"ידעתי שההתמודדות לא תהיה פשוטה, אבל נקודת המוצא שלי חזקה. ציבור העובדים רוצה אותי"

7 במרץ, 2017
האזינו:

שלי התראיינה לתכנית "עושים עניין" ב"רדיו גלי ישראל", בהגשת מנחם הורוביץ, על רקע פרסום ההקלטה בה נשמע חה"כ איתן כבל אומר לנציגיה הזמניים של סיעת "בית חברתי" בהסתדרות כי הוא מתכוון לקבל את תמיכתה של שלי במועמדות אפשרית שלו לראשות מפלגת העבודה, בתמורה לתמיכתו בה בהתמודדותה להסתדרות. מתוך הדברים:

"הורוביץ: באמת שלי, אמרנו לך בזמנו 'תעזבי, בואי תישארי איתנו, עיתונאית טובה. מה את נכנסת לכל הסיפור הזה?' ואת רואה מה קרה.

שלי: מה שקרה זה עשר שנים נפלאות בהן חוקקתי חמישים חוקים לטובת הציבור, שיניתי שיח חברתי בצורה מאוד משמעותית, בלמתי מזימות רשע, עשיתי הרבה דברים שמסבים לי סיפוק אבל בעיקר מיטיבים עם הציבור. אם אתה שואל אותי אם אני רוצה לוותר על הדרך הזאת, התשובה היא "לא" ב-א' רבתי, כי אני מרגישה שיש לי זכות מאוד גדולה לשרת את הציבור. וגם יש לי את הדבר המדהים שמעט מאוד אנשים זוכים לו – ואני אסירת תודה על כך – שהדבר שאני עושה כשאני קמה בבוקר זה גם הדבר שאני מאמינה בו. זה נורא כיף.

הורוביץ: אבל תראי מה כתבו עלייך. אמרתי שאני כמעט צריך לשמש לך כשומר ראש, כמאבטח... בשידור חי ברדיו, מה לא אמרו על שלי ביממה האחרונה. אלו דברים שלא שמענו בעשר השנים האחרונות.

שלי: אתה קצת מגזים, כי כבר כתבו עליי הרבה דברים לא טובים. וזה חלק מהעניין: כשאתה עושה משהו שאתה מאמין וכשמולך ניצבת חבורה ששולטת על משאבים וכסף, ורוצה לשמר אותם בכל מחיר, כדי שחס וחלילה גם העובדים לא יזכו לקבל חלק מזה, אז מדובר בקרב מאוד קשה. יצאתי אליו בעיניים פקוחות. היה לי ברור שבמהלך הקמפיין הזה גם יהיו משברים ושחבורת עיני ושות' יעשו כל שביכולתם כדי שהכוח הזה לא יישמט מידיהם. אני אדם מאוד מפוכח, יצאתי לזה בראש צלול לחלוטין ובידיעה מפוכחת שזה עומד להיות לא פשוט.

הורוביץ: עד כדי כך מלוכלך? אולי הבעיה היא איתן כבל, שהשמיע דברים נוראיים באותן שיחות סגורות. אולי השידוך שלך איתו היה לא נכון?

שלי: קודם כל אני שמחה שאיתן שותף שלי, אין לי שום כוונה להתנער ממנו. אין שום ספק שהדברים שנאמרו הם מאוד מביכים, ואתה בטח יכול לתאר לעצמך שהם מביכים אותי. אני לא נוהגת לדבר ככה, אתה מכיר אותי הרבה שנים, אבל אנשים שנמצאים בחדר סגור, כשהם חושבים שהם עם אנשי אמון שלהם, מדברים בצורה שונה ממה שהם מדברים ברדיו. אני לא אגיד שזה גרם לי אושר ואני לא אגיד שזה לא גרם לי נזק, זה גרם נזק, אבל כשיוצאים לשליחות כזאת אז מגוננים על השותף שלך, למרות שבסופו של דבר כאילו אני הנפגעת העיקרית מהעניין הזה.

הורוביץ: אז את ממשיכה עד הסוף. את לא חוזרת בך מההחלטה על ההתמודדות הזאת.

שלי: בוודאי שלא. ראשית אני עושה את הדבר הזה אחרי הרבה התלבטויות ומחשבות, והגעה למסקנה שזה הדבר שאני הכי מאמינה בו, שהכי משקף את השקפת העולם שלי. התפיסה שלי היא שהזכות של בנאדם להתפרנס בכבוד מיגיע כפיו היא הזכות הבסיסית ביותר, לפני זכויות אחרות, כי כשבנאדם חי חיי הישרדות מהיד לפה, עובד קשה מבוקר עד ערב ולא מצליח לפרנס את משפחתו, אז כל הזכויות האחרות איכשהו פחות מעניינות אותו. זאת הזכות הבסיסית, ועליה אני נלחמת באופן אותנטי; זאת האמונה שלי. ראשות ההסתדרות היא המקום בו אני יכולה ליישם את ההשקפה הזאת שלי בצורה הכי רחבה.

הורוביץ: אבל זה הארגון שהמציא את כל הפוליטיקה המלוכלכת ואת כל הביורוקרטיה של וועדות ושל בתי דין פנימיים. וגם טוענים נגדך שתמיד דיברת על ניקיון כפיים, והנה גם את מעורבת בדילים ובקומבינות.

שלי: אני לא מעורבת בשום דיל ובשום קומבינה. מעולם, וזה הדיל שבו מאשימים אותי, לא הבטחתי לאיתן כבל שבתמורה לכך שהוא מעניק לי את הסיעה שלו, "בית חברתי", אני אתמוך בו לראשות העבודה. זה שקר וכזב, לא היה ולא נברא. אני לא עושה דילים, אני לא עושה קומבינות. תשמע, אני כבר עשר שנים בפוליטיקה. מה לא הציעו לי? להיות שרת אוצר, להיות שרת כלכלה, לקבל הטבות מושחתות למיניהן, דילים וקומבינות. לרגע אחד מעולם לא התפתיתי ולא עשיתי דבר שהוא נגד האמת שלי, נגד השקפת העולם שלי, שהוא בשביל כיסא עור הצבי. אני באמת נמצאת בשביל האידיאולוגיה; ביום בו לא ארגיש ככה, אני לא אהיה בכל העולם הציבורי הזה. ולכן, בגלל שמצפוני נקי ואני אדם שדובר אמת, אני שלמה עם עצמי. וזה גם דבר שנותן לי הרבה מאוד כוח.

הורוביץ: אלו שתי היממות הכי קשות שלך בעולם הפוליטי, או שאני מגזים?

שלי: לא, אתה מגזים – היו קשות יותר. אבל אני לא רוצה להפחית; זה לא פשוט, זה מאוד קשה; אין ספק, זה היה קשה לשמוע את זה.

הורוביץ: בדיעבד אולי עשית טעות. יכולת להתמודד על ראשות מפלגת העבודה, שם אולי קצת יותר נקי, ויש שם כל כך הרבה מועמדים, אולי אפילו יותר מאשר מצביעים פוטנציאליים.

שלי: קודם כל, כיוון שכבר יש לי ניסיון פוליטי מסוים, הסיכויים שלי לנצח לראשות מפלגת העבודה היו גבוהים מאוד, אבל הם גבוהים מאוד בהתמודדות לראשות ההסתדרות. גם תרשה לי לספר לך שהתמודדות לראשות מפלגת העבודה זה גם כן לא ללקק צפיחיות דבש. אני מזכירה לך שרק לפני כמה שבועות נסגרה מחוסר ראיות מספיקות חקירת המשטרה נגד יו"ר המפלגה שלי, יצחק הרצוג, על כך שבכספים לא חוקיים הוא מימן קמפיין שלילי נגדי בפריימריז שהיו ביני ובינו, וכרגע שני בכירים במטה שלו על סף כתב אישום באותו עניין בדיוק. זה רק מרמז לך כמה חוסר מעצורים יש בקרבות פוליטיים, ונותן לך רמז שגם התמודדות לראשות מפלגת העבודה זה לא פיקניק, בלשון המעטה.

