"הדיבורים על דיל לא נכונים. ויתרתי עד היום על כל כך הרבה הצעות מפתות"

6 במרץ, 2017
האזינו:

שלי התראיינה למהדורה המרכזית של "רדיו קול חי", בהגשת אבי מימרן ובהשתתפות איש התקשורת מנחם גשייד, על רקע פרסום ההקלטה בה נשמע חה"כ איתן כבל מביע כוונה לקבל את תמיכתה של שלי בהתמודדות עתידית שלו לראשות מפלגת העבודה. בדבריה התייחסה גם לניסיונותיו של יצחק הרצוג לזחול לממשלת נתניהו, שקיבלו תשומת לב מחודשת בעקבות הפרסומים האחרונים של ברק רביד ב"הארץ" בנושא. מתוך הדברים:

"מימרן: שמענו את איתן כבל, שדיבר איתנו קודם בהרחבה, מתנצל על הטקסטים הקשים שיצאו מפיו.

שלי: גם באוזניי הוא התנצל, אני חייבת לומר.

מימרן: אבל על עצם שאלת קיומו של דיל, הוא חזר ואמר שהיה לכם איזשהו סיכום שבעל פה – נזרום ונראה איך זה מתגלגל הלאה; אם הוא רץ לראשות המפלגה, אם הוא לא רץ. אני רוצה לשאול על הצד שלך בסיפור הזה, כי איתן כבל הוא שנשמע בהקלטה הזאת, ואת נקשרת לדיל שלא ברצונך. כך זה נראה.

שלי: נכון, זאת הקלטה בה איתן מדבר. אני לרגע אחד לא רוצה שישתמע שאני מתנערת ממנו – אני חושבת שהוא שותף נהדר, פרלמנטר נהדר, מחוקק טוב. אין ספק שהקלטת הזאת מאוד מביכה, ועוד היינו ביחד כשזה שודר, כן? הוא מיד התנצל על הדברים שהוא אמר, ואמר לי שהוא היה נתון בסערת רגשות כשהוא ראה שגונבים לו את הסיעה שהוא בנה והקים בעשר אצבעותיו. אני יכולה להגיד לכם שאני סלחתי לו.

גשייד: אולי ההקלטות הללו לימדו אותך מה מחכה לך בתוך ההסתדרות. האנשים בסיעה הזאת אמורים היו להיות שלו, ותראי איך הם מתקוטטים איתו. אולי זה מעלה לך תהיות אם נכון להיכנס לתוך הדבר הזה.

שלי: לא... חשוב לי לומר: אני מתמודדת לראשות ההסתדרות. לא חשבתי שדרכי תהיה סוגה בשושנים בהתמודדות הזאת. אני גם לא חושבת שלהיות יו"ר ההסתדרות זאת חלילה עבודה קלה; זאת משימה מאוד מורכבת, יש שם הרבה דברים לנקות, הרבה שחיתויות לנקות, הרבה מוסר מעוות, כשבמקום לעזור לעובדים החלשים והנזקקים ביותר שגובים מהם דמי ארגון ודמי טיפול, זה הולך לשכר מנופח ולעסקאות מפוקפקות. אני יודעת שהלכתי לדרך לא פשוטה, אבל אתם מכירים אותי לא מעט שנים ואתם יודעים איפה הלב שלי נמצא – הלב שלי נמצא עם העובדים העניים, עם האנשים העניים, עם העובדים בכלל.

מימרן: חד משמעית. אנחנו מכירים אותך הרבה שנים ויודעים שאת משתדלת להידבק לניקיון כפיים וליושר, ולהביא לפוליטיקה תדמית יותר נקייה – פחות התככים, ההקלטות, הציטטות והדילים.

שלי: אני מזכירה לכם שאני לא בהקלטה הזאת, וזה דבר אחד.

מימרן: נכון, אבל היא חושפת משהו על מה שמתנהל מאחורי הקלעים.

שלי: ודבר נוסף: שלא יהיו אי הבנות – מעולם לא התחייבתי לאיתן כבל שאתמוך בו לראשות מפלגת העבודה. אני לא אומרת שהוא לא ראוי; הוא אדם מאוד ראוי, ואם הוא יחליט להתמודד בוודאי שאני אשקול את זה, כשנראה מי המתמודדים. אבל הניסיון לצייר את זה כאילו היה כאן דיל של משהו תמורת משהו הוא פשוט לא נכון. על כל כך הרבה דברים טובים בחיים ויתרתי...

גשייד: אני רוצה לומר משהו: אני חושב שבאמת אפשר לומר על גברת יחימוביץ' שהיא פחות מתונה ומוכנה לדילים. אני יודע באופן אישי על כמה פעמים בעניין הגז שהוצעו לה כל מיני הצעות למשרדים מאוד קורצים, אבל היא לא הסכימה לשום דיל, והייתה מוכנה לוותר על תיקים הרבה יותר גדולים מאשר יושב ראש ההסתדרות, לפחות בעיני פוליטיקאי ממוצע, ולא עשתה דילים. אבל אני רוצה לדבר איתך על ההקלטה שלי מלפני חצי שנה שהובאה פה בנוגע לאותו הסכם מתגבש שבמסגרתו מפלגת העבודה אמורה הייתה להיכנס לממשלה – מה שברק רביד חשף היום ב"הארץ". אני חושב שאת היית מהקולות האופוזיציוניים החזקים נגד כניסה לממשלה. האם את מכה על חטא באיזשהו מקום על הצורה בה זלזלתם בהרצוג, בעניין הזה לפחות?

שלי: אני לא זלזלתי לרגע. להפך, אני הייתי משותפי הסוד שהיו שותפים למהלך. אמרתי שאי אפשר לדחות על הסף הצעה כזאת, ושצריך לבדוק במה מדובר. אין ספק שהתנגדתי לזחילה לממשלה בתמורה לחופן ג'ובים. זה לא. דיברתי על זה בכובד ראש, ואמרתי שאם נתניהו יהיה מוכן לשנות את קווי היסוד לטובת מפלגה של 24 מנדטים, כדי להפוך אותה לשותפת אמת; אם הוא יהיה מוכן לממשלת אחדות, ולא לממשלת נתניהו שמפלגת העבודה זוחלת אליה; אם הוא יהיה מוכן לשנות את קווי היסוד; אם הוא יהיה מוכן לכתוב בהסכמים קואליציוניים את מה שהוסכם בעל פה; אם נחזיק בעמדות משמעותיות, כמו משרד המשפטים, משרד משרד החינוך ועוד דברים שראויים למפלגה גדולה; אם ואם ואם ואם ואם הדבר הזה ייצא לפועל... אני לא הסתייגתי מעצם הרעיון של לחבור לממשלה. הסתייגתי מלחבור לממשלה בלי שיהיה אפילו נייר אחד כתוב, בו נתניהו מוכן להתחייב למשהו מההבטחות שלו. אני לא חושבת שיש איזושהי מפלגה ביקום הפוליטי שהייתה מוכנה להיכנס לקואליציה בתמורה למילים בלבד. זה הרי א'-ב' של התנהלות פוליטית סבירה והגיונית. לי הוצע התפקיד השני בבכירותו, אם אנחנו כבר מדברים על מנעמים שוויתרתי עליהם; שני התיקים הבכירים שהוצעו היו שר החוץ להרצוג ולי שרת כלכלה, חברה בקבינט המדיני-ביטחוני ועוד שלל דברים והבטחות. ואני חשבתי שבשביל תפקיד בכיר בממשלה וחברות בקבינט המדיני-ביטחוני לא נכנסים לממשלה. נכנסים לממשלה בה אתם יכולים להשפיע מתפיסת העולם שלכם, מהשקפת העולם שלכם. זאת הסיבה שסירבתי. לו היו הרצוג מגיע לכתב הבנות עם נתניהו, עם הסכם כתוב, אז בוודאי שהייתי מתייחסת לזה אחרת...

מימרן: אז הכול היה נראה אחרת. אבל בסוף זה לא קרה.

שלי: לא רק שלא קרה אלא שראש הממשלה בחר בשותף אחר, באביגדור ליברמן. זאת הייתה בחירה שלו; הוא בחר שלא ללכת בדרך ההיא.

מימרן: וזה הצדיק את המתקפה בתוך מפלגת העבודה על יצחק הרצוג?

אני חושבת שיש קצת הפרזה במתקפה שהייתה. אני חייבת להגיד שהשיחות שלי יצחק הרצוג היו בארבע עיניים או בשש עיניים – גם איתן כבל נכח בחלק מהשיחות האלו. אמרנו לו: 'אתה לא יכול ללכת על הסכם על הקרח, זה בלתי אפשרי. אנחנו נתבזה בחוצות העיר. אתה מספר לנו דברים נפלאים שאולי נתניהו יעשה, אז בוא נעגן את זה בהסכם'. הרי כל השותפות הקואליציונית שלו עיגנו את הדברים בכתובים. וכן, ניסיתי למנוע את המהלך הזה בכל דרך, שבתי והפצרתי וביקשתי, וכשהבנתי שדבריי נופלים על אזניים ערלות פרסמתי פוסט אחד, בו כתבתי שנזרקה לעברנו עצם גרומה ואנחנו רצים אליה. זה כל מה שכתבתי. המילה 'כ-ל-ב' אפילו לא נכתבה. זה היה נוח לזעוק את זעקת הקוזאק הנגזל, אבל אני מאוד שלמה עם מה שעשיתי. עשיתי את זה מסיבות ערכיות, וכיוון שלא האמנתי שאנחנו צריכים לזחול לממשלה בכל מחיר ובעבור חופן תיקים".

להאזנה לראיון המלא: