"במקום לעסוק בשמנת העובדים, יש לעסוק במאות אלפי העובדים המנוצלים. הם הסיפור האמיתי"

15 במרץ, 2017
האזינו:

שלי התראיינה ל"היום הזה", יומן הערב של רשת ב', בהגשת יוסי הדר, על רקע פרסום דוח הוצאות השכר במגזר הציבורי. בנוסף, על רקע המאבק נגד סגירת רשות השידור, הצביעה על האופן בו ההסתדרות הפקירה את עובדי הרשות. מתוך הדברים:

"הדר: אנחנו עדיין רואים פערים עצומים בשכר במגזר הציבורי. יש אנשים שמקבלים סכומים אסטרונומיים.

שלי: תקשיב, יוסי, הדוח הזה ממש מקומם אותי. כל בשנה מחדש, כשדוח הממונה על השכר מתפרסם, יש לנו נטייה להתעסק בצמרת, בשמנת, בקצפת, של שניים וחצי העובדים שמרוויחים סכומים מטורפים. אתה יודע על מה הדוח הזה באמת? הדוח הזה באמת הוא על ארבעים אחוזים מהעובדים שעובדים בחלקיות משרה; על 35 אחוזים מהעובדים שנזקקים להבטחת הכנסה; ועל 100,000 עובדים שבכלל לא כתובים בדוח הזה, כי הם מועסקים דרך "ספקי שירותים" – אפילו לא דרך קבלני כוח אדם, כי במילים "קבלני כוח אדם" יש את המילה "אדם".

הדר: אז מנסים להסתיר פה את הנתונים האלו?

שלי: חד משמעית. הנתונים האמיתיים על העובדים העניים שכן עובדים בשירותי המדינה, אבל הם עובדי קבלן, ואפילו לא זכאים לשם "עובדי קבלן" כי... אני חייבת להסביר כאן משהו: לפני כמה שנים חוקקתי חוק שאילץ את הממונה על השכר לפרסם גם את אלה שעובדים בחלקיות משרה, גם את אלה שנזקקים להשלמת הכנסת, גם את מספר עובדי הקבלן. ולכן בדוח יש דוח נלווה, שמדבר על 10,000 עובדי קבלן. אבל אתה יודע מה קרה בינתיים? בינתיים אותם 10,000 כבר הפכו למיעוט, כי יש קרוב ל-100,000 שמועסקים באמצעות מכרזים.

הדר: אבל מעבר לזה...

שלי: אין מעבר, זה הסיפור. הסיפור הוא שכר עוני לעובדות סוציאליות, למורות, למנקות, למאבטחים. אנשים שמועסקים דרך עמותות, דרך ספקי שירותים שמספקים גם ציוד משרדי וגם בני אדם.

הדר: אז את מביאה לנו את התמונה המלאה, אבל בכל זאת, למה יש שכר כל כך גבוה? למה נתבים בנמלים צריכים לקבל 70,000 שקל?

שלי: אין לי עניין מיוחד להגן על שכר של 70,000 שקלים. אני רק אגיד בסוגריים שנתב זה המקצועות שדורשים את המיומנות הגבוהה ביותר בעולם. יש מעט מאוד נתבים עם התמחות, אני בטוחה שאם הם יעבדו בסקטור הפרטי הם ירוויחו הרבה יותר. ההיטפלות בכל פעם לנתב בנמל, כששוכחים את ה-390,000 עובדים המעונים, המנוצלים, המועסקים דרך עמותות, זה סוג של הסתה כלפי עובדי השירות הציבורי. אני חושבת ששירות ציבורי חזק עם משכורות הגונות לעובדים זה דבר שכולנו זקוקים לו.

הדר: משכורות הגונות כולנו רוצים...

שלי: בסדר, אני ראשונת הנלחמות בשכר גבוה, מי כמוך יודע. אני חוקקתי את חוק הגבלת שכר הבכירים. לכן, המלחמה שלי בשכר גבוה מדי ידועה ומוכרת. אבל אני מבקשת: תסתכלו בתוך הדפים של הדוח, על העובדים שבאמת נמצאים שם. אותם אף אחד לא סופר.

הדר: את גם מועמדת לראשות ההסתדרות, ואם תרשי לי שאלה אחת בנושא שקשור אלינו כאן, וגם את מכירה אותו היטב: רשות השידור עומדת להיסגר בעוד 46 ימים. את התבטאת לא אמרת ואמרת שנעשו לא מעט טעויות. אנחנו יודעים שניסנקורן אמור לכנס מסיבת עיתונאים בעניין סגירת הרשות. מה עמדתך בעניין?

שלי: עמדתי היא שסגירת הרשות הייתה חטא גדול מאוד; סוג של תקדים שיצר סיכון מאוד גבוה שדבר כזה יקרה שוב – שמקום עבודה ייסגר לא מפני שאין לו תכלית, אלא כדי שמקום עבודה אחר ייפתח במקומו, לידו, בתנאים פחות טובים לעובדים. זה דבר שההסתדרות הייתה צריכה להיאבק בו בכל הכוח.

הדר: אני הולך עוד 40 יום לסגור את המיקרופון וללכת הביתה בלי פרנסה. מה צריך עכשיו לעשות לעמדתך?

שלי: ההבטחות שניתנו לעובדים חייבות להתקיים.. אמר לי בשעתו יו"ר ההסתדרות, כששאלתי אותו באופן אישי למה הוא לא נלחם נגד הסגירה, ש'אני אדאג שרוב העובדים ייקלטו בתאגיד'. כמו שאנחנו יודעים, הדבר הזה לא קרה. הוא אמר 'אני אדאג להם להסכמי פרישה מכובדים'. כמו שאנחנו יודעים, הדבר הזה לא קרה. לכל הדברים האלה חייבים לתת פתרון. 1,000 אנשים לא יכולים להיזרק הביתה בלי פרנסה. זה דבר נוראי.

הדר: צחי הנגבי אמר לפני שעה שחסרות לו חמש אצבעות באופוזיציה כדי להעביר חוק שישאיר את הרשות. את כחברת אופוזיציה תצביעי בעד השארת הרשות?

שלי: אני אצביע לחוק שלא יביא לסגירת התאגיד, אלא ישאיר את העובדים האלה ואת העובדים האלה על כנם. אני לא אפקיר בשום פנים ואופן גם את אותם מאות עובדי התאגיד. זה לא שאני לא מוכנה לזרוק עובדים בעבור עובדים אחרים – הדבר הזה לא יקרה".

להאזנה לראיון המלא: