"ש"ס ואני נוכל לעשות ביחד בהסתדרות דברים מדהימים עבור הציבור"

26 במרץ, 2017

שלי התראיינה לתכנית "חדש על הבוקר" ב"רדיו קול ברמה", בהגשת נעם זיגמן, והתייחסה למשבר סביב עתיד רשות השידור ותאגיד השידור הציבורי, לאופן בו הפקירה ההסתדרות בראשותו של אבי ניסנקורן קבוצות עובדים מכל רחבי המשק וכן להסכם הקואליציוני שכרתה סיעת "בית חברתי" בהובלתה עם סיעת ש"ס לקראת הבחירות לראשות ההסתדרות. מתוך הדברים:

"זיגמן: כשאת מסתכלת במחוץ על רשות השידור את אומרת שזה היה צריך להיעשות?

שלי: אני לא יכולה לומר דבר כזה – הייתי בין המעטים, אם לא היחידה, שהצביעו נגד סגירת רשות השידור. אני חושבת שהמודל המאוד מפחיד ובעייתי של לסגור מקום עבודה, לפטר את כל עובדיו ולפתוח בו ברגע מקום עבודה שהוא זהה במטרותיו, אבל אחר, עם עובדים חדשים, זה מודל מזעזע בשוק העבודה, בלי קשר לתקשורת בכלל. זה משהו שלא קרה מעולם במשק הישראלי, והכול נעשה בהסכמת יו"ר ההסתדרות ובשיתוף פעולה. בפעם הבאה שמפעל אחר יעשה דבר כזה, אפילו בסקטור הפרטי, מה תגיד ההסתדרות? הרי היא כבר הסכימה פעם אחת שזה יקרה בשירות המדינה, אז למה לא להסכים שוב? שיחשוב כל אדם ששומע אותנו, ושמועסק באיזשהו מקום עבודה, שבו יש אנשים שצברו קצת ותק, שצברו זכויות, שיש להם פנסיה, מה יקרה אם למעסיק יום אחד פשוט יתחשק למחוק את המפעל לחלוטין, כי יש עלות שכר גבוהה מדי, לפתוח אותו מחדש, לפטר את כולם, ולהתחיל מאפס. זה דבר שהוא מאוד חמור, וברור שגם כואב לי הלב על חברים שלי שאני מכירה. אתה יודע, אנשים רואים טלוויזיה ושומעים רדיו וחושבים שרשות השידור זה משהו נורא זוהר; אבל מאחורי הכוכבים שנמצאים בפרונט, שמופיעים בטלוויזיה ומדברים ברדיו, יש מפעל שלם של אנשים שמתעסקים במקצועות מאוד טכניים ועובדים מאוד קשה; חלקם אנשים מבוגרים, ואחרי שהם ילכו הביתה הם פשוט יהיו ברחוב.

זיגמן: זה משהו שרק הפוליטיקה הישראלית יכולה לייצר: מצב שבו שלי יחימוביץ' נמצאת באותה סירה שראש הממשלה נתניהו נמצא בה – שצריך להשאיר את רשות השידור ולא לסגור אותה.

שלי: אני ממש לא נמצאת באותה סירה שראש הממשלה נמצא בה, בגלל שאני חושבת שזה הזוי ובלתי אחראי לחלוטין לעשות את המהלך הקשה הזה, הדרמטי, האכזרי, לפתוח את מקום העבודה החדש, שהתגייסו אליו מאות אנשים טובים ומוכשרים, שסיכנו את מקום עבודתם הקיים, עזבו מקומות עבודה, גם הם אנשי עובדים לכל דבר – עם ציפיות, עם חלומות, עם משפחות שהם מפרנסים – ועכשיו באיזו גחמה לסגור אותם ולהשאיר את רשות השידור? אני מתנגדת גם לזה. אני ממש לא נמצאת עם ראש הממשלה באותה סירה. אני חושבת שהתנהלות כאן היא התנהלות מאוד לא הגיונית וגם מאוד לא אנושית.

זיגמן: מה קורה אם, לצורך העניין, מצליחים ראש הממשלה והשר כחלון להגיע להסמכות, שמביאות דחייה נוספת של התאגיד. נראה אותך בכנסת מצביעה בעד?

שלי: אני צריכה לראות במה מדובר. אני לא אסכים לעסקאות מפוקפקות, שכל כולן פוליטיקה פשוטה בלי התחשבות בכלל בבני אדם. נראה מה הם מביאים; אם צריך אני אתנגד לזה בכל הכוח. אם זה יהיה הגיוני, אני אשקול את זה.

זיגמן: כשאת מסתכלת מהצד על המאבק של העובדים שם, את רואה שיש להם שני חיצים: האחד זה כחלון והשני יושב ראש ההסתדרות. זה המצב המופלא ביותר שיכול להתרחש כרגע מבחינתך, שיו"ר ההסתדרות עומד בחזית.

שלי: אני לא מסתכלת על זה ככה. כואב לי עליהם. אני אמפתית למצוקות שלהם, ואת חלקם אני מכירה. אמרתי לך, חלקם אנשים נגיד בני 55, אנשים שברגע שהם ייפלטו משוק העבודה, הם לא יחזרו אליו.

זיגמן: בניגוד למה שאמרת קודם לכן על הצעירים מהתאגיד, שגויסו עכשיו.

שלי: קודם כל בתאגיד אין רק צעירים, וגם אדם בן 35, שכבר מטופל בילדים ומשלם משכנתא, גם לו מאוד קשה למצוא את עצמו בחוץ. בוודאי שהם כבר שרפו את עצמם כשהם עזבו את מקום העבודה הקודם, שזה היה סוג של אקט...

זיגמן: אבל מבחינה פוליטית, כשאת מסתכלת על זה, את לא עצובה על מה שקורה ליו"ר ההסתדרות ניסנקורן.

שלי: מה הקשר בין עובדי רשות השידור לניסנקורן?

זיגמן: הם שמו אותו כרגע בראש החץ, כמטרה.

שלי: הם צודקים, הם פשוט צודקים...

זיגמן: למה, מה את היית עושה אחרת, אם היית עומדת בראשות ההסתדרות בימים אלו, ממה שהוא עושה?

שלי: אבל למה עכשיו? הוא היה זה שאפשר את המודל של סגירה-פתיחה. אני אומרת לך שוב: מעבר לענייני תקשורת, זה מודל מחריד בשוק העבודה; לא קרה מעולם בתולדות מדינת ישראל שסגרו מקום עבודה, מחקו אותו ופתחו אחר במקומו, עם עובדים עם פחות זכויות, בלי ותק ובלי כלום.

זיגמן: ויכול להיות שכל הרעש שעכשיו הוא עושה זה רק בגלל הבחירות?

שלי: יש לך ספק בכלל? כל מה שקורה עכשיו במשק הוא קשור לבחירות. הדבר הקשה והמעציב כאן שזה על הבשר של קבוצות עובדים שלמות. מה קרה באגד, למשל? למה היה איום השביתה? נהגי אגד, 4,500 איש, ואני מדברת על השכירים שבאמת עובדים עבודה פיזית קשה – תחשוב, נהג אוטובוס זאת ממש עבודה קשה – כבר שנה ושלושה חודשים אין להם הסכם קיבוצי. השכר שלהם נשחק, הם מתחננים בפניו שיעשה משהו, הוא לא מזיז את עצמו כדי לסייע להם, ועכשיו, שנה ושלושה חודשים, כשהם עובדים בלי הסכם עבודה וכמעט אין מאיפה לשלם להם, עכשיו הוא נזכר? ועכשיו איומי שביתה? או תראה את הנמלים: מי החבר'ה שמפגינים ומשביתים בנמלים? אלה לא עובדים עשירים; אלה עובדים דור ב', שהופקרו לחלוטין. בכל המהלך של הקמת הנמלים החדשים, אותם הוא פשוט לא ספר. גם כאן מדובר בחבר'ה שעובדים בעבודה פיזית מאוד קשה: סוורים, מנופאים – דור ביניים שאף אחד לא ספר, והם פשוט מאבדים לחלוטין את עתידם התעסוקתי. אז בוודאי שעכשיו יהיה שם בלאגן; כי לא נגעו בהם.

זיגמן: אז עכשיו כשאת עושה פוליטיקה בתוך ההסתדרות ואת מצליחה ליצור גושים וקואליציה, לצורך העניין עם ש"ס, זה מקרב אותך יותר לתפקיד ההוא?

שלי: בהחלט. אני חושבת שההסכם הקואליציוני שש"ס ו"הבית החברתי" חתמו לקראת הבחירות להסתדרות הוא הסכם שמאוד מעצים את שני הצדדים. זה לא סוד שלש"ס יש נגישות לציבורים שלי יש פחות נגישות אליהם, אם כי יש לי איתם שפה משותפת. מדובר במפלגה מאוד עוצמתית, עם קירבה גם נפשית, גם רוחנית וגם מעשית וארגונית להרבה ציבורים של עובדים. אני חושבת שיש כאן לא רק מכפלת כוח שתבטיח את הניצחון בבחירות לראשות ההסתדרות, אלא גם סוג של ברית שאני מאוד שלמה איתה. אתה יודע כמה דברים עשיתי עם חברי הכנסת והשרים של ש"ס בעשור שאני בכנסת?

זיגמן: בכלל החרדים.

שלי: נכון, בכלל, אבל הסתכלתי על דברים ספציפיים שעשיתי עם הח"כים והשרים של ש"ס. זה פשוט המון חוקים והמון מאבקים. אתה יודע, המאבק נגד הפרטת בתי הסוהר, שהצליח, היה עם חבר הכנסת דוד אזולאי; את חוק התלוש, שזה תיקון לחוק ההגנה על השכר, העברתי יחד עם איציק וקנין; המאבק נגד פגיעה בקצבאות הילדים; המאבק למען העלאת שכר המינימום.

זיגמן: אז את אומרת שהמאבק המשותף וההליכה המשותפת לראשות הסתדרות זה אך טבעי.

שלי: זה טבעי פי כמה וכמה בגלל שזאת ההסתדרות. הרי זה לא סוד שבין ש"ס וביני יש גם מחלוקות אידיאולוגיות; אבל כל המחלוקות האלו לא באות ילדי ביטוי בהסתדרות. שם אנחנו רואים דברים עין בעין, ונוכל לעשות דברים מדהימים למען הציבור בישראל. אני תמיד מחפשת את המכנה המשותף, את האתוס המשותף, ביני לבין מפלגות שהן לכאורה, ורק לכאורה, בצד השני של המתרס. ואיזה דבק מאחד יכול להיות טוב מעשייה חברתית?"

להאזנה לראיון המלא: