"העובדים צריכים מנהיגות שנלחמת בשבילם - לא בשביל שר האוצר"

4 במאי, 2017
האזינו:

שלי התראיינה לתכנית הבוקר של אילנה דיין בגלי צה"ל, אודות התמיכה האקטיבית של שר האוצר משה כחלון ביו"ר ההסתדרות המכהן, אבי ניסנקורן. זאת על רקע הפרסום של עמליה דואק בחדשות ערוץ 2, לפיו כחלון ניסה לשכנע את פנחס עידן, יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה, לחזור בו מתמיכתו במועמדותה של שלי לראשות ההסתדרות. מתוך הדברים:

"דיין: "התערבות חמורה ופסולה של שר האוצר", כינית את זה. למה בעצם? מה פסול?

שלי: יש כאן חציית גבול מאוד חריפה, בעיקר בגלל שמדובר במעסיק הגדול ביותר במשק, שבא לידי ביטוי בדמותו של שר האוצר משה כחלון. ברור לי לחלוטין, ואני חושבת שברור לכל אדם שמאזין לנו, שהמעסיקים הגדולים מעדיפים את יו"ר ההסתדרות המכהן על פניי – הוא נוח להם, הוא לא נכנס איתם לעימותים מופרזים, הוא מניף דגל לבן עוד לפני שהחל הקרב, ואחר כך נאבק על השארית. צריך לזכור שמכל המעסיקים, המעסיק הגדול ביותר הוא המדינה, ויש לנו עובדי מדינה רבים שבניגוד למיתוסים נאלצים לקבל השלמה לשכר מינימום, ויש מאבקים מאוד דרמטיים...

דיין: נניח שניסנקורן נוח לשר האוצר – ואני מניחה שיושב ראש ההסתדרות יחלוק עלייך וימחיש וידגים במאבקים שהוא ניהל למען העובדים. זאת סיבה טובה לתמוך בניסנקורן, אבל למה לתקוף את כחלון?

שלי: את יודעת מה? את ממש צודקת. אני מתרעמת על הצעד הזה, אני חושבת שהוא מוגזם, שהוא וולגרי, ואני חושבת שלהגיע אחרי מסיבת עיתונאים דרמטית, שבה אתה מספר על דברים נפלאים שאתה הולך לעשות במשק, ומשם לנסוע לביתו של יו"ר איגוד עובדים גדול שבחר בחירה מודעת ומושכלת לתמוך במועמדת מסוימת, בי, לראשות ההסתדרות, ולנסות להפציר בו לחזור בו, זאת הגזמה פראית. אבל כן, אילנה, את צודקת, אני מבינה אותו. הוא מרוויח כאן פעמיים: הוא מרוויח יו"ר הסתדרות, אם אכן מטרותיו יושגו – אני לא חושבת שהתמיכה שלו בניסנקורן...

דיין: אבל את אומרת שאם ניסנקורן ייבחר, הוא ירוויח יושב ראש הסתדרות נוח. ושוב, אני מניחה שניסנקורן יחלוק עלייך.

שלי: אבל זה לא הכול, זה ממש רק חלק מהעניין. ראשית, הוא יקבל יו"ר הסתדרות מאוד נוח, שפחות בשביל העובדים ויותר נלחם כדי לקיים את הקשר הטוב עם שר האוצר. אבל יש כאן דבר נוסף; יש כאן עסקה שהיא ממש מוזרה: אני לא יודעת אם את יודעת, אבל ערב הבחירות להסתדרות הוקמה באופן פיקטיבי לחלוטין סיעה של כחלון בתוך ההסתדרות, שלא הייתה קודם. החתימות לצורך הקמת הסיעה הזאת בכלל נאספו בפקודת ההסתדרות, ולא בפקודתו של כחלון. יש הרבה ראשי ועדים שדיווחו לי בזמן אמת שהם קיבלו הנחייה מלשכת היו"ר לאסוף החתמות שדרושות לצורך הסיעה. כלומר, הסיעה, שמעולם לא התכוונה ממילא להתמודד לראשות ההסתדרות, הפכה לחלק מהקואליציה. אותה סיעה הפכה לסוג של צינור להלבנת ג'ובים וכספי מימון סיעות, שיוזרמו מעתה מההסתדרות לכיוונו של שר האוצר.

דיין: לא שאת בעצמך בחלת בדילים – ונזכיר את הדיל שעשית בחשאי עם איתן כבל, ושהתעקשת להכחיש.

שלי: קודם כל, הוא לא היה בחשאי, כיוון שברגע שחתמנו על ההסכם הצטלמנו עם ההסכם בידינו, חותמים על ההסכם, ואחר כך הפצנו אותו בהודעה לעיתונות.

דיין: אבל אחר כך אמרת שאיתן דיבר ממשאלות ליבו.

שלי: לא, אז בואי אני אדייק לך: אחד, ההסכם ביני לבין איתן לחלוטין לא היה סוד. אני קיבלתי על פי חוק, ועל פי כל הנהלים ועל פי כל אמות המידה המוסריות, סיעה קיימת בהסתדרות כדי להתמודד מטעמה.

דיין: לא על זה מדובר, אלא על הדיל, על ההסכם שהוא יתמוך בך, ואת תתמכי בו. על זה את אמרת 'לא היה ולא נברא, לא בכתב, לא בדיבור, לא ברמז ולא בקריצה', ואחר כך נחתם ההסכם הכתוב.

שלי: אז אחד, המהלך של התמודדות מסיעה קיימת הוא לגיטימי לחלוטין, למרות שהיה ניסיון להשחיר אותו. שתיים, ההסכם הוא הסכם לגיטימי, שאף הודענו עליו והצטלמנו איתו בידינו, חותמים עליו. בנוסף, אכן לא היה ולא נברא – מעולם לא הבטחתי לאיתן דבר כזה. גם אם הייתי מבטיחה, זה לא היה כל כך נורא לספר את זה; אבל האמת היא שמעולם לא הובטח דבר כזה. אז זה דבר אחד, רק כדי שתביני כמה זה שונה.

דיין: אני מזכירה לך שהדיל נחשף בסופו של דבר, כולל ההסכמה הברורה ביניכם שאת תעזרי לו בענייניו בתוך מפלגת העבודה והוא יעזור לך בהסתדרות.

שלי: אז אני מזכירה לך שהדיל הזה מעולם לא נחשף. נחשפה קלטת שבה איתן, בקולו...

דיין: אבל נחשף גם המסמך.

שלי: אילנה, את טועה בעובדות, אני נורא מצטערת...

דיין: אני מחזיקה את המסמך מולי... אני לתומי חשבתי שזה משהו שאפילו את מסכימה שהיה טעות להכחיש אותו.

שלי: לא, לא, ממש לא. אני מעולם לא הכחשתי את דבר ההסכם. ההסכם צולם ותועד. לא הייתה ולא נבראה הבטחה כזאת שלי לאיתן. זאת העובדה, זאת האמת; אם הדברים היו אחרת, הייתי אומרת אותם – אני לא נוהגת שלא לומר אמת. אבל בין חבירה לסיעה קיימת בהסתדרות והתמודדות מטעמה, שזה הדבר הלגיטימי ביותר בעולם, לבין הקמת סיעה פיקטיבית עבור שר האוצר וסוג של יחסים סימביוטיים בין מנהיג עובדים, שאמור להילחם בשבילם בכל כוחו, לבין שר אוצר מכהן, שהוא נציג המעסיק הגדול ביותר במשק, פלוס התערבות פסולה, חוזרת ונשנית... אגב, זאת לא הייתה ההתערבות היחידה במשק. הדבר הזה, על שני חלקיו – על מנהיג עובדים שהוא נוח למעסיק מצד אחד, ועל אותה ברית שיש בה גם הזרמת טובין וג'ובים מההסתדרות לכיוון האוצר – הוא מאוד לא בריא מבחינת העובדים. העובדים צריכים לדעת שיש להם מנהיג שנלחם בשבילם; שהוא חבר שלהם, לא חבר של שר האוצר ושל המעסיקים.

דיין: כשאנחנו במרחק של פחות משלושה שבועות מהבחירות עצמן – ההערכה שלך, עד כמה שאת יכולה להיות אובייקטיבית...

שלי: תראי, יש סיכוי גבוה ביותר, מאוד גבוה... אי אפשר לדעת באמת מה יהיו תוצאות הבחירות, אבל על פי כל הנתונים בשטח, ב-24 במאי אני אהיה יושבת ראש ההסתדרות האישה הראשונה בהיסטוריה. טוב שאת שואלת, כיוון שחשוב לי גם לומר שיש בחירות; שהן מתקיימות ב-23 במאי. כי הצד השני עושה כל שביכולתו כדי להסתיר את התאריך הזה, וכך לשמור על אחוז הצבעה נמוך מאוד, ולגרום לכך שאנשים לא ידעו שהם יכולים לבוא ולממש את זכותם. ואם מישהו לא זוכר את התאריך, זה היום השני של ביקור טראמפ בישראל. נורא קל לזכור את זה...

דיין: מילה אחרונה, כי הזמן שלנו ממש נגמר.

שלי: אני רוצה לומר ששיעור ההשתתפות בהצבעה בבחירות להסתדרות בדרך כלל עומד על 40 אחוז. זה מראה על חוסר עניין ועל חוסר אמון בגוף הזה. זה מאוד מצער אותי, כי אני מאמינה גדולה מאוד בעבודה מאורגנת. אני רוצה לומר לכל מי ששומע אותנו ושהוא חבר הסתדרות: אני אפילו לא אומר מה להצביע. אני רק אומר שכמו שאתם הולכים לכנסת ובוחרים את המפלגה שאתם מעדיפים ואת ראש הממשלה שאתם מעדיפים, כך הבחירות להסתדרות משפיעות על החיים שלכם פי כמה, באופן ישיר, מאשר בחירות לכנסת. לכן, פשוט בואו להצביע ולממש את הזכות הדמוקרטית הזאת. ואם אתם לא יודעים אם יש לכם זכות הצבעה, מתי אתם מצביעים או באיזו קלפי, מוזמנים לחפש אפילו בגוגל, באתר שלי, בפייסבוק, ולדעת בדיוק אם אתם זכאים להצביע. בואו להצביע – אני לא אומרת מה".

להאזנה לראיון המלא: