"תמיד האמנתי שהאסטרטגיה הפוליטית הטובה ביותר היא עקביות אידיאולוגית"

4 במאי, 2017
האזינו:

שלי התראיינה למהדורה המרכזית של "רדיו קול חי", בהגשת אבי מימרן, בעקבות תליית כרזות התמיכה בה בבני ברק, והתייחסה לשיתוף הפעולה הפורה וארוך השנים שלה עם חברי הכנסת החרדים. בנוסף, התייחסה להזדמנויות המדיניות שיכולות להיווצר על רקע היחסים החמים בין הנשיא טראמפ לראש הממשלה נתניהו ולהחלטת אונסקו שלא להכיר בריבונות ישראל בירושלים. מתוך הדברים:

"מימרן: את בשיאו של המרוץ לראשות ההסתדרות. היום היית בבני ברק, נפגשת עם ראש העיר.

שלי: נכון, הגעתי לעיריית בני ברק, יחד עם חבר הכנסת יגאל גואטה, שמנהל את מטה הבחירות להסתדרות מטעם ש"ס. אני מודה שדי נדהמתי כשראיתי משתלשלים מבניין עיריית בני ברק פלריגים, שלטי תמיכה בי לראשות ההסתדרות. זה היה מחזה שאני לא חושבת שנראה כמותו.

מימרן: לצד דגלי ישראל, שמן הסתם עדיין נותרו.

שלי: נכון, זאת כיכר מלאה בדגלי ישראל, כשמהמרפסת משתלשלים פלריגים של תמיכה בי, ומעליהם רוכנים הרבה ילדים.

מימרן: למה זה כל כך מפתיע שחברי הסתדרות חרדים תומכים בך לראשות ההסתדרות?

שלי: לא יודעת, תענה לי אתה מתי ראית לאחרונה שלט תמיכה באישה שמתמודדת, משתלשל מעיריית בני ברק... תודה שיש בזה חריגות מסוימת...

מימרן: זה לא תפקיד שקשורות בו עמדות פוליטוית או שקשורות בו עמדות דתיות. זה תפקיד חברתי, לכל דבר ועניין. אני לא חושב שיש כאן איזושהי בעיה לאדם חרדי לתמוך.

שלי: נהפוכו. גם אמר לי ראש העיר כשישבנו בלשכתו, יחד עם חברי ועד ועם אנשים נוספים, שבכל 10 השנים שלי בפוליטיקה הוכח שוב ושוב שיתוף הפעולה הפורה בינינו...

מימרן: כבר אמרנו את זה בעבר: אם לוקחים את חברת הכנסת יחימוביץ' ומניחים בצד את החילוניות, את העמדות הפוליטיות, המדיניות – היא חרדית.

שלי: קצת נסחפת... יש כאן שני אלמנטים: אחד, תמיד הסתייגתי משנאת חרדים, מסטריאוטיפיזציה של חרדים, מגילויים של שנאה ושל הבערת האש – אף פעם לא הייתי בסיפור הזה; אף פעם, באופן הנפשי העמוק ביותר, בכל ימי חיי. זה דבר אחד, ואני חושבת שציבורים מבינים מתי מתייחסים אליהם כאל שווים ומתי יש אש יוקדת של עוינות נגדם. הדבר השני הוא באמת שיתוף פעולה מוכח לאורך השנים, שוב ושוב ושוב, בהמון נושאים משותפים – ברעות, בשיתוף פעולה, וכן הלאה. אני מעולם לא חשבתי שהדבר הזה ייתן את אותותיו בבחירות לראשות ההסתדרות כי לא חשבתי שאתמודד לראשות ההסתדרות, אבל אני רואה עכשיו את הזרעים שזרעתי נובטים. אני רואה בגישה של הציבורים החרדים שאני פוגשת עד כמה הם מבינים לעומק שיש בינינו הרבה מן המשותף, בלא שמץ של עוינות – למרות שיש גם הרבה מן המפריד.

מימרן: אחד מחברי הכנסת החרדים שאנחנו דיברנו איתו אמר שבמסגרת המאבק נגד השנאה הבלתי מוסברת שיש למגזרים מסוימים במדינה נגד הציבור החרדי, חשובה העקביות; ושלי יחימוביץ' גילתה עקביות. כלומר, לא משנה מי היה ראש הממשלה, מי היה בקואליציה, מי היה באופוזיציה – יש סוג של קביעות. וזה מוכיח את מידת האמיתיות של הדברים, ושלא מדובר בדברים שנעשים לצורך פליטיזציה זולה.

שלי: אני חייבת להגיד לך משהו על העקביות: כולם נהיו אסטרטגים גדולים, ובכל מטה בחירות יש המון עצות אסטרטגיות, ומדברים על 'אסטרטגיה ארוכת טווח'. אסטרטגיה זה דבר מאוד טוב, אבל כשאתה מתכנן אסטרטגיה אתה לא לוקח בחשבון שקורים סביבך עוד מיליון דברים שאין לך שליטה בהם. לכן, דווקא כיוון שהעולם הפוליטי כל כך כאוטי וכל כך לא צפוי, בסוף האסטרטגיה הכי טוב זאת אמונה – אמונה בדרך ועקביות בדברים שאתה מאמין בהם. זה חוט שדרה כה ששומר עליך מפני כל רע. גם אם תסטה קצת, הוא יחזיר אותך תמיד אל הדבר הפנימי, העמוק, האמיתי. בקיצור, אידיאולוגיה זאת האסטרטגיה הכי טובה.

מימרן: לדבוק באמת שלך...

שלי: ממש ככה. נורא פשוט. זה גם הכי קל.

מימרן: בואי נחזור לצדדים האחרים בדעותייך, ונדבר על המצע המדיני שמונח כרגע לפתחו של ראש הממשלה, לקראת ביקורו של הנשיא האמריקאי. את אומרת שנתניהו צריך לחבק את היוזמה ולהחזיק בה בשתי ידיו. רק שלא ברור מה היוזמה.

שלי: אז זהו, לא מונחת לפניי וגם לא לפני ראש הממשלה תכנית ברורה של הנשיא האמריקאי. לכן, כשאני אומרת את הדבר הזה, אני לא מתכוונת לפרטים של תכנית כזאת או אחרת. אני רק אומרת שבניגוד לחשדנות ולעוינות ששררה בין הנשיא הקודם, ברק אובמה, לבין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כאן ברור שלשניים האלה יש זיקה אמיתית אחד לשני.

מימרן: מכנה משותף...

שלי: הם אפילו כנראה מחבבים אחד את השני, ויש הערכה הדדית, ויש מכנה משותף רחב. ראש הממשלה נתניהו לא הצליח להסתיר לרגע שהוא רוצה שהנשיא טראמפ ייבחר, גם בזמן קמפיין הבחירות, ולא הסתיר את שמחתו כשזה קרה. לכן, נקודת המוצא הזאת, של נשיא אמריקאי שהוא ביחסים אותנטיים, כל כך חמים וטובים עם ראש ממשלה, היא נקודת פתיחה מאוד טובה. כי אין בה חשדנות.

מימרן: אז זאת נקודה שצריכה להיות מנוצלת על ידו.

שלי: ברור, זה אמור להיות מובן מאליו. מצד אחד, זה נשיא שהוא מאוד אוהד ישראל וגם אוהד נתניהו. מצד שני, ברור שיש לו תכניות מדיניות לגבי אזורנו. אני לא יודעת בדיוק מהן. אני רק יודעת שכשבא אליך נשיא המעצמה הגדולה בעולם, מנהיג העולם החופשי, שהוא גם אוהד אותך וגם נחוש בדעתו להעביר תכנית כלשהי, זה בדיוק הרגע שאתה צריך – אני אגיד את זה בשפה פשוטה – 'לזרום איתו'.

מימרן: אז הופתעת מהשלטים בבני ברק. אני בטוח שמהחלטת אונסקו לא הופתעת, כמו כולנו.

שלי: כן, זה מסוג ההחלטות שבאמת מגלמות בתוכן לא רק חוסר הכרה בזכויותיה הבסיסיות של מדינת ישראל, אלא גם טומנות בחובן מידה מסוימת של...

מימרן: אנטישמיות?

שלי: אני לא רוצה לנקוט במילים כל כך חריפות, אבל יש לי רגישות מאוד גדולה לאנטישמיות בכלל, לכן החושים שלי אולי טיפה יותר מחודדים. יכול להיות שמאחר שאני בת של ניצולי שואה, יש לי רתיעה יותר גדולה...

מימרן: אבל מילה אחרת מהמשפחה הזאת...

שלי: בוודאי שזאת החלטה מקוממת".

להאזנה לראיון המלא: