"אני יודעת שרוב העובדים מעדיפים אותי בראשות ההסתדרות. הם נותנים בי אמון מלא"

6 במרץ, 2017
האזינו:

שלי התראיינה למהדורה המרכזית של "רדיו קול ברמה", בהגשת משה גלסנר, על רקע סוגיית הקלטתו של איתן כבל בנוגע לאפשרות ששלי תתמוך בו לראשות מפלגת העבודה. בנוסף התייחסה גם לריבוי המתמודדים על תפקיד יו"ר מפלגת העבודה. מתוך הדברים:

"גלסנר: לאורך השנים, אם הייתי שואל מה הנכס העיקרי שלך, ללא ספק התשובה הייתה חד משמעית מפי כולם: היושר שלך, העובדה שלא נחשדת ולא הואשמת לעולם בשום דבר שקשור לקומבינות ולדילים. ופתאום את צריכה להילחם על שמך הטוב.

שלי: כן, למרבה הצער אתה צודק. בעשר השנים שלי בפוליטיקה דחיתי כל כך הרבה מנעמי שלטון, הצעות חומריות לכסא עור צבי, הצעות לשרות בכירה, לדילים ולקומבינות, כי אני תמיד מקפידה לעשות את מה שאני מאמינה בו. גם עכשיו הדיל בו אני "מואשמת", במרכאות כפולות ומכופלות, הוא שהבטחתי לאיתן כבל שאתמוך בו לראשות מפלגת עבודה בתמורה לסיעתו בהסתדרות. הדבר הזה לא היה, לא נברא ואפילו לא משל היה. גם ההסכם בינינו אין בו בדל של אזכור לדבר כזה. לכן לא נותר לי אלא לקוות ולהאמין שמי שמאזין לנו עכשיו, יסמוך עליי גם עכשיו.

גלסנר: השאלה על מי לסמוך – על מה שאת אומרת או על מה שכבל אמר בהקלטות?

שלי: תראה, איתן ואני היינו יחד כשההקלטות האלו שודרו. אין לי מילים להגיד לך כמה זה היה מביך.

גלסנר: מביך עבורו כלפייך? כלומר, הוא לא ידע איך להסתכל עלייך?

שלי: היינו ביחד, ולכן הוא מיד הסביר לי. הוא הסביר לי שהוא היה במצוקה; הוא הסביר לי שהוא נלחם על הבית שהוא הקים בעשר אצבעותיו, תוך שהוא ממשכן את בית הוריו לטובת המפלגה הזאת, ואז מגיעים שני גזלנים וגונבים לו במרמה את הסיעה שלו. הערב עמית סגל גם חשף בעבור מה הם עשו את זה – הם שוחדו בשכר של מאות אלפי שקלים בשנה לשנים הבאות, בלי אפשרות לגעת בזה. הוא הסביר לי באיזו מצוקה הוא היה כשהוא ראה את מעשי ידיו טובעים בים. הוא התנצל על הדברים  שאמר עליי בקלטת. אני סלחתי לו, באמת. אני אומרת את זה מעומק ליבי.

גלסנר: אני מסתכל על הסיטואציה הזו, ואני תוהה האם אולי במשך השנים, אנחנו, אני את ואחרים, גינינו כל מיני פוליטיקאים על דילים, אפילו שגם הם נפלו קורבן למעקבים כמו מה שנעשה עכשיו לך ולכבל. יכול להיות שבמשך השנים אנשים שאת גינית גם כן נפלו קורבן לאותן שיטות.

שלי: יכול להיות, ואני חייבת לומר שגם אני נפלתי קורבן לאותן שיטות. בפריימריז שהיו ביני לבין יצחק הרצוג, בדיעבד התברר ששולם הרבה מאוד כסף לאדם כדי שייעשה עליי קמפיין שלילי, ועוד בכסף לא חוקי. רק לפני כמה שבועות אמר היועץ המשפטי שאין מספיק ראיות להגיש כתב אישום נגד הרצוג, אבל שני הבכירים ביותר במטהו על סף כתב האישום. אני לא ילדה קטנה, אני לא נולדתי אתמול. לפעמים הפוליטיקה היא שדה קרב קשה. במיוחד היא קשה כשאתה מחזיק בעוצמה, כי כשאתה חלש ממילא אף אחד לא נאבק בך.

גלסנר: למה הרצוג כל כך מגנה אם את כבר רגל בחוץ, בדרך להסתדרות? מה אכפת לו?

שלי: לא יודעת, אתה צריך לשאול אותו, וגם בעיקר כלפי כבל, שהיה חברו במשך זמן רב, עזר לו, החזיק לו את היד בעתות משבר, גיבה אותו. אני חושבת שקצת הפגנת חברות והכרת הטוב לא הייתה עולה לו ביוקר יותר מדי. זה באמת עולם מאוד יצרי. פתחת את השיחה באמירה שאנחנו מדברים על ההתמודדות לראשות ההסתדרות, אבל גם ההתמודדות במפלגת העבודה נראית קשה לנוכח ריבוי המתמודדים.

גלסנר: את מרגישה שהפרשייה הזאת עשתה לך נזק בבחירות לראשות ההסתדרות?

שלי: בוודאי שזה גרם נזק. זאת עובדה. אני מניחה שזה נזק שאני אוכל לתקן אותו. אני מאמינה שהזכויות הרבות שצברתי, החקיקה הענפה שלי לטובת עובדים, העובדה שהציבור, וציבור העובדים בעיקר, יודע שאני אדם מאמין בדרך... רק היום ערכתי שורה רצופה של פגישות עם ועדי עובדים ועובדים. הם מביעים בי אמון מלא. אני יודעת שאני על קרקע מוצקה כאן; אני יודעת שהעובדים בישראלים רוצים אדם שינהיג אותם באמת, ואני יודעת שהם מעדיפים אותי. ואני אומרת את זה לא על סמך משאלת לב, אלא על סמך עובדות וגם על סמך סקרי עומק. קמפיין פוליטי זה דבר מאוד קשה, במיוחד כשמי שעומד מנגד מחזיק בידיו משאבים שהוא משתמש בהם לטובתו שלו.

גלסנר: תמיד קשה יותר מחוץ לשלטון מאשר מתוך השלטון.

שלי: לא בהכרח. אני חושבת שבמקרה הזה מי שמחזיק בשלטון מפעיל המון כוח, המון לחץ והמון איומים והמון הבטחות וגם הרבה מאוד כסף וג'ובים לסביבה הקרובה, אבל לא לעובדים החלשים באמת, לעובדים העניים, לכלל העובדים. אני חושבת שהדבר הזה דווקא פועל לזכותי.

גלסנר: שאלה אחרונה בנושא ההסתדרות: סיעת ש"ס תתמוך בך? את יודעת לאן זה הולך?

שלי: אני לא ידעת. אני יודעת שנכון לעכשיו ש"ס הודיעה שהיא מתמודדת בפני עצמה, כלומר בלי להציג מועמד לראשות ההסתדרות, אבל להתמודד כסיעה.

גלסנר: כי אנחנו שומעים כל מיני סיפורים ודיווחים; דיבורים על כך שבסופו של דבר ש"ס תתמוך בך.

שלי: אני לא חושבת שהדבר הזה יקרה. זה לא סוד שהיחסים שלי עם הרוב המכריע של חברי הכנסת של ש"ס הם יחסים מצוינים. יש שם אנשים שממש חברים קרובים שלי לאורך השנים. היחסים עם יו"ר ש"ס אריה דרעי הם בהחלט טובים, אם כי יותר קורקטיים מאשר עם חברים אחרים. באופן כללי יש לנו הרבה מאוד נושאים חברתיים משותפים. זה לא סוד, אנחנו מדברים על זה כאן.

גלסנר: שאלתי גם קודם, אבל השאלה הזאת עדיין מצריכה בירור: המירוץ לצמרת המפלגה – שהסקרים מנבעים לה צניחה דרסטית שתאפשר לה לקבל במקסימום חמישים אחוז מהכוח שלה היום, כשבאופק אין שום קונסטלציה שבמסגרתה המפלגה הזאת חוזרת להנהגת המדינה. ובכל זאת, הם רצים. מה קורה שם?

שלי: אני הנחתי שאחרי שאני אודיע על ההתמודדות לראשות ההסתדרות, וכיוון שהסיכויים שלי היו הגבוהים בותר, יבואו דמויות אחרות ויצטרפו למגרש. אני מודה שלא חשבתי שיגיעו הרבה אנשים, אלא חשבתי שאחד או שניים. אני לא יכולה אפילו לספור, אני חושבת שיש שמונה מתמודדים. רובם המכריע הם אנשים טובים, עם המון יתרונות והמון זכויות, וגם עם מגרעות, מטבע הדברים. קשה לדעת בשלב הזה לאן זה מתכנס. אני כן מאמינה בערכי תנועת העבודה ואני כן מאמינה ביכולת ההשתקמות של מפלגת העבודה".

להאזנה לראיון המלא: