זכות השביתה, לאן הולך הכסף שאתם משלמים להסתדרות והאם זה מוצדק, דור ב', עובדי קבלן, ופעילות מפלגתית בתוך מקום העבודה - שאלות ותשובות לכלכליסט

8 במרץ, 2017

שלי: העיתון הכלכלי "כלכליסט" ביקש ממני לענות על סדרה של שאלות שקשורה לעניינים שונים במשק,  חלק מההתמודדות שלי לראשות ההסתדרות. לצערי התשובות שלי קוצצו (למרות שצייתתי בקפדנות למגבלת המלים), ויצא שלפעמים העמדה שלי יצאה לא מחודדת דיה כפי שהיא במציאות, ולפעמים גם משתמע ממש ההיפך ממה שאני חושבת. אז הנה, קבלו, כדי למנוע כל אי הבנה, את השאלות יחד עם התשובות המלאות שנשלחו לכלכליסט, לפני שקוצצו (התמונה מצורפת בסוף הדברים):

 

"האם ההסתדרות בתקופתך תקדם רפורמה בחברת החשמל, באילו תנאים

חברת החשמל היא משאב לאומי חיוני, ועובדיה הם הנכס העיקרי שלה. חוסר הוודאות שהיא נתונה בו, הניהול הכושל של משק האנרגיה, וההימלטות של כל גורם מלקיחת אחריות לפתרון כאילו מדובר בתפוח אדמה לוהט – מבישים ופוגעים במשק החשמל ובכל אזרחי המדינה. אהיה שותפה פעילה ברפורמה שתצעיד את החברה להתמודדות עם האתגרים הטכנולוגיים והעסקיים של משק החשמל במאה ה-21, באופן שקוף והוגן, תוך הגנה על זכויות העובדים, שכבר מזמן לא נהנים מההטבות המיתולוגיות, ורובם כבר דור ב', עובדים זמניים וארעיים, ועובדי קבלן.

חברת חשמל כבולה בהסכמים מזעזעים עם חברות הגז, שמייקרים מאוד את עלות החשמל, ואני לא מתכוונת להפסיק להיאבק בזה.

האם תתמכי בהעלאת גיל הפרישה לנשים

כן. תוחלת החיים עולה, הרבה נשים הן בשיא מרצן, ורוצות להמשיך לעבוד, להתפרנס ולשפר את החיסכון הפנסיוני. כבר היום הן זכאיות לעבוד עד גיל 67. גם לי אישית אין כוונה לפרוש בגיל 62. הבעיה היא לא אצלי וגם לא אצל רוב קוראות כלכליסט, אלא בנשים העניות והחלשות ביותר שיהיו הקורבנות  שישמטו דרך חורים של מסננת גסה. אלה שנפלטות משוק העבודה בגיל 55, 60. העלאת גיל הפרישה בלי לספור אותן דנה אותן לעוד שנים של עוני: בלי שכר, בלי פנסיה, בלי קצבת זקנה. זו אכזריות נוראה ועיוורון. נלחמת ואמשיך להילחם בשבילן. גם נשים שעובדות בעבודה פיסית קשה דינן שונה. זכותן לצאת לחופשי ולהפסיק לעבוד בפרך. עובדת מול האוצר על פתרונות, ואמשיך בכך ביתר שאת כיו"ר הסתדרות.

מה הפתרון שלך לבעיית הקשישים הסיעודיים, האם את תומכת בהעלאת מס הבריאות למען ביטוח סיעודי ממלכתי

אם יש משהו ודאי בחיינו הוא שיום אחד כולנו נהיה זקנים. בכל כנסת אני מניחה מחדש הצעת חוק ביטוח סיעוד ממלכתי, ואין לי כוונה להרפות מזה אלא להיפך: כיו"ר ההסתדרות מתכוונת להסתער על החלתו של ביטוח סיעודי ממלכתי מקיף. אם ידרש – אתמוך גם בהעלאה מוגבלת של מס בריאות לצורך המטרה הקדושה הזאת. חברה מוסרית לא יכולה להפקיר את זקניה לכוחות השוק. אלחם על כך שהעובדים בבתי אבות סיעודיים יעמדו בקריטריונים בסיסיים ובהתאם גם יקבלו הכשרה ושכר נורמליים. הגברת הפיקוח (היום יש קיצוץ והפרטה גם של הפיקוח!), והחמרת הסנקציות לחברות שחוסכות על גבם של העובדים והמטופלים. גם ההפסקה של הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים בדיוק כשצריך אותם מחייבת טיפול אגרסיבי יותר.

מה עמדתך בעניין פרסום דו"חות רבעוניים של ההסתדרות כולל פירוט נדל"ן והשקעות. האם יש הצדקה למבנה המשפטי הנוכחי (אגודה עותומאנית) האם תשקלי לשנותו והאם תסכימי לביקורת חיצונית על ההסתדרות

אסיר את מעטה הסודיות החשוד שמסתיר בתוכו שכבות של שחיתות ונהנתנות של מעטים על חשבון כספי העובדים. פעילות נכסית, נדל"נית, עיסקית, חינוכית, תרבותית, פנסיונית – תהיה נתונה לביקורת חיצונית ותפורסם באינטרנט. כך גם הדוחות הכספיים, ולאלה נחוץ שידרוג טכנולוגי דחוף.

הצבעתי נגד ביטול הרישום כעמותה עותומאנית משום שהכפיף את ההסתדרות לשרת המשפטים. דבר הזוי הסותר לחלוטין את החופש ואת ההפרדה מהממשלה שאיגוד מקצועי זקוק לו כמו אוויר לנשימה.

דרוש חוק שמשקיף הכל, אבל מחריג, כנהוג באיגודים בעולם (אם כי לא פוטר מביקורת), פעילות ספציפית של איגוד מקצועי: התארגנות ועדים חדשים, מאבקים להגנה על עובדים במשבר, וכו'. אין הגיון בלחשוף מודיעין מול מעסיקים רבי כוח.

בעד/נגד בוררות חובה. איך והאם תשאפי למנוע השבתות של תשתיות לאומיות

נגד! זה רעיון של מי שרוצים לרסק את העבודה המאורגנת.  חופש ההתארגנות וזכות השביתה הן זכויות יסוד דמוקרטיות. בלעדיהן רוב העובדים יהיו עובדי קבלן עניים. זה כלי מרכזי לבלימת תהליך מסוכן, כלכלית ומוסרית, של העברת המשאבים מרוב האנשים העובדים למיעוט מיוחס של בעלי הון. עצם קיומו מהווה הרתעה ומאלץ לקיים מו"מ.

כמובן שצריך להפעיל אותו במשורה. מצד אחד לא לפזר איומים כל הזמן מבלי לממש אותם לעולם, כי זה מגחיך ומחליש,  ומצד שני להפעיל אותו בשכל ובמינימום פגיעה בציבור. מותר גם להיות יצירתיים. במקום שביתה בתחבורה - העלאת נוסעים חינם, במקום שביתה בפינוי האשפה – אי איסוף מבתי השרים הרלוונטיים, וכו'.

האם הפעימה האחרונה של העלאת שכר המינימום ממצה לדעתך את הדרישות להעלאת שכר המינימום או שיש מקום לדרישה להעלאתו עוד? אם כן אז לאיזה סכום?

לא. אי אפשר לפרנס משפחה מ- 5000 שקלים בחודש, נקודה. זה עוני. החוק הקיים מדבר על שכר מינימום של 47.5% מהשכר הממוצע. 20 שנה שזה לא השתנה. הדרישה שהובלנו, 80 חברי כנסת, למינימום 30 שקלים בשעה היתה מידתית וברת השגה. מצער שההסתדרות נסוגה אפילו מדרישתה שלה להעלות את שכר המינימום ל – 52% מהשכר הממוצע. שכר המינימום בישראל נמוך ביחס לרוב מדינות המערב, שעה שיוקר המחיה אצלנו מפלצתי. אני מברכת על כל מה שהושג, גם תוספת שקלית היא תוספת, אבל חיוני לחזור למנגנון קבוע של עדכונים בהתאם לשכר הממוצע במשק ולהפסיק להיכנס למאבקים בכל פעם מחדש רק אחרי שהשחיקה נוראית.

האם ההסתדרות צריכה להתערב במאבקים חברתיים שאינם חלק מתחום יחסי העבודה כמו העלאת קצבאות הנכים, תוספת תקציב למערכת הבריאות הציבורית ועוד? ובאיזה מתכונת?

חד משמעית כן. אמנם אלה נושאים שלא שובתים עליהם, אבל להסתדרות צריכה להיות מספיק עוצמה כדי שקולה ישמע גם בלי שביתות. העובדים הם גם הורים,  וגם צרכנים וגם אנשים שמתבגרים. אני מתכוונת להביא את כל הניסיון הפוליטי, הציבורי, הפרלמנטרי והחקיקתי שלי (50 חוקים ואין סוף מאבקים מוצלחים) להסתדרות, כך שהיא לא תהיה האחרונה לזהות ולהיגרר, אלא תנהיג ותוביל בכל מאבק חברתי צודק וחשוב. שכר שווה לנשים, פנאי למשפחה לנשים ולגברים, ביטוח סיעודי, חיזוק שרותים חברתיים, קצבאות זקנה, משפחתונים במקומות העבודה, ועוד ועוד.

מה עמדתך לגבי הורדת דמי החבר (0.95% מהשכר) ודמי הטיפול (0.8%)?

בעד. לכל העובדים ולרוב הוועדים אין שמץ של מושג מה נעשה בכספם, ולכולם ברור שחלק ענקי ממה שהם מפרישים משכרם משמש למטרות לא ראויות. אני נמנעת אפילו לפרט כאן מה שאני כבר יודעת על השימוש הדוחה בכספי העובדים, כדי לא לשפוך את התינוק עם המים. מתחייבת  שאצלי חלק הארי של הכסף יחזור לעובדים לטובת מאבקים שהם מנהלים כעת בידיים חשופות ולטובת הגנה עליהם ולטובת גיבוי והעצמה שלהם. לפני הכל מתכוונת לבצע חקירה מקיפה וכואבת לאן הולך הכסף,  אדווח לציבור מה מצאתי, ואחליט.

מה עמדתך בנושא פתיחת התאגיד?

הצבעתי נגד סגירת רשות השידור והזהרתי ממה שהתממש: קל להרוס, קשה לבנות. סגירת מקום עבודה, על פיטורי כל עובדיו ללא שום הגנה, ומחיקתו לטובת פתיחת מקום חדש, זהה במטרותיו – היה תקדים חמור שההסתדרות שיתפה אתו פעולה ובכך העניקה לגיטימציה מסוכנת לכך שארוע דומה ישוב ויתרחש. ההתנהגות הזאת חזרה על עצמה גם עם התאגיד. הוקם, גויסו מאות עובדים, הושקעו תקציבים – ואז בגחמת פתע וכשמברר שהוא לא לא מספיק צייתן – מחליטים להחריב גם אותו עוד לפני שקם, ושוב ההסתדרות משתפת פעולה! עובדי רשות השידור ועובדי התאגיד גם יחד הפכו לכלי במשחק פוליטי גדול ומלוכלך, ומי שהיה אמור לגונן עליהם התאדה.

מה את חושבת על הסכסוך באל על, האם ההסתדרות צריכה לתת גב לוועד במקרה כזה

הסכסוך באל על נבע ממשבר אמון בין הטייסים ובין ההנהלה וההסתדרות כאחד. במיוחד כשעופר עיני מייעץ להנהלה! היה צורך להתערב כבר בשלבים הראשונים של המשבר ולנסות לחלץ פתרונות. אבל המשבר התארך, ובדינמיקה שנוצרה שני הצדדים הקצינו את עמדותיהם וביצעו מהלכים אגרסיביים שהנוסעים שילמו עליהם. חבל שרק אחרי הסלמה וגרירה זה נפתר בדוחק. אבל בעיקר חבל שאלפי העובדים האחרים שאינם טייסים, רבים מהם משתכרי שכר נמוך, נשארו תלויים באוויר בלי הסכם. בחזון שלי אני רוצה לראות מהלך משותף ומו"מ משותף לטייסים, דיילים, מנקים, טכנאים.  מבינה לגמרי את המרחק מהמציאות אבל לא מוכנה לוותר על החזון הזה.

הפרטת הבורסה כן או לא. האם את מזדהה עם מאבקם של עובדי הבורסה, האם המהלכים בהם נקטו במסגרת הסכסוך לגיטימיים בעיניך

הצעדים המינוריים שהעובדים עשו לא פגעו אפילו פעם אחת בפעולות הליבה והיו לגיטימיים לגמרי, בטח נוכח העובדה שבתהליך ההפרטה פשוט לא ספרו אותם.  גם אנשים משכילים, מצויינים ומבוקשים בשוק, שמשתכרים היטב, זכאים שלא להיפגע בתהליך הפרטה שממילא מעשיר מאוד-מאוד בעיקר את הבנקים ולא את הציבור. ככלל, הזוי שנעשה לגיטימי לעשות רפורמות והפרטות בלי לספור את העובדים, כאילו מדובר בחפצים ולא בבני אדם. הידברות מקדימה עם עובדים ונציגי עובדים, ממתנת משברים.

איך מצמצמים את הפערים בין דור א' לב', באילו צעדים אופרטיביים תנקטי בעניין

העיקרון שמנחה אותי פשוט: עבור אותה עבודה התנאים צריכים להיות זהים. הסכמי דור ב' ג' וד', שעברו בשת"פ עם ההסתדרות, הצמיחו דור שלם מופלה של עובדים, ויצרו תסכול ומרירות מוצדקים לגמרי במקומות העבודה. זה לא מוסרי. זה לא צודק. פלסטר לא יעזור כאן, ונדרשת תוכנית  רב שנתית למיגור התופעה.

זו בהחלט משימת דגל מאתגרת ומורכבת שאקח על עצמי, כמו כמובן מאבק נגד עוד מגוון שיטות העסקה נצלניות. זה דורש ארגז כלים מגוון: קשב אמיתי לעובדים שהם נפגעי השיטה, שת"פ עם כל הגורמים במשק, מאבק ציבורי, שיפור משמעותי של ההסכמים הקיבוציים, חקיקה ועוד.

האם ובאילו תנאים תהיי מוכנה להשיב את אלון חסן לתפקידו האם לדעתך יו"ר ועד בדמותו גורם נזק לעבודה המאורגנת או מביא לה תועלת

אין מקום ואין מחילה לשחיתות אישית בועדים כשם שאין מקום לשחיתות אישית בממשלה או בכנסת. בשבילי ניקיון כפיים הוא תכונת בסיס שנדרשת משליח ציבור, יש לי עשייה פרלמנטרית נרחבת ורקורד אישי בכל הקשור בטוהר מידות ונקיון כפיים, ולא היססתי להתעמת על רקע זה עם האנשים החזקים ביותר, גם כששילמתי על כך מחיר. כפי שראש ממשלה מושחת שיושב בכלא מטיל צל כבד על המערכת הפוליטית כולה כך יו"ר ועד מושחת מזיק לעובדים. שחיתות בצמרת יש למרבה הצער בכל התחומים, וחובה לבער אותה, גם אם מי שביצע אותה הוא ראש ממשלה/ראש ועד/מנכ"ל מוכשר.

האם תיישמי את ההסכם לקליטת עובדי קבלן, האם תשני אותו בדרך כלשהי

מברכת על שהושג, וכמובן שאיישם. כל עובד קבלן שנקלט הוא עולם ומלואו. אלא שזו טיפה בים. בישראל 600,000 עובדי קבלן,  עד עתה נקלטו פחות מאלפיים.

על כל עשרה עובדים שנקלטים ומזומנים לצילום יח"צ, עשרים עובדים אחרים הופכים לעובדי קבלן, בגלל הפרטות ומיקור חוץ שפוגעים בסוף בציבור כולו. בהפרטות של שרות התעסוקה, קוי אוטובוסים, הכשרות מקצועיות, בית הכלא, מעונות לחוסים, מורים, ועוד - הובלתי מאבקים, בחלקם נצחנו. כשאבחר גם ההסתדרות תהיה שם.

אאגד ואתן כוח למאות אלפי עובדי קבלן שמשלמים דמי טיפול (0.8%) בתמורה להסכמים קיבוציים שנחתמים מעל לראשם. כרגע הם סוג ב – אין להם ועד, הם לא זכאים לבחור ליו"ר ההסתדרות. מקומם.

מה דעתך על פעילות פוליטית בשעות העבודה (למשל בתע"א) האם תפעלי למגר את התופעה

מתנגדת. פעילות מפלגתית במקום עבודה לא יכולה להיות נקיה מלחצים, כי עובדים במקום העבודה לא תמיד, בלשון המעטה, חופשיים לנהוג בדיוק על פי צוו מצפונם ועלולים להצטוות לבצע פעילות פוליטית בניגוד לרצונם. כמובן שעובדות ועובדים הם בני אדם חופשיים ויש להם חרות מלאה לעסוק בפעילות פוליטית, התנדבותית או כל מה שיחפצו מחוץ לשעות העבודה.

מה תעשי אם לא תזכי בתפקיד

לפני עשר שנים עזבתי קריירה מפנקת, מתגמלת ומספקת בסקטור הפרטי, בפריים טיים של ערוץ 2, כדי להיות משרתת של הציבור ולממש את האידיאולוגיה שלי. לא מתכוונת לחדול מזה. הסיכויים שאנצח ושאעשה זאת כמנהיגת העובדים בישראל הם גבוהים מאוד, ובזה אני מתמקדת".