"כבר לפני שלוש שנים ידעתי שסגירת רשות השידור היא תקדים מסוכן. היום באים ואומרים לי שצדקתי"

12 במאי, 2017
האזינו:

שלי התראיינה לתכנית "באה בטוב" ברדיו דרום, בהגשת אמירה בוזגלו, בעקבות סגירתה של רשות השידור. מתוך הדברים:

"בוזגלו: מה שלומך בימים אלה?

שלי: תשמעי, אני חייבת להגיד לך: אני כל הזמן מתעסקת בסוגיות של עובדים, מלווה קבוצות עובדים ומנסה למנוע סגירות של מפעלים בכל מקום, וכבר ראיתי משברים. וקצת לא נעים לי, אני מודה, כשזה קורה במקום עבודה שגדלתי בו; אז אני מודה שמעבר לסערת הרגשות שתמיד מתלווה אותי כשאני מטפלת בזה, כשחווים את זה אישית זה הרבה יותר קשה. קמתי בבוקר ו... את מכירה את זה שאת קמה בבוקר ואת זוכרת שחלמת משהו רע, אבל את לא זוכרת מה זה בדיוק, ואז נזכרת?

בוזגלו: כן... זה צרוב בגופנו.

שלי: אז זאת הייתה התחושה שלי. את יודעת, אני הרי התחלתי את הקריירה העיתונאית שלי, שגם הובילה אותי למקום הזה, בבאר שבע...

בוזגלו: אה, את זה לא ידעתי...

שלי: אז הנה, אני מחדשת לך. אני התחלתי ככתבת בדרום, הייתי כתבת שטח; התרוצצתי בכל הנגב, הבאתי סיפורים פליליים, משפטיים, כל דבר אפשרי. כאילו כל חיי חלפו לנגד עיניי – בבאר שבע, ואחר כך התפקידים הפוליטיים והכלכליים שעשיתי, "הכול דיבורים"... אפילו אחר כך, כשכאילו התקדמתי מספיק ורצו אותי מאוד בחדשות ערוץ 2, והיה ברור שאני ארוויח יותר, והכול – עדיין היה לי מאוד קשה להיפרד מהרדיו, כי זה מקום שממש אהבתי ושגדלתי בו.

בוזגלו: כשראית אתמול את המשדר האחרון, את, כאשת תקשורת לשעבר, שהגישה מהדורות ותכניות טלוויזיה של אקטואליה – איך את היית מתפקדת בסיטואציה כזאת?

שלי: את יודעת, זה קרה תוך כדי שידור.

בוזגלו: למה זה קרה ככה? אני הבנתי שפשוט שלחו להם תוך כדי שידור שזה השידור האחרון. לא יכלו להודיע להם לפני?

שלי: זה נורא, זה באמת נורא. לא ראיתי דבר כזה קורה אף פעם, בשום מקום עבודה. את יודעת, הרבה פעמים מקומות עבודה נמצאים תחת צל של פיטורים ויש דיונים, אבל הברוטאליות הזאת, שבאים ואומרים 'זהו, תסגרו את הבאסטה, הולכים הביתה, זה השידור האחרון שלכם', זה כמו לבוא לפועל במפעל ולהגיד לו 'לך הביתה, זאת המשמרת האחרונה שלך עכשיו'. זה אקט מאוד אלים.

בוזגלו: וצריך גם לזכור: עם כל זה שבשנים האחרונות יש יותר צופים לערוץ 2 או ערוץ 10, עדיין למהדורת "מבט" יש מקום מאוד מכובד בזיכרון הלאומי של כולנו.

שלי: נכון, גם בזיכרון שלנו, וגם צריך לזכור שעבור הרבה אנשים קצת יותר מבוגרים, תכניות הבוקר של רשת ב' של קול ישראל הן דבר שהם לא יכולים בלעדיו.

בוזגלו: אמא שלי עדיין צופה ב"מבט", אגב.

שלי: כן, אני מכירה הרבה אנשים שעדיין צופים במבט. את יודעת, לא כולם יאפים, צעירים ומגניבים...

בוזגלו: את בטח יודעת טוב איתנו: מה הולך להיות באמת, בתאגיד וברשות השידור? הבנתי שמפוטרים אנשים של התאגיד כי מועברים חלק מעובדי רשות השידור על חשבונם. אנחנו הולכים למקום טוב יותר? התאגיד הוא בשורה?

שלי: במילה אחת: לא. ואני גם חייבת להגיד לך את האמת – כבר לפני 3 שנים, כשהחוק עלה, אני הצבעתי נגד סגירת רשות השידור ונגד הקמת התאגיד.

בוזגלו: אז זה משהו שאת ומירי רגב מסכימות לגביו?

שלי: כן. ואגב, לא רק בזה: גם בדברים שהם חברתיים, ובהתנגדות לגילויי גזענות כלפי מזרחים, אנחנו מסכימות. אבל כאן, למיטב זכרוני, מירי רגב הצביעה בעד סגירת רשות השידור לפני שלוש שנים. אני אז הייתי במיעוט מזהיר מבין הח"כים.

בוזגלו: למה?

שלי: אני אגיד לך למה – והיום כולם באים אליי ואומרים לי כמה צדקתי: קודם כל, בגלל שנורא קל להרוס ונורא קשה לבנות. תמיד יש דברים רעים להגיד על מערכות ממלכתיות ולאומיות. להמון אנשים יש דברים רעים להגיד על מערכת הבריאות, למשל. אז מה, אנחנו נסגור את מערכת הבריאות, מתוך איזו פנטזיה שנקים פעם מערכת בריאות יותר טובה?

בוזגלו: אז מבחינתך הטעות הייתה ישר ללכת לסגירה ולא לייעל?

שלי: כן, הייתה רפורמה מתוקצבת, כואבת אגב, מונחת על השולחן. פשוט עקפו אותה והחליטו על המודל של סגירה-פתיחה. מאחר שאני אדם שמאוד חרד למקומות עבודה, ידעתי שזה דבר שהוא תקדימי, שלא קרה מעולם קודם בישראל. אני לא נכנסת לשאלה האם מקום העבודה הזה הוא אהוב או לא אהוב, האם הוא יעיל או לא יעיל... מה שראינו כאן זה שסוגרים מקום עבודה, ולא כדי לסגור אותו – כבר נסגרו הרבה מקומות עבודה בישראל, לצערי – אלא בשביל להקים מקום עבודה זהה במטרות שלו, לידו, ולהתחיל מאפס. זה כאילו יסגרו עכשיו את המפעלים של "כימיקלים לישראל" כי הם יקרים מדי, ופשוט יפתחו אותם מחדש עם עובדים מאפס. זה דבר נוראי בעיניי".

להאזנה לראיון המלא: