"כשאהיה יו"ר ההסתדרות, שלטון הכוח והפחד של ניסנקורן ייפסק"

29 במרץ, 2017

שלי התראיינה לתכניתו של רינו צרור בגלי צה"ל. בדבריה עסקה בקביעה הנחרצת של רשות השיפוט של ההסתדרות, לפיה התמודדותה של שלי לראשות ההסתדרות (לרבות ההסכם עם חה"כ איתן כבל) היא חוקית וכשרה, בתמיכה הניכרת לה היא זוכה מהעובדים בשטח וכן בהתנהלות הכוחנית שמפגין יו"ר ההסתדרות לקראת הבחירות. בנוסף, התייחסה למשבר סביב עתיד השידור הציבורי, ולאפשרות של הליכה לבחירות כלליות. מתוך הדברים:

"צרור: שלושים שניות לפני שהתחלנו את השידור, קיבלנו את ההודעה שאומרת "ניצחון ליחימוביץ' ולכבל ברשות השיפוט של ההסתדרות".

שלי: כן, רשות השיפוט, ובראשה שמואל אוסלנדר, קובעים שהמועמדות שלי לראשות ההסתדרות מטעם סיעת "בית חברתי" היא חוקית, נכונה וכשרה. ההחלטה הזאת גם מבטלת לחלוטין את ההסכם הנואל שנחתם בין ניסנקורן לבין הצמד בן לולו ויואל, במסגרתו הוא הבטיח להם שכר של מיליונים על פני כמה שנים.

צרור: יש ציון מפורש שאומר שההסכמים האלו, בין ניסנקורן ובן לולו, כוללים "התניות בלתי חוקיות ובלתי סבירות".

שלי: נכון, והם בטלים ומבוטלים, וכך נאמר גם שהעדויות שמסרנו, גם אני וגם איתן כבל, היו מדויקות, אמת דיברנו. יש שם גם התייחסויות מוסריות...

צרור: מה המעמד של רשות השיפוט של ההסתדרות? זה הגורם האחרון?

שלי: תיאורטית אפשר לערער על ההחלטה הזאת עכשיו לבתי דין אזרחיים, אבל האמירה...

צרור: אבל בהסתדרות עצמה?

שלי: בהסתדרות מדובר ברשות שיפוט לכל דבר, שפועלת כסמכות שיפוטית וכערכאה שיפוטית. ההחלטה היא כל כך ברורה, כל כך מטלטלת, כל כך דוחה על הסף כל אפשרות אחרת, עד שאני מתקשה להאמין שיהיה עליה ערעור; ואם יהיה ערעור, המערערים יתבזו. גם נפסקו הוצאות משפט לטובתנו על סמך 25,000 שקלים. זאת אמירה מאוד חדה גם מבחינה טכנית, גם מבחינה משפטית וגם מבחינה ערכית. אני רוצה לציין את העורך דין הנפלא והמצוין שמייצג אותנו, עורך הדין איתן לירז, ואיתו עורך הדין איתן ברוש, שפשוט כל הטיעונים שלהם בבית המשפט נאמרו בסופו של דבר על ידי השופט והתקבלו באופן מוחלט. אין לזלזל בזה, דווקא משום שמדובר ברשות השיפוט של ההסתדרות.

צרור: מרגע שהודעתך על ההתמודדות שלך אנחנו מפוצצים בשביתות. זה קשור אלייך?

שלי: התשובה היא "כן", חד משמעית כן. במשך שלוש שנים ההסתדרות לא שבתה, לא הסכימה להכריז על סכסוכי עבודה, וגם אם כן – נסוגה מיד. אני לא אומרת את זה לשבחו של יו"ר ההסתדרות, כי נראה שהרצון לספק את המעסיק או את שר האוצר גבר על הרצון להשיג הישגים עבור העובדים.

צרור: אבל היו הישגים במהלך השנה האחרונה. את מבטלת אותו לחלוטין.

שלי: כמו למשל?

צרור: היו עובדי קבלן שנכנסו לעבודה סדירה...

שלי: אני אגיד לך על זה משהו: אני חושבת שלהצטלם עם 50 עובדי חברות כוח אדם ולעשות איתם פוטו-אופ, בזמן שאתה שותק לחלוטין כשבדוח הממונה על השכר יש 100,000 עובדים נותני שירותים שאפילו לא מוזכרים בדוח כי הם לא בני אדם בכלל, על פי דעת האוצר, ונותן יד לתהליכים שגורמים לעובדי קבלן, אין לי יותר מדי כבוד לעניין הזה. אם כי אני מסייגת – כל אדם שנקלט זה עולם מלא, כן?

אז מה קורה עכשיו? למשל, ההתקוממות בנמלים. יש שם דור שלם, דור ב', לא משכורות שמנות, לא משכורות מנופחות; דור מדבר, שהוזנח, הופקר, לא נעשה דבר לביטחון התעסוקתי שלו. הפער בינו ליותר וותיקים בשכר הוא פער בלתי נתפס באותו מקום עבודה. הם לא אנשים עשירים; הם אנשים שעובדים עבודה פיזית קשה. הם הופקרו. 4,500 השכירים של אגד: להיות נהג זה נורא קשה. זאת עבודה פיזית קשה, אלה אנשים שכירים. כבר שנה וארבעה חודשים הם בלי הסכם קיבוצי. אף אחד לא נוקף אצבע בשבילם; יו"ר ההסתדרות לא מנהל משא ומתן, אלא מחכה לדקה ה-90, ותודה לאל שיש בחירות. פתאום יש איומי שביתה... וכן הלאה וכן הלאה.

צרור: אבל אני רואה את היקף הוועדים התומכים בניסנקורן – אחת ליום לפחות אנחנו מקבלים את הרשימה כולה – ואכן עושה רושם שמדובר בכ-90 אחוז. אולי אני טועה...

שלי: אתה מאוד טועה. התמיכה בי היא מאוד רחבה.

צרור: ספרי לי עליה.

שלי: אני אתן לך דוגמא: גם אם יו"ר ועד עובדי חברת החשמל, מיקו צרפתי, תומך באבי ניסנקורן, אז קודם כל הכהונה שלו כיו"ר וועד התפוגגה, והכהונה שלו מוארכת עכשיו בצורה מלאכותית על ידי ניסנקורן, כדי שלא ייבחר במקומו מישהו שתומך בי. ובנוסף, העובדים לא מביעים אמון בוועד הזה, הם תומכים בי. יש לפחות 100 עובדים בחברת החשמל שהם עובדי דור ב', מהנדסים, והם תומכים בי. כלומר, העובדים כאן לא מקבלים את מרות ראשי הוועדים שתומכים בניסנקורן.

צרור: אבל אני רואה כאן מהלך כפול, שנועד לסגור אותך באיזשהו אופן: גם היקף ראשי הוועדים, כפי שאת קוראת להם, אבל גם ראיתי פמפלטים של בכירי מפלגת העבודה, שכולם כאחד תומכים בניסנקורן. השאלה שלי היא אם את לבד במערכה הזאת.

שלי: אני מאוד לא לבד, וגם צריך לומר שיש איתי הרבה ראשי וועדים – שאמנם שמים נפשם בכפם כי הם נתונים לאיומים וללחצים בלתי רגילים, שגובלים באי חוקיות, כולל אזהרות שלעובדיהם יעונה רע אם הם ייעזו לתמוך בי – אבל גם ברשימה המפוארת של ניסנקורן, רוב ראשי הוועדים שמופיעים שם מעולם לא נתנו את הסכמתם להופיע ברשימה. הם הוכנסו שם כאילו הם חפץ, שלא סופרים אותו ולא צריך לשאול אותו. יש כמה וכמה ראשי וועדים שנמצאים ברשימה שלי, אחרי הבעת אמון, והם נדהמו למצוא את עצמם ברשימה של ניסנקורן. לפעמים חולשה מאוד גדולה של יו"ר ההסתדרות מפוצה על ידו באיומים ובכוחנות. אני יכולה להבטיח שכשאני אהיה יו"ר ההסתדרות, לא יהיו איומים, לא יהיו לחצים, לא יהיו התניות בלתי חוקיות. תהיה דמוקרטיה, וועדים ייבחרו על ידי העובדים שלהם. שלטון הכוח והפחד הזה ייפסק, כי הבסיס של העבודה המאורגנת, שאני מאוד מאמינה בה, היא דמוקרטיה.

צרור: יש לך גם קצת זמן להתעסק בפוליטיקה שהיא לא הסתדרות? איך את רואה את הסיום בין שר האוצר כחלון לבין ראש הממשלה נתניהו? אנחנו לפני בחירות?

שלי: אני מעריכה שלא יהיו בחירות. אני מעריכה שיש יותר מדי גורמים במערכת הפוליטית שלא מעוניינים כרגע בבחירות. גם חברי כנסת מהסיעה שלי – שאגב, רובם לא תומכים בניסנקורן – וגם חלק גדול מהחברים בליכוד, הם כאלו שאם הולכים לבחירות זאת תהיה הקדנציה האחרונה שלהם. לכן זה מייצר חוסר רצון ללכת לבחירות. ההערכה שלי, ככל שאני יכולה להיות זהירה, זה שלא הולכים לבחירות; ואם אנחנו נלך לבחירות על סוגיית התאגיד ורשות השידור, זה יהיה כל כך מטורף וכל כך הזוי. בפעם השנייה מדינת ישראל...

צרור: אפשר לחשוב שהמצב שלנו עכשיו כל כך שפוי וכל כך נורמלי, שהמדרגה הזאת שאת מתארת היא ממש רחוקה מאיתנו.

שלי: אני חושבת שכן. תשמע, לא יכול להיות שמדינה שלמה עם בעיות ביטחוניות, עם פערים עצומים בין עוני ועושר תלך פעם שנייה לבחירות בגלל עיתון. זה דבר שהוא לא מתקבל על הדעת, הוא לא הגיוני והוא הזוי. מצד אחד, אני אופוזיציה וככזאת אני מעוניינת בהחלפת השלטון, אבל מצד שני ללכת לבחירות על דבר כזה זאת פשוט יריקה בפרצוף של הבוחרים.

צרור: מתי לוח הזמנים של הבחירות שלך?

שלי: ב-23 מאי, אני קוראת לכולכם לבוא ולהצביע, אני לא אומרת מה...

צרור: יש לך סיכוי? זה עוד פחות מחודשיים.

שלי: סיכוי מאוד גבוה, הסיכוי שלי לנצח הוא גבוה, אבל זאת עבודה מאוד קשה ומפורכת. זה דורש לעבוד מול מנגנון מפוצץ בכסף ובידיים כמעט חשופות, אבל עם הרבה אנשים מאוד טובים שמבקשים שההסתדרות תעבוד בשביל העובדים, ולא העובדים בשביל ההסתדרות.

צרור: יו"ר ההסתדרות ניסנקורן מגיב לדברים שלך. הוא אומר: "העיתונאית היהירה שלי יחימוביץ', שלא פתרה משבר בחייה אלא רק הכניסה גופים אחרים למשברים, מטיפה מוסר ומנהלת קמפיין השחרה שלא מבוסס על שום מציאות".

שלי: קודם כל, אני לא חושבת שאני צריכה להוכיח את הרקורד שלי בענייני עובדים – 50 חוקי עבודה, מניעת הפרטות, התייצבות לצד קבוצות של עובדים ושינוי דרמטי בשיח החברתי, כשבמידה רבה ניסנקורן נהנה מפירותיו. כל הזמן מוטחת בי המילה "עיתונאית" כעלבון. זה כנראה נועד למחוק את 11 שנות הפעילות המצוינת שלי לטובת העובדים, אבל גם אני לא רואה בביטוי "עיתונאית" כעלבון. עיניי להיות עיתונאי זאת שליחות מאוד גדולה, חלק גדול מחיי הייתי כעיתונאיים, ועוד 11 שנים שליחת ציבור נאמנה ופורייה. אני חושבת שגם הציבור מבין את זה, וכל מיני ביטויי הקצנה והגחכה נתפסים כחלק מקמפיין מביך למדי".

להאזנה לראיון המלא: