"הלקח ממשבר השידור הציבורי – חייבים להפגין סולידריות עם עובדים"

31 במרץ, 2017

שלי התראיינה ל"הבוקר הזה", יומן הבוקר של רשת ב' בהגשת אריה גולן, בעקבות ההסכמות בין שר האוצר משה כחלון לראש הממשלה בנימין נתניהו בנוגע לעתיד השידור הציבורי. בדבריה הצביעה על השימוש הציני שביצע הדרג הפוליטי בעובדי רשות השידור ובעובדי התאגיד יחדיו, וכן על האופן בו שיתף פעולה יו"ר ההסתדרות המכהן, אבי ניסנקורן, עם תקדים מסוכן בעולם התקשורת ובשוק העבודה בכלל. מתוך הדברים:

"גולן: אומר יושב ראש מפלגתך יצחק הרצוג בוועידת המפלגה אתמול: "ברוח ברז'נייב וקים ז'ונג איל, נתניהו הקים עיתון וערוץ חדשות חדש, פראבדה של ביבי ברוח רשות השידור הליכודי". אנחנו עד כדי כך גרועים?

שלי: תראה, בסוף אנחנו נשארים ערב פסח עם מספר לא ידוע – ככל הנראה מאות – של מפוטרים; ועם אנשים ששימשו כלי משחק ציני ואכזרי בידיים של גחמות פוליטיות.

גולן: את מדברת על עובדי התאגיד או על עובדי הרשות?

שלי: אני מדברת על שניהם: גם על עובדי התאגיד וגם על עובדי הרשות. שניהם הפכו כאן קורבן גם להזנחה, גם להפקרה, גם למשחק בחייהם. צריך לזכור שכל התהליך החל לפני שלוש שנים בחטא גדול מאוד של סגירת מקום עבודה קיים ופתיחת מקום עבודה אחר עם אותן מטרות תחתיו. אסון כזה ואירוע תקדימי כזה לא התרחש מעולם בעולם העבודה בישראל. הדבר הזה נעשה באופן חסר תקדים, ותוך שתיקה ושיתוף פעולה של יושב ראש ההסתדרות. אני שומעת עכשיו בפעם הראשונה את התגובה שלו, ולא מאמינה למשמע אוזניי: 'לא הסכמתי להיות חלק מהמשחק הציני הזה?'.

גולן: הוא הודיע בתחילת העניין, כשהוחלט לסגור את רשות השידור, שהוא לא מתעסק ב'סגירה-פתיחה', זה לא במנדט שלו. הוא ידאג לכך שמי שיפרוש יקבל תנאים טובים. זאת הייתה עמדתו, עד כמה שאני זוכר... אם תאגיד החדשות החדש שיוקם ינוהל, יוחזק, יבוצע ויופעל בידי עיתונאי רשות השידור, הוא יהיה פראבדה? הוא יהיה פרו-ביבי? הוא יהיה מכור לממשלה?

שלי: תראה, אחרי ההתעמרות וההתעללות החוזרת ונשנית גם ברשות השידור וגם בתאגיד, אני לא רואה תצורה שבה לא תהיה שליטה של ראש הממשלה, או של פוליטיקאי שיחליף אותו, בגוף החדש הזה שיוקם. אריה, לא אתה ולא אני יודעים מה יהיה.

גולן: אבל אנחנו יודעים מה היה. את שידרת פה, אני משדר פה, ואיך נאמר בצורה מנומסת –  ושמנו פס על הפליטיקאים ועל הממשלה, ואמרנו ושאלנו מה שאנחנו רוצים.

שלי: כיוון שנפלה בידיי הזכות לעבוד ברשות השידור, אני יכולה להעיד שנמצאים בה עיתונאיים משובחים, מובחרים, שעברו לפעמים התעללות קשה של הדרג הפוליטי וניסיונות השתלטות חוזרים ונשנים, אבל ידעו לשמור על גב זקוף ועל חוט שדרה מקצועי, ונהגו באומץ לב.

גולן: יש סיכוי שזה יימשך, לא?

שלי: יש בהחלט סיכויי שזה יימשך, אבל נפל דבר בישראל. זאת אומרת, גם מול רשות השידור וגם מול התאגיד שקם, ומסתמן שיפול מיד עם הקמתו, היינו עדים ללישה כמו פלסטלינה על מקומות עבודה, כאילו מדובר באיזה כלי משחק, שבו אדם עושה כרצונו, על פי גחמותיו. אנחנו רואים מדינה שלמה, מוכת בעיות ביטחוניות וחברתיות, מיטלטלת באופן מופקר בין גחמות משונות של ראש הממשלה, ובסוף יוצא – ואני מתנצלת שאני אומרת את זה – ייצור כלאיים עקום, שכל התכלית שלו לאפשר שליטה של נתניהו בשידור החדשות.

גולן: וזה לא בגלל שהוא, כמו שהוא אמר, חש חמלה אנושית כלפי אלף עובדי רשות השידור שעמדו להיזרק לרחוב. את מגנה אותו גם על זה?

שלי: בוודאי, מה זאת אומרת? אני לא מאמינה ולו לרגע שהוא חש חמלה אנושית, לא כלפי עובדי רשות השידור ולא כלפי עובדי התאגיד. צריך לזכור ביום הזה שיש כמה מאות עובדים מהתאגיד שעזבו מקומות עבודה מבטיחים ומשגשגים, שמו נפשם בכפם, האמינו לממשלה, הלכו לעבוד במקום חדש ומבטיח, ובסופו של דבר טרקו דלת כשעזבו מקום עבודה קודם. מדובר באנשים עם משפחות צעירות, שנזרקים עכשיו לרחוב בלי פתרון. אני יודעת שיש תחושה, אפילו מוצדקת, של חוסר סולידריות של עובדי התאגיד עם עובדי רשות השידור, אבל אני חושבת שהלקח שצריך להילמד הוא שצריך להפגין סולידריות עם עובדים תמיד. אני חייבת להזכיר את מה שחזרתי ואמרתי סביב אותו מהלך של 'פתיחה-סגירה' של רשות השידור: קל להרוס, קשה לבנות. את זה צריך לזכור כשבאים עם כל מיני אספירציות לסגור באכזריות גופים קיימים, כי לכאורה הם לא ראויים יותר, ולפתוח תחתם חדשים. עכשיו אנחנו רואים את כל העובדים, משני הצדדים, משלמים את המחיר. לא אתה ולא אני יודעים עדיין כמה עובדים יושלכו לרחוב בעקבות המהלך הזה.

גולן: כולנו יודעים שאת מתחרה נגד אבי ניסנקורן לראשות ההסתדרות. אילו היית כבר היום בראשות ההסתדרות, מה היית עושה, לנוכח ההסדר שהושג בין נתניהו לכחלון, בשונה מהיריב שלך?

שלי: כשאני אהיה יו"ר ההסתדרות, אני לא אסכים לעולם למה שיו"ר ההסתדרות הזה שיתף איתו פעולה באופן פעיל ויותר: לסגור מקום עבודה קיים ולמחוק את כל יושביו. זה מה שיו"ר ההסתדרות הסכים לעשות לרשות השידור. כל מה שאנחנו רואים עכשיו לנגד עינינו זה תוצאה של החטא הזה, שאין עליו כפרה; כי עם כל אהבתי לרשות השידור, עדיין הדבר הזה מהווה גם סמן ותקדים לכל מה שיקרה בעולם העבודה בעתיד: מה יאמר עכשיו – או מה תאמר עכשיו – יו"ר ההסתדרות, לכל מפעל פרטי או תאגיד ציבורי שיחליט פתאום לסגור את כל שעריו, לפטר את כל העובדים ולפתוח אחר תחתיו? את פירות הבאושים של המהלך הזה אנחנו אוכלים עד היום, במשך שלוש שנים, והבוקר אני שומעת מיו"ר ההסתדרות שהוא לא הסכים להיות חלק מהמהלך הציני הזה. מה זאת אומרת הוא לא הסכים?".

להאזנה לראיון המלא: