שלי בעקבות פרסום הקלטת כבל: "כל חיי מוקדשים להפיכת הזכות להתפרנס בכבוד לדבר משמעותי"

4 במרץ, 2017

שלי התראיינה לתכנית "אולפן שישי" בערוץ 2, בהגשת דני קושמרו, על רקע פרסום הקלטה בה נשמע חה"כ איתן כבל טוען בפני חברי סיעת "בית חברתי" כי הוא מתכוון לקבל את תמיכתה של שלי בהתמודדות עתידית שלו לראשות מפלגת העבודה, בתמורה לתמיכת סיעתו בהתמודדותה לראשות ההסתדרות. מתוך הדברים (לצפייה):

"קושמרו: יש שתי אופציות: או שכבל ואת שיקרתם לנו כשאמרתם לנו שאין דיל, או שכבל שיקר לאנשיו. יש שתי אופציות, אלא אם יש שלישית שאני לא מכיר.

שלי: אני יכולה להזכיר לך, ואני אשים את כל יושרתי על השולחן, את הרקורד שלי של יותר מ-10 שנים בפוליטיקה, בהן מעולם לא לקחתי תפקידים מאוד טובים שהוצעו לי – תפקידי שרות בכירים, דילים למיניהם, קומבינות למיניהן...

קושמרו: לא היה ולא נברא, את אומרת.

שלי: לא היה ולא נברא, אפילו לא משל היה, לא רק שלא בכתב אלא גם לא בדיבור, לא ברמז, גם לא בקריצה.

קושמרו: יכול להיות שהוא הבין משהו? הרי הוא אומר לאנשים שיש עסקה כזאת.

שלי: איתן ואני שוחחנו אחרי ההקלטה הזאת. אני חייבת להגיד שלשמוע את זה זה דבר שהוא מביך ולא נעים, אבל איתן אמר לי שהוא דיבר בלהט רגשות מול שני אנשים שבדרכי מרמה ניסו לגזול לו את הסיעה שלו, שהוא ייסד בזיעת אפו; שהוא ניסה לשכנע אותם; שהוא דיבר ממשאלות ליבו.

קושמרו: זאת שיחה מאוד ארוכה שם, לא איזו פליטת פה. את יודעת, כבל הוא לא איזה פראייר, הוא נמצא יום-יומיים בפוליטיקה. למה שהוא ייתן לך את הסיעה שלו בהסתדרות מבלי שתתני לו משהו בתמורה?

שלי: קודם כל אני רוצה להרגיע אותך שהוא לא היה היחיד. קיבלתי הצעות רבות מאוד, גם מסיעות בתוך בהסתדרות וגם ממתמודדים לראשות מפלגת העבודה, שהציעו לי דילים מדילים שונים. איתן היה היחיד – ואני חייבת לומר את זה לזכותו, למרות חוסר הנעימות שאני חשה כלפי הקלטת הזאת – שבא אליי עם 'פאשן'; עם רצון שתהיה התמודדות בהסתדרות; שזה לא יהיה שלטון יחיד שעובר ממשפחת ניסנקורן לדורי דורות.

קושמרו: אז את משתפת פעולה עם אדם ששיקר לאנשים בסופו של דבר.

שלי: אני לא רואה את זה ככה, ואני גם לא מתכוונת חלילה להתנער מאיתן. הוא פרטנר טוב, פרלמנטר טוב ושותף טוב. שמחתי ללכת איתו. אני אגיד לך יותר מזה: בבחירות לחברי הכנסת, נדמה לי שזה היה בינואר 2015, אני הצעתי לו שנלך יחד, נשתף פעולה ונאחד כוחות בהתמודדות לרשימה. הגעתי למקום הראשון באותם פריימריז, וכמה שתחפש בארכיונים לא תמצא אותי אומרת מילה רעה עליו.

קושמרו: אבל שמענו את כבל אומר שההסתדרות לא מעניינת אותו... אגב, הוא אומר עלייך מילים פחות נחמדות – יש שם לא מעט קללות, הוא אומר שהוא לא מחבב אותך.

שלי: אל תגזים, הוא אמר 'היא לא כוס התה שלי, אבל אני מעריך אותה', אם אני לא טועה. אני יכולה להתבחבש בתור הדבר הזה עד מחר, אבל אם אתה שואל אותי – אני סולחת לו על המילים שאמר שם, אלו דברים שאומרים בחדרי חדרים. לו היו שמים אצלך, אצלי או אצל כל אדם אחר מכשיר הקלטה ומשדרים אותו מול פני האומה, סביר להניח שהוא היה מאוד מתבאס ואולי קצת מתבייש.

קושמרו: אבל כשאנחנו לא יודעים שמקליטים אותנו אנחנו אומרים את האמת. בעיקר פוליטיקאים.

שלי: יכול להיות, אבל אנשים בעיקר מרגישים משוחררים יותר. הם לא מעלים על דעתם שישמיעו אותם, בטח לא כשהם עם אנשי אמון. בסופו של דבר, אני יכולה לדון במילה כזאת או במילה אחרת, אבל יש לי תחושת שליחות מאוד עזה. אותי ההסתדרות מאוד מעניינת.

קושמרו: עד כמה ההקלטות האלו פוגעות בסיכויים שלך?

שלי: תראה, זה אירוע לא נעים, כבר אמרתי שהוא מביך, אבל אני יודעת שאני על קרקע מאוד מוצקה. גם לא נולדתי אתמול: כל חיי מוקדשים לדרך, לאידיאולוגיה, לאג'נדה ולחקיקה שנועדו להפוך את הזכות להתפרנס בכבוד ואת כבודם של העובדים לדבר משמעותי. אין אדם אחד שלא יודע את זה.

קושמרו: מי שלא קונה את זה זה יושב ראש המפלגה הרצוג, שאמר שזאת קומבינה מושחתת, וששניכם צריכים ללכת הביתה

שלי: אני, במקום בוז'י, הייתי טיפה נזהרת בשימוש בפראזות כאלו. מדובר באדם שבילה הרבה שעות בחדרי החקירות – בפאזה הראשונה שתק, בפאזה השנייה יצא בעור שיניו, תוך כדי שהוא מנהל קמפיין שלילי נגדי בכסף לא חוקי, ועכשיו שני מנהלי הקמפיין שלו על סף כתב אישום. לכן הייתי מציעה להיות טיפה זהירה במילים הגדולות האלו. אני יכולה לומר שאני אדם אידיאולוגי, אני אדם ערכי, אני ישרה ואני נקיית כפיים. יש לי הרבה מגרעות אחרות.

קושמרו: ההקלטה הזאת היא לא הצצה לאיך שהדברים מתנהלים באמת? כי היא מתנהלת שעה ארוכה. יש שם הרבה מלל.

שלי: לא אצלי. אני עזבתי את האולפן הזה לפני יותר מעשר שנים כדי להגשים את החזון שלי, את האידיאולוגיה שלי, וכדי להיות משרתת של הציבור במלוא מובן המילה.

קושמרו: בפריימריז לעבודה יהיו כנראה, נכון לעכשיו, שמונה מתמודדים – במי את תתמכי?

שלי: אני מבטיחה לך שאני אתמוך בבנאדם הטוב ביותר, עם הסיכויים הגבוהים לנצח, אבל גם שמשנתו והאידיאולוגיה שלו מתאימים לשלי. זה יהיה לטובת המדינה ולטובת המפלגה.

קושמרו: האם כבל ראוי להנהיג את מפלגת העבודה?

שלי: בוודאי שכבל ראוי, וראויים וגם כל האחרים. מדובר באנשים מאוד טובים, שיש להם מגרעות ויש להם יתרונות, ויכול להיות שיהיו מועמדים חדשים. אני מבטיחה לך שהשיקול שלי יהיה שיקול נקי לחלוטין מי הראוי ביותר, והוא יקבל את תמיכתי. אגב, עוד דבר בעניין הזה: האנשים שאני מייצגת אותם, שמאמינים בדרכי, שהולכים איתי דרך ארוכה, שתומכים בי, הם לא חיילים שמקבלים פקודות. יש להם השקפת עולם ואידיאולוגיה, והם יבחרו מי שהם מאמינים בו. אני מקווה שאחרי שאני אנצח בהסתדרות, היא גם תהיה מקום נקי באמת, לא מושחת, שמשרת את העובדים ולא משרת קבוצה אחת קטנה ומיוחסת".