"הכללים השתנו בחברת החשמל. אלפי עובדים מהשורה מורדים נגד העוול שעשו להם הבכירים"

16 במאי, 2017

שלי דיברה בוועדת הכלכלה של הכנסת, בראשותו של חה"כ איתן כבל (העבודה), במסגרת דיון שעסק בהסכם השבת החובות שערכו בכירי חברת החשמל ומשרד האוצר, באופן הפוגע בעובדים החלשים ובעובדים מן השורה. מתוך דבריה (לצפייה):

"תודה לך, אדוני היושב ראש, על זימון הישיבה, שהיא מאוד חשובה בעיניי. אני אקדים ואומר שאמנם בעניין הזה חברת הכנסת שרן השכל מסכימות, אבל אנחנו מגיעות מכיוונים הפוכים מבחינה אידיאולוגית, כלכלית וחברתית. אני מתנגדת להפרטתה של חברת החשמל. אני חושבת שאם בסופו של יום חברת החשמל תופרט, יהיו לנו כמה בעלי הון שירוויחו ממנה הון עתק.

חה"כ שרן השכל (הליכוד): אני לא אמרתי "הפרטה", אבל צריך יעילות. אי אפשר לבזבז ככה כספים ולגבות חצי מיליארד.

שלי: אני לא פותחת את העניין הזה לעימות. פה אנחנו מסכימות, אבל כן חשוב לי להגיד שאנחנו מגיעות ממקומות הפוכים לחלוטין מבחינת השקפת עולם כלכלית. זה לגיטימי; זכותו של כל אחד להחזיק בעמדתו. בסופו של יום, אם התהליכים האלה יימשכו, אנחנו נמצא עצמנו עם 10,000 עובדי קבלן, עם שכר בכירים שהוא לא 60,000 אלא מיליון שקלים בחודש, וגם עם חברת חשמל פחות טובה. כי צריך לציין, אחרי כל ההשמצות, שחברת החשמל הישראלית היא מהטובות בעולם, לפי כל סולם ולפי כל מדד. את הדברים האלה חשוב לי להגיד לפני שאני אומרת את דבריי בעניין ההסכם הזה.

מדובר כאן בקיצוניות כל כך גדולה. אני מאוד לא אוהבת להתערב בהחלטות כאלה, בטח בהחלטות שוועד סמך עליהן את ידיו, יחד עם ההסתדרות. אבל כאן העוול הוא כל כך קיצוני, עד שזה נראה כמו איזה מערכון. באמת. לא סתם נחמן כינה את הקבוצה הזאת "צדק עיוור" – לפתע פתאום משתרר "שוויון" בין כל העובדים. ברגע שזה הגיע להחזרי שכר, בהם באופן ברור מי שנושא בעיקר החזרי שכר הם בעלי המשכורות הגבוהות, לפתע פתאום השתרר "צדק"; וגם העובדים ה"רגילים" – אני אפילו לא אגיד "חלשים" – שלא השתכרו משכורות עתק...

חה"כ יעקב פרי ("יש עתיד"): אני הבנתי שהטענה של חברת הכנסת השכל היא שהעומס נופל על כלל העובדים, ולא על הבכירים.

שלי: נכון, זה מה שגם אני אומרת. בזה אני מסכימה איתה. ציינתי את המחלוקות בינינו, ואז ציינתי את הסיבה שלשמה הוועדה התכנסה, ואמרתי שכאן אנחנו מסכימות.

פרי: אז העומס נופל לאו דווקא על הבכירים.

שלי: בוא נגיד ככה: זה לא שמי שקיבל את השכר שמחזירים עכשיו, משלם ביחס לחריגה...

כבל: השוויוניות עשתה פתאום איזה טוויסט...

שלי: כן, טוויסט מרתק במיוחד, שבו לפתע החלשים וה"רגילים" צריכים במסגרת השוויון לשאת בהסדר של העשירים, כי יש "שוויון" פתאום בין החזקים והחלשים. וגם, אני לא רוצה שתהיה אי הבנה: אני בעד שכר גבוה וטוב לכל העובדים במשק. זאת צריכה להיות השאיפה שלנו –  לא להוריד את כולם, חלילה, לשכר נמוך, אלא בדיוק להפך. אבל כאן באמת שיש עוול כל כך גדול, עד שזה היה יכול להיות מצחיק, אלמלא זה היה עצוב. מהרגע שקמה הקבוצה הזאת, "צדק עיוור", קרה דבר חסר תקדים בחברת החשמל: הצטרפו אליה אלפי עובדים. אני חושבת שמי שמכיר את תולדות חברת החשמל, עם יו"ר הוועד המיתולוגי, יורם אברקוביץ', ואת העוצמה שהייתה לוועד המרכזי – מבין את עוצמת המרי, המרד והזעקה על העוול שהייתה כאן. לכן גם נשברו מחיצות, וקצת השתנו הכללים הפנימיים. אלפי עובדים הצטרפו לדבר הזה, כי הם לא יכלו לשאת את העוול הזה. זה היה יותר מדי. אפשר עוד ועוד להעמיס על הגמל, אבל בסוף זה יהיה הקש האחרון שישבור את גב הגמל. זה היה הקש ששבר את גב הגמל, ובצדק.

החל מהרגע שקמה הקבוצה הזאת, ראשיה, ובראשם נחמן... אני לא יודעת אם אתם יודעים, אבל נחמן הוא עובד בכיר למדי, מוערך מאוד בחברה. אני גם אציין עליו פרט אישי, למרות שאני לא יודעת אם הוא רוצה את זה: הוא גם אבא של הפצוע הקשה ביותר מלוחמי השייטת שהיו על המרמרה. הוא אדם מוערך ורציני. ופתאום, לפתע, מאז שהוא הקים את הקבוצה הזאת, הוא הפך ליעד לרדיפה, באופן שמאוד מאפיין רדיפה אחרי חושפי שחיתויות. יש קודקס שלם 'איך תנהג בחושף שחיתויות': אתה מתחיל להוריד לו משמרות; אתה שולח אותו למשימות מוזרות; אתה מרחיק אותו מהמקום שהוא נמצא בו, כדי שלא ישפיע "לרעה" על עובדים אחרים; אתה מתחיל להגניב אליו איומים מרומזים שימיו בחברה ספורים; ועוד אלף ואחת שיטות שונות ומשונות. אני פניתי גם למבקר המדינה, וביקשתי שיוציא צו הגנה לחושפי שחיתויות על נחמן. זה נמצא עכשיו בטיפול.

אני רוצה לציין משהו לשבח: זה לא שרק העובדים החלשים נזעקו פה. למשל יעקב חי, שהוא בכיר מאוד בחברה וגם יו"ר ועד המהנדסים ארצי, התייצב לצד הקבוצה הזאת פשוט מתוך תביעה לצדק – לא כי הוא דואג לפגיעה אישית שנעשתה בו. הוא לא נפגע אישית, אבל הוא זועק כאן את זעקתה של קבוצה שלמה. אני שמחה, איתן, שזימנת את הישיבה הזאת, זאת ישיבה חשובה. הגיע הזמן שהעוול הזה יקבל את הבולטות המתאימה שלה הוא זכאי.

משפט אחרון ברשותכם, וזה לא קשור לחברת החשמל: אני אתמול הייתי בקריית מלאכי. ישבתי שם עם ראש ועד העובדים, שסיפר לי שהממונה על השכר באוצר הגיע עכשיו לקריית מלאכי כדי לגבות את "עודפי השכר", כמו שנעשה בחברת החשמל, שהעובדים קיבלו. שם מדובר, באמת כואב הלב, בעובדים סוציאליים, ובכל מיני אנשים שלפתע גילו בדיעבד שלפני עשר שנים הם קיבלו תוספת במסגרת השכר שלהם, כאילו הם גנבו אותה מאיפשהו. אלה אנשים שמרוויחים שכר נמוך ושכר ממוצע מאוד, ומסתבר שמקום אחרי מקום, עירייה אחרי עירייה, רשות אחרי רשות, חברה ממשלתית אחרי חברה ממשלתית - כל אלה עושים את זה, ותופסים את ה"גנבים הגדולים". אלה באמת העובדים הכי זוטרים ברשויות בפריפריה. גם הדבר הזה דורש עיון מחודש, למרות שהוא לא קשור לדיון הזה".