שלי ב"גלי ישראל": "יש רעידת אדמה בשטח. העובדים רוצים שינוי, ולכן יצביעו לי"

16 במאי, 2017
האזינו:

שלי התראיינה לתכנית "עצם העניין" בגלי ישראל, בהגשת יאיר שרקי, לקראת התמודדותה בבחירות לראשות ההסתדרות ב-23 במאי. בדבריה התמקדה שלי בקמפיין הבזבזני שמנהל אבי ניסנקורן על חשבון כספי העובדים ובהבדלים בין תפיסתו הפקידותית של היו"ר המכהן, שמתבטאת בהזנחתם של דורות שלמים של עובדים, לבין תפיסתה כמנהיגת עובדים לוחמנית. מתוך הדברים:

"שרקי: ראיינו כאן אתמול את אבי ניסנקורן. הוא האשים אותך שאת גוררת אותו לקמפיין של הכפשות, של השמצות, בלי שום דיון מהותי...

שלי: לפני שאתה מתחיל במהות, אני בכל זאת רוצה להתייחס לדברים האלה מנוהל נגדי קמפיין שחור, בהרבה מאוד כסף. פוגעניות, שוביניסטיות, בלי שם. מעולם, בכל הקמפיין הזה או בכל קמפיין אחר – ואני כבר 11 שנה פוליטיקאית – לא התנהגתי בצורה כזאת. יש כאן בלבול בין ביקורת עניינית בנושאים הקשורים בזכויות עובדים; בדמי החבר שחברי ההסתדרות משלמים ולא מקבלים תמורה בעדם. זאת ביקורת, ככה מנהלים קמפיין – זאת לא הכפשה; הכפשה היא סרטונים מכוערים ומבזים. זאת הכפשה. זה מה שעושה קמפיין הבחירות של יו"ר ההסתדרות, שמשופע בכסף רב, באופן שבכלל אין לתאר – אני לא חושבת שאי פעם בוזבז כל כך הרבה כסף בקמפיין...

שרקי: שאלתי אותו על הנקודה הזאת, והוא אמר" 'יש תקציב. גם לשלי יש תקציב בחירות, אני מוציא אותו על שלטים, היא מפרסמת בדיגיטל'.

שלי: זה פשוט לא נכון. התקציב הרשמי שעומד לרשות סיעת "עוגנים", הסיעה שהקימו עופר ובני עיני ושבני עיני הוא מנכ"לה, הוא 20 מיליון שקלים – זה פורמלית, בוודאי שהכסף נעדר במהלך השנים, כי הם לא הגעו בו, הם פשוט השתמשו בכספי ההסתדרות לאורך כל השנים...

שרקי: אבל אם מפלגה חוסכת את התקציב שלה ליום סגריר, ליום בחירות, זה נראה לי הדבר הכי תקין והכי דמוקרטי שיש.

שלי: אני לא מסכימה איתך. יש דבר שנקרא "כספי סיעות", הוא נועד לפעילות סיעתית, שהיא ערכית, אידיאולוגית ולצרכי העובדים. מבנה הדברים הוא כזה שהסיעות הקיימות לרשותנו הן 9 אחוז מכלל 100 אחוז ההרכב הקואליציוני, שם קיימת קואליציית 91 אחוזים. היא לא נולדה סתם מתוך פיה שיצאה מתוך, אלא שומנה בהרבה כסף שמשלמים חברי ההסתדרות. הקואליציה הזאת עולה להסתדרות – כלומר, לכסף שמשלמים העובדים כדי שיגנו עליהם – 180 מיליון שקלים. מלכתחילה המסע הזה התחיל ב-180 מיליון שקלים.

שרקי: אבל גם בממשלה, סיעות שבקואליציה נהנות יותר מתקציבים. גם בכל הקשור למימון המפלגות – מפלגה גדולה באה במימון גדול, מפלגה קטנה במימון קטן. אלה הכללים.

שלי: אלה ממש לא הכללים. ראשית, כאן יש שני מועמדים, זה מול זה, כשאני מאמינה שכוחי גדול יותר, אבל בוא נגיד שמדובר בקרב בין שני מתמודדים שאיש לא מזלזל בכוחם. כשאתה מנהל בחירות לכנסת, יש לך סיעות קטנות וסיעות גדולות. כאן, חשוב לי לומר, כל הכסף הזה, כל ה-180 מיליון שקלים ששולמו כשוחד לשותפות הקואליציוניות...

שרקי: שוחד?

שלי: כן, שוחד איך אתה יכול לקרוא לזה אחרת? 180 מיליון שקלים על הסכם קואליציוני, לפני בחירות; לא אחרי בחירות, כשאומרים 'הבה נקים ממשלה'. הרי כל הקואליציה הזאת הוקמה כדי שאני לא אתמודד.

עוד פרט אחד: אני אגיד לך מאיפה הכסף לקמפיין שלי: הלוואה אישית שלקחתי. אין לנו מימון בחירות, והכללים הם כאלה שאסור לי לגייס תרומות. אני מאוד טובה בלגייס הרבה תרומות קטנות מהרבה אנשים. זאת באמת מומחיות שלי לגייס תרומות קטנות מאוד מהרבה אנשים, ולא מבעלי הון, ולהרים קמפיין מפואר מרצון טוב של אנשים. גם את זה אני לא יכולה לעשות את זה עכשיו. מדובר במפלצת של כסף.

שרקי: אפשר לשאול כמה תקציב הקמפיין הצנוע שלך?

שלי: התקציב שלי יהיה ככל הנראה 2 מיליון שקלים.

שרקי: הכול הלוואה אישית שלקחת?

שלי: חצי מזה הלוואה אישית שלי, חצי מזה הלוואה של איתן כבל.

שרקי: זאת אומרת שאם אתם מפסידים את ראשות ההסתדרות, כל אחד סופג חוב אישי לא מבוטל.

שלי: זה לא מדויק, אבל אל תדאג לי, הכול בסדר. אני לא עושה צעדים לא אחראיים...

בסוף כשאתה עובר ברחוב ונוסע בכבישים, אתה רואה שילוט מטורף במיליונים רבים... ולעניין הדיגיטל, בדקתי ב"יפעת", ומסתבר שרק בחודש אפריל – שוב, מהכסף של פועלת ב"עוף הגליל" ומהכסף של פקידה בעירייה – רק על הדיגיטל הוציאו 6 מיליון שקלים לקמפיין הבחירות להסתדרות. רק באפריל. זה פשוט מטורף. זה כאילו יש מאגר אינסופי של ממון רב מאוד, ששולפים ממנו עוד ועוד כדי להנציח את האחיזה במקום הזה, שמבחינתם הוא כבר לא כל כך מקום שנלחמים בו בשביל העובדים, אלא מן מקום שמשמרים בו כוח שעובר בירושה.

שרקי: לגבי הדיל שלך עם ש"ס, 26 אחוזים מהמקומות בסיעה את נותנת להם. ניסנקורן האשים שזה לא פרופורציונאלי ושזה דיל מושחת. השאלה שלי היא גם על זה, וגם על העובדה שחלקים גדולים ממשפחת הרב עובדיה יוסף ומנציגי ש"ס בהסתדרות בכלל לא באים כחלק מהדיל הזה. אולי עבדו עלייך.

שלי: אני לא חושבת שעבדו עליי. מדבר בשותף מאוד משמעותי. אני חושבת שלתת רבע מהסיעה לשותף היחיד שהולך איתנו ושנלחמנו על השותפות איתו, זה דבר שהוא לחלוטין מקובל. אגב, בצד השני חולקו פי כמה וכמה יותר ג'ובים ותופינים. לא חילקנו שום ג'וב, חילקנו בינינו את ההרכב של הסיעה, וזה דבר לגיטימי. אני חושבת שהם שותפים נהדרים. לדעתי זה גם סוג של מפנה היסטורי, כי העובדה שמפלגה חרדית-מזרחית תומכת באישה, יש בה משהו שאותי מאוד מרגש. שאלת אותי קודם לגבי ההבדלים, אז זה מוביל אותי להבדל מאוד משמעותי, והוא לא היחיד כמובן: יש לנו קרב על דור ב' ודור ג' שיו"ר הסתדרות שכח והפקיר, ואלה למעשה רוב העובדים היום במשק. ויש עוד הרבה מאוד דברים ששונים לחלוטין – בתפיסת העולם הדמוקרטית ובהבנה שההסתדרות היא לא גוף ששייך לאיזו חונטה קטנה שנהנית ממנעמיה, אלא לציבור העובדים.

שרקי: אז את יודעת להגיד שתישארי פעילה בהסתדרות בכל תוצאה, גם אם תהיי מנוצחת?

שלי: אני הולכת לנצח בבחירות האלה. אני תוהה למה לא שאלת את יו"ר ההסתדרות את השאלה הזאת...

שרקי: אני אגיד לך בצורה פשוטה: את מגיעה מהמערכת הפוליטית, מהכנסת, היו דיבורים על כך שתתמודדי על ראשות העבודה. הקריירה הטבעית שלך עד עכשיו הייתה מחוץ להסתדרות.

שלי: אני מתכוונת לנצח בבחירות האלה. אני לא מתכננת תכניות ל'אם לא...'. יש לנו המון כוח, השטח רוחש. יש רעידת אדמה – אנשים מרגישים שלא מייצגים אותה. החבירות של ניסנקורן לראשי ועדים שכהונתם פגה והם כבר לא נבחרים באופן דמוקרטי כדי לייצר איתם קבוצת כוח, לא נוגעות לשטח. העובדים, באופן גורף וחד משמעי, גם בסקרים, גם בכל הבדיקות שלנו, רוצים שינוי, רוצים מהפך, רוצים תקווה, ולכן הם הולכים להצביע בשבילי. את השאלות האלה אתה לא שואל את המתמודד השני, ולכן מן הראוי שתהיה הגון ולא תשאל אותן גם אותי.

שרקי: בואי נדבר מהות: מה ההבדל העקרוני בינך לבין ניסנקורן? אני זוכר שבעבר חלקת לו שבחים.

שלי: קודם כל אתה נסחף, מעולם לא חלקתי לו שבחים. שיתפתי איתו פעולה, ובכלל, שיתפתי פעולה תמיד עם ראשי הסתדרות, כי אני אדם עם הכרה אידיאולוגית מאוד גדולה בחשיבות העבודה המאורגנת, ובכך שעובדים כן צריכים להיות יחד, ולא להגיד 'אני אני אני', אלא 'אנחנו', כי אז יש להם הרבה יותר כוח מול המעסיקים הגדולים. בתפיסת העולם שלי תמיד הייתי לטובת ההסתדרות, אני אוהבת את ההסתדרות וחושבת שמדובר בגוף הכי חשוב במדינה.

שרקי: אז מה ההבדל בינך לבין ניסנקורן?

שלי: מדובר בתפיסת פקידות. תפיסה שמדובר במעין מבנה ארגוני שצריך איכשהו לתחזק אותו בשקט, ולשמור שקבוצה קטנה תמשיך לנהל את העניינים.

שרקי: זאת התפיסה שלו, לטעמך. והתפיסה שלך?

שלי: התפיסה שלי היא שזה ראש החץ החברתי החשוב, המשמעותי והלוחמני ביותר; שצריך להילחם, למען העובדים החלשים, למען העובדים בכלל. זאת תפיסה הפוכה לחלוטין: למשל, כל סיפור הזנחת עובדי דור ב' ו-ג' זה חטא שאין עליו כפרה. זה דור שלם של עד בני 50 שלא ספרו אותם, לא נלחמו בשבילם... אתה יודע שהיום עובדים שמנהלים מאבק צריכים לקחת עורך דין פרטי ולשלם מכספם על המאבק הזה, במקום שההסתדרות, שנהנית מדמי החבר, תילחם בשבילם, תייצג אותם?".

להאזנה לראיון המלא: