"אמרתי ״לא״ לאינספור הצעות לתפקידי שרות בכירים ולדילים מפנקים. תמיד אומרת אמת"

5 במרץ, 2017

שלי התראיינה לתכנית "הבוקר של קשת" בערוץ 2, בהגשת מיכל ינאי וחיים אתגר, על רקע פרסום הקלטה בה נשמע חה"כ איתן כבל טוען בפני חברי סיעת "בית חברתי" כי הוא מתכוון לקבל את תמיכתה של שלי בהתמודדות עתידית שלו לראשות מפלגת העבודה. בהמשך, לאחר הצטרפותו לאולפן של אבי גבאי, התייחסה שלי בקצרה למועמדותו הטרייה לראשות המפלגה. מתוך הדברים (לצפייה):

"אתגר: ראינו את הקרנת הקלטת, והבטתי בך תוך כדי. נעים במיוחד זה לא.

שלי: ממש לא נעים, ממש מביך. בטח שזה לא עושה את הבוקר שלי שמח יותר לשמוע שוב את ההקלטה הזאת.

אתגר: להקלטה הזאת נוסף מסמך שהציגה דפנה ליאל ושאחרי זה קראנו אותו במלואו. מה הבעיה להגיד שהיה דיל ולסגור את כל הסאגה הלא נעימה הזאת, שפוגעת באמינות של חבר הכנסת כבל ובאמינות שלך?

ינאי: לי יש תחושה שדילים נעשים באמת כל הזמן. ההבדל היחיד הוא שתפסו אתכם. למה לא להודות שזאת פוליטיקה, יש דילים מאחורי הקלעים, ולא קרה שום דבר שלא קורה כל הזמן.

שלי: האמת ששמעתי כבר את ההצעות הטקטיות והאסטרטגיות האלו... אבל בעצם אתם מבקשים ממני להגיד דבר שהוא לא נכון – כלומר "להודות", במרכאות כפולות ומכופלות, שהבטחתי לאיתן שאני אתמוך בו לראשות מפלגת העבודה, כי זה אולי יהיה יותר נכון ויישמע יותר ישר, אבל האמת הצרופה והמדויקת היא שמעולם לא הבטחתי לאיתן דבר כזה. אלה העובדות. אני יותר מ-10 שנים בפוליטיקה, הוצעו לי ההצעות המפליגות ביותר בעולם בתמורה לדילים: להיות שרת אוצר, להיות שרת כלכלה, להיות בקבינט מדיני-ביטחוני, להיות בוועדה למינוי שופטים. גם עכשיו, ערב הבחירות להסתדרות, סיעות מתוך ההסתדרות, שהבינו את הפוטנציאל שיש לי לנצח, ביקשו שאני ארוץ מטעמן. כמות הדילים שהוצעו לי בחיים, כולל דברים שהם על סף השחיתות, היו רבים מספור. מעולם, ותבחנו אותי על פי הרקורד שלי, לא נפלתי בפח הזה. תמיד הייתה נאמנה לאידיאולוגיה שלי, להשפקת העולם שלי, למחויבות שלי לציבור. גם כאן הרעיון שאתן התחייבות לאיתן – שאני מעריכה ומכבדת אותו מאוד ומגבה אותו גם כאן, הולכת איתו יד ביד ומתכוונת להושיט לו את כל הסיוע גם אחרי הקלטת הזאת וכל הבלאגן בעקבותיה – או לאחד המתמודדים שאתמוך בו לראשות המפלגה, הוא רעיון מופרך. לא היה ולא נברא.

אתגר: כשאני קורא את המסמך מהצד, וכך גם עיתונאים רבים שמתייחסים לזה היום בצורה מאוד ברורה, אני רואה שהובטח ל-א' משהו. העובדה שלא כתוב באותיות קידוש לבנה שאת תתמכי בו באותו מהלך ספציפי לא משנה; זה מובן שאת תתמכי. כך כתוב ברצונות, במטרות, בשאיפות. אם היית רואה מסמך כזה, נניח בין ראש הממשלה לבין אדם אחר בתנועת ליכוד שהיה אומר את הדברים שאת אומרת כאן עכשיו, לא היית מאמינה לזה.

שלי: אמר לי עיתונאי מאוד בכיר, שראה הרבה הסכמים קואליציוניים, שההסכם הזה נראה לו כמו הסכם בתנועת נוער בין שני בני נוער.

אתגר: לי הוא נראה הסכם מאוד מפורט, עם מספרים ואחוזים – מי יכריע, מי ישיב וכו'. הוא נראה לי הסכם מפורט וברור בין אנשים שמבינים עניין.

שלי: אז הלכנו להסכם קואליציוני. אם לא היינו חותמים על הסכם, היינו אנשים לא אחראיים ולא רציניים. הלכנו למהלך מאוד משמעותי, וברור שצריך לעגן אותו במסמך. למה למשל סירבתי בתוקף, בטאקט האחרון, אחד מיני רבים, לזחול לממשלת נתניהו? כיוון שכל ההבטחות שנתניהו נתן להרצוג היו על הקרח – הוא לא הסכים אפילו לשנות את קווי היסוד או את ההסכמים הקואליציוניים. כשאתה לא ממסמך את הדברים בנייר, אין משמעות לשום הסכם קואליציוני. הסכם כזה חייב להיות; אם לא היינו חותמים על הסכם, זה היה הסכם לא רציני.

אתגר: השאלה שלי אם זה לא ברור באופן הכי מובהק שברגע שמגיעים לבחירת היושב ראש, את שם לצידו. או שיש לך אפשרות לתמוך באבי גבאי, למשל.

שלי: חד משמעית... איתן ואני גם שוחחנו הרבה על עניין ראשות המפלגה בהמשך. דיברנו על השאלה את מי אנחנו יכולים להביא מבחוץ שיביא לניצחון.

אתגר: אני מדבר על התמיכה באותו תפקיד ספציפי שהוא אמר שזה הדבר שהוא מייעד לעצמו, ושזה עתידו. יכולת לבחור במישהו אחר? אני לא מאמין שזה היה אפשרי.

שלי: חד משמעית הייתי יכולה לבחור במישהו אחר. האדם שאבחר בו להתמודד לראשות מפלגת העבודה, אחרי שאני אנצח בהסתדרות בתקווה – ואני עושה הכול כדי שזה יקרה...

אתגר: את יכולה לנצח אחרי הדבר הזה?

שלי: אני יכולה לנצח, סיכויי גבוהים מאוד. אני מובילה בסקרים. בוודאי שאני מובילה גם באהדה של העובדים; ברצון שלהם לשנות את האחיזה המצמיתה של משפחת עיני באבי ניסנקורן, ואת העובדה שההסתדרות הפכה להיות כלי לעשות כסף ונדל"ן לקומץ אנשים, במקום לשרת את העובדים. הכמיהה הזאת היא כמיהה מאוד חזקה. מעולם לא התחייבתי לפני איתן שאתמוך בו לראשות מפלגת העבודה.

ינאי: במשך שנים לא רצה אישה לראשות ההסתדרות.

שלי: כמעט 100 שנים ההסתדרות קיימת, 97 אם לא טועה, ומעולם לא הייתה שם אישה.

ינאי: נורא מסקרן אותי הרגע שבו החלטת ללכת על המהלך הזה. זה היה רעיון שלך, או של איזה יועץ שהמליץ 'אולי נעשה את המסלול הזה'?

שלי: לא היה רגע אחד. זה דבר שבראש שלי באופן משמעותי כבר שנה. אני מתעסקת עם זה ומתלבטת, אבל בסוף זה נוגע בליבה של הדברים שאני מאמינה בהם, של כבוד האדם וחירותו, של זכויות עובדים, של הזכות להתפרנס בכבוד. זה היה תהליך... ואז בוקר אחד, אחרי שדיברתי עם הילדים שלי ועם חבר מאוד טוב ערב קודם, ואחרי הרבה התייעצויות, בדיקות וגם סקר מקדים, האסימון נפל, והבנתי שזה מה שאני רוצה באמת. וזה מה שאני מתכוונת לעשות".

בהמשך נשאלה שלי בנוגע מועמדותו של אבי גבאי: "אבי הוא אדם ראוי. יש המון מתמודדים כך שקשה לדעת מה יקרה, אבל אין ספק שזאת תוספת למפלגת העבודה ושהוא מועמד ראוי.

אתגר: הוא המועמד שלך?

שלי: עדיין לא החלטתי... מאוד התיידדנו בתקופה בה הוא כיהן כשר להגנת הסביבה, נלחמנו יחד, כל אחד מהצד שלו, נגד מתווה הגז. הוא עשה עבודה מצוינת".