"עובדי שירות החוץ משתכרים שכר רעב. זאת מגיפה"

28 בפברואר, 2017

שלי השתתפה בדיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות, בראשות חה"כ אלי אלאלוף ("כולנו"), שעסק במעמדם התעסוקתי הרעוע של עובדי שירות החוץ (עובדים מקומיים ישראליים – "עמ"י"). מתוך דבריה (לצפייה):

"אני רוצה לעדכן לגבי התכתבות שלי עם נציב שירות המדינה והתקדמות מסוימת בעניין. קודם כל, מדובר באמת במצב חרפתי. הגיע אליי סיפור של בחורה מוכשרת שעובדת בתפקיד בכיר וזוהר ביותר, שמספרת לי איך היא עומדת בסופר בוושינגטון, מסתכלת על תפוח ותוהה אם לקנות תפוח אחד או לא. זה לא סיפור מכמיר לב ויוצא דופן – מדובר ברעב ממש, כיוון שהשכר שהם משתכרים לא מספיק להם למחיה. הם צריכים להיות או בנים למשפחות מאוד עשירות, שמממנות את השהות שלהם, את העונג המפוקפק לעבוד בשירות החוץ של מדינת ישראל; או ממש לרעוב. ויש כאלה שממש רעבים ללחם, כי זאת תת מחיה – אי אפשר לחיות מהסכום הזה, נקודה.

מדובר באבסורד. קודם כל, זה חצי משירות החוץ. זה הפך למגיפה ממש. זה התחיל כהעסקה לבני זוג, או בואו נאמר את הדברים מפורשות – לבנות זוג, שאמורות ממילא, על פי הקונספציה בה זה התחיל, להרוויח פחות; מן סידור זמני בזמן שהשליח בחו"ל. וזה הפך, כאש בשדה קוצים, למשהו מאוד נוח עבור המדינה. זה סוג העסקה שבמסגרתה אפשר להעסיק בפרוטות אנשים. היום 80 אחוז מעובדי עמ"י הם כבר לא "בני זוג" – הם עובדי עמ"י בזכות עצמם. הם מממנים את הטיסות שלהם מחשבונם, כאילו הם נוסעים לחופשה, ולא כמי שנוסעים לעבודה. זה דבר מטורף. זה מעמד מיוחד במינו, שלא קיים בשום מקום אחר – יש הרבה המצאות לשיטות העסקה נצלניות, אבל כאן באמת הוגדשה הסאה.

אני פניתי בעניין לנציב שירות המדינה בספטמבר אשתקד, ופירטתי לו את מה שהוא כבר ידע, מן הסתם. זה אחרי שהבנתי שיש ניסיון לייצר איזשהו תהליך הסדרה של תקנים ותנאים לעמ"י, כי כרגע הם פשוט עובדים בלי תקנים, וצריך כאן סוג של פרופסיה ומעבר לתקנים של משרד החוץ. ענה לי נציב שירות המדינה בספטמבר שעל פי המצב המשפטי מזה עשרות בשנים, עובדי עמ"י מוחרגים מחוק שירות המדינה. משכך, הם אינם נתונים לאחריות או לסמכות נציבות שירות המדינה. הם מן חיות נפרדות כאלו, שאין להם מעמד. "הגם שכך", אומר לי נציב שירות המדינה, "קיבלתי החלטה ליזום טיפול מעמיק ומערכתי בנושא. נעשתה עבודה מקיפה ומורכבת בקשר לכך. העבודה נעשית במלוא השקידה הראויה, תוך תיאום מורכב בין גורמים רבים. אני מקווה שבקרוב תגובש הצעה להחלטת הממשלה". אז אני מאוד אשמח לשמוע כאן מנציגי נציב שירות המדינה אם יש כבר הצעת מחליטים, אם היא קיימת, וגם לשתף אותנו בטיוטה שלה".