הורוביץ: סיפרת על הנזק שנגרם לך כתוצאה מהדברים שאמר כבל באותה פגישה. כעסת עליו? התקשרת אליו? היה איזשהו דו-שיח ביניכם – לבדוק ולברר מה עושים הלאה?

שלי: לא רק שהיה דו-שיח, אלא שגם היינו יחד כשהדבר הזה שודר.

הורוביץ: הרבצת לו?

שלי: לא. אני חייבת להגיד לך, זה יישמע אולי מוזר, אבל האינסטינקט הראשוני שלי ממש לא היה כעס כלפיו, אלא רצון לסייע לו להיחלץ מהצרה הצרורה הזאת. חי נפשי שזה היה האינסטינקט שלי. הוא הסביר לי מה היה שם מבחינתו: איך הוא הרגיש ששני מנוולים פשוט גונבים לו הסיעה שהוא עמל עליה במו ידיו ואיך הוא עשה הכול כדי לשכנע אותם ואיך הוא היה בסערת רגשות ודיבר ממשאלת נפשו. הוא הצטער מאוד על הדברים שאמר עליי, חיבק אותי ונישק אותי. אני חושבת שברגע שמחליטים לצאת לשותפות – ואני כבר כמה שנים מנסה לשתף איתו פעולה פוליטית, ולא מצליחה – צריך להיות מוכנים לספוג גם דברים כאלה. אני מודה שזאת לא ספיגה פשוטה, אבל אני מאוד איתנה בדעתי, ואני לא אתן לאנשים לעשות בינינו הפרד ומשול עכשיו.

הורוביץ: אז השידוך ימשיך, המירוץ ימשיך, ואת מקווה שכל מה שהתרחש ביומיים האחרונים לא ישפיע על שיתוף הפעולה שלכם.

שלי: זה לא ישפיע על שיתוף הפעולה. אין ספק שזה גרם נזק, אבל נקודת המוצא שלי היא מאוד חזקה. בכל הסקרים הפנימיים המאוד יסודיים שאנחנו עושים אני מובילה ב-11 אחוזים על אבי ניסנקורן. ציבור העובדים רוצה אותי, לא נכנע להפחדות וחושב שאני מנהיגה ראויה. אני מאמינה ומקווה, ואעשה כל שביכולתי כדי לשכנע גם את אלו שלא חושבים ככה, שאני אוכל להנהיג את ציבור העובדים ולהילחם בשבילו בכל הכוחות שיש לי.

הורוביץ: אני עד עכשיו לא הצלחתי להבין מה הבעיה לספר על דילים כאלו. למה צריך להסתיר דיל כזה?

שלי: אני אסביר לך. קודם כל, ברור שיש הסכם ביני לבין איתן – אנשים רציניים לא עושים הסכם קואליציוני בלי לחתום על הסכם. זאת הסיבה שלא אפשרתי לבוז'י להיכנס לממשלת נתניהו, כיוון שנתניהו לא הסכים לחתום על שום נייר. אז בוודאי שצריך להיות הסכם; אבל בין ההסכם הזה שעשינו –  שמישהו העיר לי שהוא נראה כמו הסכם בתנועת נוער מרוב שהוא בסיסי ותמים – לבין להאשים אותי בהבטחה שאני אתמוך תמורת התמיכה הזאת, המרחק מאוד גדול. אני מבטיחה לך שאני אמנם אתמוך לראשות העבודה באחד המתמודדים, אבל זה יהיה אחרי שאני אדע מי המתמודדים, ואני אתמוך במועמד הראוי ביותר, הטוב ביותר, המתאים ביותר – גם למפלגה וגם למדינה".

להאזנה לראיון המלא: