקוקה לציבור הרחב.

שכטר: לסיום, שמעת שגדעון סער חוזר לפוליטיקה?

שלי (אחרי העלאתו של גדעון סער לשידור): פספסתי את זה, אבל אני כמובן חושבת שהפוליטיקה זקוקה לאנשים טובים ומצוינים כמו גדעון, שאמנם שייך לצד השני של המפה הפוליטית.

שכטר: אני זוכר שעבדתם ביחד על חוקים כאלו ואחרים.

שלי: נכון, שיתפנו פעולה בהרבה מאוד חוקים. אפרופו הסתדרות, הארכנו ביחד את חופשת הלידה לנשים לראשונה מאז שנות ה-50' – מ-12 חודשים ל-14 חודשים. אני מאחלת לגדעון בהצלחה. הפוליטיקה זקוקה לאנשים טובים כמוהו".

להאזנה לראיון המלא: