"הקמפיין המלוכלך שמנהל נגדי המנגנון ההסתדרותי המכהן מעיד על פאניקה לקראת הבחירות"

12 במאי, 2017

שלי התראיינה לתכנית הלילה של חדשות ערוץ 2, בהגשת דוריה למפל ובהשתתפות הפרשנים עמית סגל ודפנה ליאל, לקראת התמודדותה בבחירות לראשות ההסתדרות ב-23 במאי. בדבריה התמקדה שלי בהתנהלותו הברוטאלית של מטה ניסנקורן, הצביעה על האופן בו מנסה המנגנון ההסתדרותי להרדים את הבוחרים החופשיים והסבירה מדוע הבחירות האלו חשובות כל כך. בנוסף, נשאלה שלי גם בנוגע לעמדתה לקראת הפריימריז לראשות מפלגת העבודה. מתוך הדברים (לצפייה): 

"למפל: ראינו בתחילת השבוע את הכתבה בערוץ 2 בנוגע לאנשים הטוענים שהוכנסו לרשימות לקראת הבחירות, ללא ידיעתם. נאמר לשם ההגינות שטענות זהות הופנו כלפי אבי ניסנקורן.

שלי: לא, ממש לא זהות. החלק השני של הכתבה היה על האיומים הקשים מאוד ועל הלחצים הקשים מאוד שהופעלו על כל מי שהיה ברשימת ה-2,000 איש שלי לוועידה – רשימה יפהפייה ומפוארת.

למפל: אז את בעצם אומרת שה-2,000 איש האלה הם כולם, אחד-אחד, אנשים שבחרו להיות ברשימה הזאת, ולא אנשים, כפי שניסנקורן טוען, שמצאו את עצמם ברשימה בלי לדעת.

שלי: חד משמעית. כל רשימה מגישה 2,000 שמות; אני יכולה להגיד לך בוודאות גמורה שכל 2,000 השמות שהוכנסו לרשימה שלהם, הוכנסו מבלי לשאול את האנשים בכלל, מתוך איזו תחושת כוח מדומה. רבים מאוד מילאו טפסים שהם לא מעוניינים להיכלל ברשימה. ראשי ועדים שהודיעו על תמיכה בי מצאו את עצמם לתדהמתם, בעל כורחם ובכוח, בתוך הרשימה שלהם – למרות שהם הודיעו מראש שהם רוצים בזה.

ועוד מילה אחת: מרגע שהוגשה הרשימה שלי, 2,000 איש ואישה טובים ומצוינים, כוחות שלמים פשטו עליהם כדי לאיים עליהם, כדי להפחיד אותם וכדי להגיד להם שלא כדאי להם. אני חושבת שככה נוהג גוף שבמידה רבה נמצא בפאניקה.

למפל: איך את מסבירה את זה שכל כך הרבה דרמה, לכלוך וטינופת מתרחשים בשטח, אבל הבחירות האלו די מתחת לרדאר התקשורתי. אז מה הרלוונטיות של הגוף הזה?

שלי: קודם כל, הטינופת לא מתרחשת כאן מהצד שלי. אין כאן שוויון; יש כאן צד אחד שמכפיש, מלכלך...

למפל: נגיד שרצינו שאותו צד יבוא לאולפן, וזה לא הסתייע. נקווה לשמוע ממנו בהמשך, לקראת הבחירות.

שלי: וחבל... אין לי בעיה להתעמת, להיות בראיון לפני ראיון או אחרי ראיון. על כל פנים, יש צד אחד ששולח סמסים אנונימיים, מכוערים במיוחד. אין ספק שאני מותחת ביקורת – יש לי גישה חלופית לגבי האופן בו צריך להיראות הגוף החשוב הזה, ראש החץ החברתי הזה, שמבחינתי הוא כמו להיות ראש ממשלה חברתית. אבל אני מותחת ביקורת עניינית, והצד השני מכפיש בלי הכרה, בקמפיין נגטיבי, בדיוק מהקלאסיקה של הקמפיינים הנגטיביים שאנחנו מכירים.

סגל: אבל אולי עצם הדיון הזה הוא כבר ניצחון של הצד השני: הרי כדי שאת תנצחי, את צריכה להביא את הקולות הלא ממסדיים. את אותם 60% מבוחרי ההסתדרות שרואים את הבחירות האלה ומפהקים, או שפשוט לא יבואו רבע שעה מוקדם יותר למשמרת שלהם כדי להצביע. ואם הם רואים את כל הגועל והרפש הזה, אז הם יישארו בבית.

שלי: אני ממש נאלצת בצער להסכים עם עמית. כי ברור לחלוטין שברגע שעף בוץ, אנשים טובים ואידיאולוגיים חושבים 'מה אני צריך את הדבר הזה?'; ואנשים שלא אכפת להם, שממילא מופעלים על ידי החונטה המכהנת, יבואו ממילא להצביע. זה נכון. ולכן מאוד חשוב לי לומר דבר שקצת שוכחים: אף אחד לא יודע את התאריך של הבחירות האלו. הוא בכוונה מועלם. אז ב-23 במאי מתקיימות הבחירות הדמוקרטיות השניות בגודלן במדינה. וחשוב לי לומר שבחירה לראשות ההסתדרות היא במידה רבה – ואני מתנצלת שאני אומרת את זה – יותר חשובה מבחירות לראשות הממשלה, והיא יותר משפיעה על החיים של האנשים.

ליאל: קודם כל, צריך להזכיר שהבחירות האלו אנונימיות. אני לא אתפלא אם יהיו אנשים שאפילו יפחדו להצביע – אלה בחירות כל כך כוחניות.

שלי: לא מהצד שלי, צריך לומר.

ליאל: או.קיי. אני רק רוצה הערה על האמירה שלך קודם, על כך שניסנקורן לא הגיע לאולפן: זה מאוד לא מפתיע אותי בשבוע בו 500 איש הולכים הביתה, וראינו גם את מופע האימים באולפן "מבט". מבחינת ניסנקורן זה פיגוע בחירות, לא פחות. הוא לא הצליח לנהל את הסיטואציה הזאת בשום צורה, זאת אומרת שלאורך כל הדרך לא ראינו אותם מצליחים לתת הגנה לעובדים. אני חושבת שהיה פה השבוע אירוע תקדימי מבחינת יחסי העובדים. כשהממשלה מתייחסת ככה לעובדים – אפילו אם הם עיתונאים.

למפל: בואי נדבר על הפריימריז: איתן כבל אמר לנו כאן בשבוע שעבר שבקרוב תשבו שניכם ותדונו במי תתמכו, שניכם יחד.

שלי: קודם כל, זה סביר לחלוטין שנטכס עצה...

סגל: ספוילר: אבי גבאי.

שלי: כל הזמן אומרים לי את זה, אבל הסיבה שאומרים את זה היא שאבי גבאי פרסם פוסט תמיכה מאוד מרשים, בי, ואני כמובן מודה לו על כך...

סגל: לא, זה על דרך השלילה. אלא אם תתמכי במועמד הוד קרובי, נראה לי שאבי גבאי הוא פחות או יותר האופציה היחידה.

שלי: ייאמר לשבחכם שאתם שולטים בחומר יותר ממני... אני לא מזלזלת במתמודדים. אני חושבת שהם ראויים וטובים. אני לא נוהגת לשבת על הגדר, אני אתמוך באחד מהם. אבל זה בטח לא יהיה עכשיו, בעודי מנהלת קמפיין שבעיניי הוא חשוב יותר...

למפל: אז ב-24 במאי נדבר.

שלי: לא בהכרח, אבל זה בסדר גמור, אני לא אהיה מהאו"ם. אני אתמוך באחד המועמדים, ואני אתמוך בטוב ביותר, כמובן".